Hackerlar nasıl açık buluyor?

Bu hackerlar normal yazılım bilgisinin haricinde (Java, Python vb.) kendilerini başka yerlere, kameralara girmeyi veya güvenlik açığı bulmayı falan nasıl yapıyorlar? Normal yazılım bilgisi ile mi sadece?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu hackerlar normal yazılım bilgisinin haricinde (Java, Python vb.) kendilerini başka yerlere, kameralara girmeyi veya güvenlik açığı bulmayı falan nasıl yapıyorlar? Normal yazılım bilgisi ile mi sadece?
Yazılım mantığı aşağı yukarı tüm yazılım dillerinde bir birine benzer ve bu mantığı kavradığınızda insani hataları bulabilir ve küçük çaplı saldırıları yapabilirsiniz ama sizin bahsettiğiniz açık bulma olayı o kadar da basit değil bence. O programı yazan ve arka kapılarını bilen birinin dışarıya bilgi sızdırmış olması ya da bizzat kendisinin saldırmış olması gerekiyor gibi geliyor bana... 🙄

EK: Bir de program yazan programları yazanlar var; Siz düşünün artık neler yapabilirler...

Penetrasyon testi diye bir şey var.

Ben profesyonel hacker değilim. Ama basit bir örnek verebilirim.

PHP, MySQL ile basit bir sorgu yapıyoruz. Kod yazarken sorguda dışarıdan müdahale edilemez normalde. Ama bazı özel işaretler ile dışarıdan başkası, başka bir SQL cümleciği ile sorgu yapabilir.

Bu dışarıdan kod enjekte edilmesini engellemek için yeni PHP sürümünde MySQL komutları önerilmiyor. Onun yerine MySQLi komutları eklendi.

Ve MySQLi konutlarında dışarıdan sorgu kodu eklenmesini engelleyecek fonksiyonlar eklendi. Bu sayede yeni sistemlerde SQL açıkları daha zor.

Sistemin nasil calistigini biliyorlar, ya da bilinen aciklardan faydalaniyorlar.

Ornegin fimlerde gormussundur, hirsiz araba calmak icin cami kirar, arabanin icine girer ve kontagin altinda 2 tane kabloyu birbirine temas ettirip motoru calistirir. Bu da bir "hack" aslinda. Nasil calistigini biliyor ve anahtarsiz giris yapmayi basariyor.

Technopat'i ele alalim:

Herhangi bir sosyal platforma uye olan insanlar arasinda sifresi "123456" olan en az 1 kisi kesin vardir.

Ornegin technopat'in kullandigi yazilim bu sifreyi secmene engel olmuyor. Sadece uyari veriyor. Bu bir "vulnerability" dir. Cepte dursun bu bilgi.

Kullanicilar giris yaparken hem kullanici adiyla, hem de email adresleriyle giris yapabiliyorlar. O halde benim birinin hesabina girebilmem icin email adresini bilmeme gerek yok, kullanici adi yetiyor. Tek yapmam gereken tum kullanici isimlerinin listesini bana veren kucuk bir script yazmak.

Tum kullanicilarin listesini aldiktan sonra, bilinen temel sifrelerle deneme yaparak dedigim gibi en az 1 kisinin bilgisini alabilirim.

O kisinin email adresini de profil detayindan ogrenirim. Sonra bilinen diger sosyal medya hesaplarinda ayni email adresi ve sifre kombinasyonunu deneyerek onu da calmaya calisabilirim. Cunku cogu insan her yerde ayni sifreyi kullanir. Zayif olan yerden sizip, diger kismi boyle cokertirsin.

Bu sekilde duzinelerce yontem var, programlama yaparken guvenlik ile ugrastigin noktalarda bunlari bilip sistemi korumaya almak zorundasin.

Sistemin nasıl calistigini biliyorlar, ya da bilinen aciklardan faydalaniyorlar.

Ornegin fimlerde gormussundur, hirsiz araba calmak için cami kirar, arabanin icine girer ve kontagin altinda 2 tane kabloyu birbirine temas ettirip motoru calistirir. Bu da bir "hack" aslinda. Nasıl calistigini biliyor ve anahtarsiz giris yapmayi basariyor.

Technopat'i ele alalim:

Herhangi bir sosyal platforma uye olan insanlar arasinda sifresi "123456" olan en az 1 kisi kesin vardir.

Ornegin Technopat'in kullandigi yazilim bu sifreyi secmene engel olmuyor. Sadece uyari veriyor. Bu bir "vulnerability"dir. Cepte dursun bu bilgi.

Kullanicilar giris yaparken hem kullanici adiyla, hem de email adresleriyle giris yapabiliyorlar. O halde benim birinin hesabina girebilmem için email adresini bilmeme gerek yok, kullanici adi yetiyor. Tek yapmam gereken tum kullanici isimlerinin listesini bana veren kucuk bir script yazmak.

Tum kullanicilarin listesini aldiktan sonra, bilinen temel sifrelerle deneme yaparak dedigim gibi en az 1 kisinin bilgisini alabilirim.

O kisinin email adresini de profil detayindan ogrenirim. Sonra bilinen diger sosyal medya hesaplarinda ayni email adresi ve sifre kombinasyonunu deneyerek onu da calmaya calisabilirim. Cunku cogu insan her yerde ayni sifreyi kullanir. Zayif olan yerden sizip, diger kısmı boyle cokertirsin.

Bu sekilde duzinelerce yontem var, programlama yaparken guvenlik ile ugrastigin noktalarda bunlari bilip sistemi korumaya almak zorundasin.

Bu yöntemi biliyorum fakat nasıl yapıyorlar o scripti yazması için hangi dil gerek mesela (kendim yapacakmış gibi sordum sadece ilgileniyorum ve senin gibi bu konuda bilgi sahibi olmak istiyorum) ve bu yöntemin adı ne?

Bu yöntemi biliyorum fakat nasıl yapıyorlar o scripti yazması için hangi dil gerek mesela (kendim yapacakmış gibi sordum sadece ilgileniyorum ve senin gibi bu konuda bilgi sahibi olmak istiyorum) ve bu yöntemin adı ne?

JS - Python - curl ile de yazarsin. "@" isareti koydugun zaman uye listesini return eden XHR kabak gibi gorunuyor ornegin. Sistemin nasil calistigini bilmek esas mesele.

Yontemin spesifik bir adi var mi bilmiyorum, ornek verdim. Bir cesit Bruteforce attack bahsettigim hikaye.

Bu forumu yazanlar da bunlari biliyordur bu arada, yoksa bu kadar populer bir forum yazilimi ortaya cikaramazlardi. Bunlar web development 101 hikayeleri.

JS - Python - curl ile de yazarsin. "@" isareti koydugun zaman uye listesini return eden xhr kabak gibi gorunuyor ornegin. Sistemin nasıl calistigini bilmek esas mesele.

Yontemin spesifik bir adi var mi bilmiyorum, ornek verdim. Bir cesit bruteforce attack bahsettigim hikaye.

Bu forumu yazanlar da bunlari biliyordur bu arada, yoksa bu kadar populer bir forum yazilimi ortaya cikaramazlardi. Bunlar web development 101 hikayeleri.

Teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı