Hafif Linux İşletim Sistemi Tavsiyesi

239547

Kilopat
Makaleler
3
Evde kullanıp sadece internette takılıp, Netflix gibi platformlarda film ve dizi izleme amaçlı kullandığım dizüstü bilgisayarım için, hafif bir Linux tabanlı işletim sistemi tavsiye istiyorum. Mevcut olarak Windows 10 Home 64 bit sürüm kullanıyorum ve inanılmaz kasıyor. Format falan attım ama, sanırım işlemci çok güçsüz. Tavsiyesi olanlara teşekkür ederim. Türkçe olursa sevinirim.

• İşlemci: Intel Pentium N3540
  • RAM: 4GB DDR3
  • GPU: Intel Atom Z3700 İşlemci Serisi için Intel® HD Grafikleri
  • HDD: 500GB 5400 RPM Sata 3

Son düzenleme:
XFCE masaüstü ortamı ile çalışan herhangi bir Linux dağıtımı işinizi görecektir, örneğin:
  • Manjaro XFCE
  • Xubuntu
  • Linux Mint XFCE
Daha da hafifini isterseniz Lubuntu gibi LXDE masaüstü ortamı kullanan dağıtımlara yönelebilirsiniz ancak XFCE'nin sorun yaratacağını hiç sanmıyorum.

Linux Mint XFCE 64 bit olanını kurdum ve inanin harika bir performans artışı var. Windows 10'u kesinlikle kaldırmıyordu. Chrome'u açtığım andan itibaren sistem adeta kitlenme aşamasına geliyordu. Linux Mint XFCE'de Chrome yüklü geldi ve hiçbir kasma gibi bir sorunum kalmadı. Atom bilgisayarlar ve güçsüz bilgisayarlara hayat veren mucize bir işletim sistemi. Çok sevdim ve bu bilgisayara Windows 10 kesinlikle kurmayacağım.

Linux Mint XFCE 64 bit olanını kurdum ve inanin harika bir performans artışı var. Windows 10'u kesinlikle kaldırmıyordu. Chrome'u açtığım andan itibaren sistem adeta kitlenme aşamasına geliyordu. Linux Mint XFCE'de Chrome yüklü geldi ve hiçbir kasma gibi bir sorunum kalmadı. Atom bilgisayarlar ve güçsüz bilgisayarlara hayat veren mucize bir işletim sistemi. Çok sevdim ve bu bilgisayara Windows 10 kesinlikle kurmayacağım.

Memnun kaldığını duyduğuma sevindim, XFCE gerçekten olağanüstü derecede stabil bir masaüstü ortamı. Güçlü bir sistemim olmasına rağmen XFCE'yi tercih ederdim. Kullandığınız Linux dağıtımını daha da güzelleştirebilmenin sizin elinizde olduğunu da unutmayın :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı