Oyun oynanabilecek hafif Linux işletim sistemi önerisi

Rengqx

Decapat
Yer
Kayseri
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Laptopum: Lenovo G580
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce 710M
İşlemci: Intel Core i3 2348M
İşletim Sistemi: Windows 8.1 x64 Bit
Merhaba, eski bir bilgisayarım var, o yüzden Windows 10'dan Linux'a geçmek istiyorum.
Hem oyun oynayabilecek, hem de hafif bir dağıtım arıyorum, Nobara Linux'u denedim ama çok yavaştı, başlat menüsünün açılması bile 1 dakika sürüyor. Zaten Wine kuracağım için hafif olması yeter diye umuyorum. Ayrıca Dual boot değil tek işletim sistemi olarak kullanacağım. Çünkü Linux daha hafif.
Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, eski bir bilgisayarım var, o yüzden Windows 10'dan Linux'a geçmek istiyorum.
Hem oyun oynayabilecek, hem de hafif bir dağıtım arıyorum, Nobara Linux'u denedim ama çok yavaştı, başlat menüsünün açılması bile 1 dakika sürüyor. Zaten Wine kuracağım için hafif olması yeter diye umuyorum. Ayrıca Dual boot değil tek işletim sistemi olarak kullanacağım. Çünkü Linux daha hafif.
Şimdiden teşekkürler.

Eski Windows sürümleri daha iyi olmaz mı?

Windows 7 denedin mi?
Günümüzde çoğu programın desteği olmayan bir işletim sistemi, maalesef tarihi eser niteliğindedir. Onun yerine konu sahibi Linux Mint veya Garuda vs deneyebilir, Solus kaldırırsa onu da kurabilir.

Eski Windows sürümleri daha iyi olmaz mı?

Steam desteklemiyor ve acayip hafif dağıtımlar da var. Eski bir bilgisayarı eski bir işletim sistemiyle kullanmak biraz kötü olur. Ve ayrıca dağıtımlar güncelleme ile daha da iyileştirilebiliyor. mesela ben Windows 8 de daha iyi performans alıyorum ama beterin iyisi olduğu için gene düşük. ayrıca eski sürümler çoğu şeyi de desteklemiyor.

Şimdiden teşekkürler.

Hangi oyunları oynuyorsun/oynamak istiyorsun?

Tam sistem özelliklerin ne?

Günümüzde çoğu programın desteği olmayan bir işletim sistemi, maalesef tarihi eser niteliğindedir. Onun yerine konu sahibi Linux Mint veya Garuda vs deneyebilir, Solus kaldırırsa onu da kurabilir.
Hocam ZorinOS Lite iyi mi?

Hangi oyunları oynuyorsun/oynamak istiyorsun?

Tam sistem özelliklerin ne?
4 GB Ram
Intel(R) Core(TM) i3-2348M CPU @ 2.30GHz (4 CPUs), ~2.3GHz
Intel(R) HD Graphics 3000
Oynamak istediğim oyunlar çok hafif oyunlar, Terraria, Project Zomboid vb.
Terraria'nın linux'da oynanabildiğini duymuştum Project Zomboid'i de Wine kullanarak oynayabilirim diye düşünüyorum.

Hocam Zorin OS Lite iyi mi?

4 GB RAM
Terraria'nın Linux'da oynanabildiğini duymuştum Project Zomboid'i de Wine kullanarak oynayabilirim diye düşünüyorum.

Terraria'nın da Project Zomboid'in de Linux desteği mevcut. Eğer oyuna Steam üzerinden sahipsen bir sorun yaşamadan oynarsın muhtemelen.

Sistemin için Xfce veya lxqt kullanan bir dağıtım iyi olur.

Linux Mint Xfce, Linux Lite, Lubuntu dağıtımlarından hangisi hoşuna giderse indir.

Şimdiden teşekkürler.
Öncelikle sistem özelliklerini isteyeceğim. Onlar olmadan yardımcı kimse olamaz.
Nobara, Gnome arayüzü ile en hafif sistem sayılmaz. Xubuntu falan bakın.

Hocam ZorinOS Lite iyi mi?

4 GB Ram
Terraria'nın linux'da oynanabildiğini duymuştum Project Zomboid'i de Wine kullanarak oynayabilirim diye düşünüyorum.
O zaman Xubuntunun üstüne @Rona hocamın tavsiyelerini de ekleyim tercih yapın.

Geri
Yukarı