Hackintosh Yasal Değil

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Batuhan35

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaslar. Edindigim bir bilgiyi burda paylasmak istedim. Öncelikle Avrupa'da yasayan birisiyim. Belki kurallar Turkiye'de farkli ama sanmiyorum ki farkli olsun. Cuma gunu Apple'da calisan bir yonetici ile konusma firsatim oldu. Biraz jb ve hackintosh ile ilgili birkac soru sordum. JB onemli degil o kullaniciyi ilgilendiren bir olay artik bizi ilgilendirmiyor. JB'li cihazlar brick olmadigi surece garanti disina da cikmiyor. Ama net Bank vs. olaylari acisindan iyi degil dedi.

Hackintosh ise kesinlikle yasal degil. Yok lisans satin alalim bir nebze yasal olur vs gec bunlari dedi. Apple isletim sistemlerini ucretsiz vermeye basladi. Çunku amac isletim sisteminden ziyade apple urunlerini satmak ve apple musterisine yazilim acisindan ucretsiz destek vermek. Hackintosh kullanirsam ne olur?

Orasi sansina kalmis. AppStore'dan indirdigin ucretsiz uygulamalar yuzunden ilerde Apple sana karsi Dava acarsa iste ozaman basin cok agrir cunku hakkin olmadan AppleSoft'dan faydalandigin anlamina gelir ki bu olayi zaten ucretsizdi diye aciklayamazsin cunku sadece apple yasal makinalara ucretsiz. Recep bey ne dersin sence adam hakli mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Zaten şuana kadar kimse çıkıpta demedi hackintosh yasal diye, ama jailbreak için öyle değil Apple bununla açtığı davanın sonucunda jailbreak'in yasal olduğu kanıtlandı. Ama şimdiye kadar Apple hackintosh ile hiçbir dava vs birşey açmadı veya demediki ben hackintosh kullananları dava edeceğim demedi.

Hackintosh kurmadan önce alınan lisans sadece işletim sistemine verilen emeğin bosuna gitmemesi için alınan bir lisans, hackintosh kullanırsınız kullanmazsınız buna karar verecek kendinizsiniz. Ama kullanan kislerede birşey deme hakkınada sahip değilsiniz.

Elbette hackintosh, isminden bile belli olduğu gibi illegal. Sonuçta Apple, Mac OS'i kendi ürettiği donanımlarda çalıştırılması için geliştiriyor ve bu donanımlarla ücretsiz sunuyor. Yani adamlar, sen OS'in lisans ücretini bile ödesen, Apple harici donanımlarda çalıştırmanı istemiyorlar. Ancak etik açıdan bakacak olursak; hackintosh'un Apple'a zarar verdiğini düşünmüyorum. Çünkü hackintosh'u deneyen insanlar zaten Windows yada Linux tabanlı bir sistem kullanıyorlar, hackintosh'u sadece bir alternatif olarak denemek istiyorlar, yani hackintosh olmasa da zaten gidip Apple donanımı satın almayacaklar. Hatta tam tersine, hackintosh'u deneyip te Mac OS ve uygulamalarını seven bir insan, hiç aklında yokken Apple donanımı da alabilir...

Bunu söylemek bizim işimiz değil, bunu söylemek mahkemeye kalmış eğer şimdiye kadar Apple bu konu hakkında bir dava açmadığı sürece illegal veya Legal olduğu kanıtlanmış değil.

Zaten şuana kadar kimse çıkıpta demedi hackintosh yasal diye, ama jailbreak için öyle değil Apple bununla açtığı davanın sonucunda jailbreak'in yasal olduğu kanıtlandı. Ama şimdiye kadar Apple hackintosh ile hiçbir dava vs birşey açmadı veya demediki ben hackintosh kullananları dava edeceğim demedi.

Hackintosh kurmadan önce alınan lisans sadece işletim sistemine verilen emeğin bosuna gitmemesi için alınan bir lisans, hackintosh kullanırsınız kullanmazsınız buna karar verecek kendinizsiniz. Ama kullanan kislerede birşey deme hakkınada sahip değilsiniz.

Nakata kardes sen ne celalli bir seymissin. Kullanana bir sey deme hakkina sahip degilsiniz diye kime soyleniyorsun onu anlamadim? JB olayi zaten aciklamada gordugun gibi adam diyor ki bizi ilgilendiren bir olay degil. Artik ha jb yapaken brick oldu o zamanda servise elinde oyuncaginla cocuk gibi kosturunca adam derler git cydia duzeltsin. Burda insanlara bilgi vermeye calisiyoruz elimizden geldigince cunku bircok kisi ben hackintosh yaptim ama kullanmaya korkuyorum. Kullanirsam sorun cikar mi diye soruyor. Ben de ogrendigim bir sey paylasiyorum. Adamin demesi bu bir piyango olarak dusun. Eger apple birgun kura cekmek isterse umarim sen cikmassin. Olayi anladin mi simdi?

Herkes bir kural koymus iste mesela windows diyor ki benim yazilimi satin al istersen kurabiliyorsan git hesap makinesine kur :) Hatta yasal olarak mac cihaza lisansli windows kurup kullanabilirsin apple driver yonunden destek bile veriyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Korkarak kullanmak istesem zaten kullanmam, ayrıca üslubunuza ve yazım kurallarına dikkat edin ceza almak istemezsiniz.
Hackintosh kurupta yıllarca kullananlar var ve şimdiye kadar birşey çıkmamış ise bundan sonrada birşey çıkmayacağı anlamına gelmez ama Apple bununla alakalı dava acmadı sürece hiçbir sıkıntı çıkmaz.
Ve jailbreak konusuna değinecek olursak 2008'den buyana aldığım her iPhone jailbreak yaptım ve hiçbir zamanda sıkıntı çıkmadı.

Avrupada Mac OS X'i yükleyip satan firmalar bile var. Apple'ın umrunda değil açıkçası.
Apple'in bu konu hakkında yaptıgı en fazla şey dava açmak ve sonucunu alana kadar beklemek ama şimdiye kadar 1 kere olmuş bir olay. [emoji1]

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı