Haç işaretli kolye takılır mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Hadisleri reddetmek caiz değildir kuranda böyle bir şey yazmıyorsa ben yapabilirim gibi düşünüyorsan tamam sen yap mantığa bak şaka gibi ben Müslüman'ım ama Hristiyan sembolü taşıycam aynı şey gibi fener tribününde Galatasaray forması giymek gibi komiksin gerçekten.

Ben takmanın düzgün olduğunu söylemedim takmak saçma ancak buna günah demek haddimizde değil.

Birisi sorarsa bu cevabı verebilirsiniz :
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kağıt üstünde şimdilik laik bir ülke olduğumuz için takmanda bir problem yok.

Ben bu konularda hep kendime sunu sorarim, o sembolu tasiyanlar baska bir din, felsefik gorus sembolunu tasirlar mi?

Ben mesela gamalı haç takmak isterdim, gözüme çok hoş geliyor fakat anlamı çok kötü olduğundan takamıyorum. Ters halini de takamıyorum :D. Bence bir şey olmaz takarsan, uygun olmayan yerlerde kıyafetinin altına atarsın olur biter.
Mesajımı beğenmeyen arkadaşlar sebebini söyleyebilir mi? Ciddiyim, merak ettim.

Hadisleri reddetmek caiz değildir kuranda böyle bir şey yazmıyorsa ben yapabilirim gibi düşünüyorsan tamam sen yap mantığa bak şaka gibi ben Müslüman'ım ama Hristiyan sembolü taşıycam aynı şey gibi fener tribününde Galatasaray forması giymek gibi komiksin gerçekten.
Çok sünni-normatif açıdan bakıyorsunuz din kavramına. Şii’ler takmıyor hadislerin ne dediğini mesela. Din, kitap tarafından belirtildiği üzere insanla Allah arasındaki bir meseledir. Uyduruk hadisler, şarlatan imamların yorumları hiçbir ağırlık taşımamaktadır.

Birisi sorarsa bu cevabı verebilirsiniz:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu da var ya aşırı boş bir insan o kadar müslümansan dinini değiştirmiyorsa haç dininin yasakladığı dövmeyi niye yaptırıyorsun.

Senin haç kolyesi takman imanına zarar vermeyip, İslam ve Allah ile aranı bozmuyorsa tak gitsin birşey olmaz ayrıca başkalarının imanına laf edenler ilk öncelikle kendilerinkine baksınlar, bu tip insanlardan nefret ediyorum.

Haç işaretinin dini konulardan bağımsız olarak çok estetik durduğunu düşünüyorum. Haç işareti dini bir sembol değil de sıradan bir sembol olsa bile kullanmak isterdim. Bazı sanatçılar veya dizi-filmlerde karakterler kolye olarak kullanınca epey yakıştığını düşünüyorum. Ben de haç işaretli kolye takmak istiyorum ancak gerek müslüman olmam sebebiyle, gerek toplum baskısı, yargılama, ya da linç yemek istemediğim için çekiniyorum. Sizce kullanmam ne kadar doğru olur? Muhafazakar biri değilim, dinle içli dışlı değilim. İslam sembolü nasıl inancımı güçlendirmeyecekse bu da inancımı zedelemez, karakterim böyledir.

Sizce haç işaretli kolye kullansam etraftaki tepkileri nasıl savuştururum ya da nötralize ederim? Ya da bu haç işaretine benzer alternatif bir sembol var mıdır kolye olarak kullanabileceğim?
Haç sembolü Hristiyanlığı temsil eder. Bir Müslüman olarak bu kolyeyi takmanızın pek doğru olacağını düşünmüyorum. Yüzyıllardır atalarımız üzerlerinde Haç işareti bulunan askerler ile savaşmışken sizin bu kolyeyi takmanız atalarımıza da saygısızlık olacaktır düşüncesindeyim. Bu isteğinizin sebebinin yabancı filmlerdeki karakterler olduğunu ve aslında haç işaretinin estetik olduğunu düşünmenizin de yabancı filmlerdeki sevdiğiniz karakterler ile haç işaretini bağdaştırmanız olduğunu düşünüyorum. Maalesef yabancı diziler Türkiye'de ciddi anlamda gençlerin asimile olmasına, özlerine karşı yabancı hissetmelerine ve hatta düşman olmalarına sebep oluyor. Bu yüzden benim tavsiyem siz özünüze sadık kalın ve sırf estetik geliyor diye boynunuza haç takmayın.

Bu kadar korkuyorsan Ankh kolyesi tak sende.

Bu tarz şeyleri kafaya takan insanlardan nefret ederim. Hiçbir geçerliliği yok, sembolden başka bir şey değil. Aynı şekilde seccade de öyle, halıdan başka bir şey değil.
Öyleyse sizin için Türk bayrağını indirip İngiliz bayrağını dikmenin de bir sakıncası yok. Sonuçta sizin için Türk bayrağı da bir sembol ve bez parçasından ibaret.

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı