Hadi biraz sohbet edelim

Özel okul galiba. Üniversite en relaks alan diyebilirim. Araba sürmekten daha keyiflisi yok ha bide sürekli öğretmenlerin beni anneme kötülemesi. Şükür be yarabbim

Yok cevap 54:)
B-C yayına a diyelim,B-E yayına ise b diyelim, b=a+2X olmalı
Diğer tarafa gelelim B-C + E-D yayı 128° olucak.

Geri kalanına yetmiyor :)

Bu arada 116 olması imkansız çünkü BAF üçgenine bakılırsa 64°+116° zaten 180° oluyor diğer açıya kalmıyor.
Birinci sorunun cevabı 52 değil mi? FBA açısı 64 olacak.
Screenshot_2019-10-26-22-39-04.png

İkinci soruda 30.
Screenshot_2019-10-26-22-49-22.png

@Lian La-Fey öncelikle teşekkür ederim çözdüğünüz için.
İkinci soruyu çözdüm, ilk soru için 54 yazmışım 52 olacak ve şöyle bir kısa yol buldum;
E-D yayına a B-C yayına b diyelim. D-C yayıda a oluyor.
A+b=128° oluyor bu yüzden B-D yayıda 128° oluyor bu sayede B teğet açısını 64° buluyoruz.
Şimdi gelelim BAF üçgenine 64°+64°+x=180 ve x=52° oluyor.

Bugün YouTube'da Southampton - Leicester maçına denk geldim. 9 - 0 yenmiş Leicester😂

Bi'de sağ tarafta ne göreyim Liv - Beş maçı😂

Hiç izlemedim ama. Video'yu açar açmaz Beşiktaş reklamı girdi üstüne üstlük😛

Eski bir Beşiktaş'lı olarak üzülmedim değil.
@Lian La-Fey öncelikle teşekkür ederim çözdüğünüz için.
İkinci soruyu çözdüm, ilk soru için 54 yazmışım 52 olacak ve şöyle bir kısa yol buldum;
E-D yayına a B-C yayına b diyelim. D-C yayıda a oluyor.
A+b=128° oluyor bu yüzden B-D yayıda 128° oluyor bu sayede B teğet açısını 64° buluyoruz.
Şimdi gelelim BAF üçgenine 64°+64°+x=180 ve x=52° oluyor.
Doğrudur geometri soruları farklı şekillerde çözülebilir. Yalnız çözemediğim soruları tablete atıp gece gece cözdüğüm aklıma geldi güzel günlerdi😞

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı