Oyun oynanabilecek hafif Linux işletim sistemi önerisi

Öncelikle sistem özelliklerini isteyeceğim. Onlar olmadan yardımcı kimse olamaz.
Nobara, Gnome arayüzü ile en hafif sistem sayılmaz. Xubuntu falan bakın.

O zaman Xubuntunun üstüne @Rona hocamın tavsiyelerini de ekleyim tercih yapın.
Hocam Lubuntu indirmekte karar kıldım ama 22.04.3 LTS mi 23.10 mu tavsiye edersiniz?

22.04.03 daha iyi olur hocam. Uzun destek sürümü. Birkaç ay sonra da 24.04 çıkacak o da uzun destek sürümü olacak o çıkınca da ona geçersiniz.
Teşekkür ederim.

Oyun sorun değil ama sana tavsiyem Linux kuracak isen Mint Xfce veya Linux Lite olur ama Windows'ta kalman zayıf bir sistemin varsa daha iyi olur.

Oyun sorun değil ama sana tavsiyem Linux kuracak isen Mint Xfce veya Linux Lite olur ama Windows'ta kalman zayıf bir sistemin varsa daha iyi olur.
Ama hocam dağıtımların neredeyse hepsi Windows 10 dan daha hafif değil mi?

Hayır değiller hatta çoğu dağıtımdan Windows 11 hafif kalıyor.
Anlık destek almak için Discord sunucularına bakmalısın.
Discord'a bak deme sebebim eski ve tecrübeli tayfa foruma gelmiyor.

Ne? Boşta 600-700 MB RAM tüketen Xfce'li Lxqt'li bir dağıtımdan nasıl daha hafif oluyor Windows? Onu geçtim lxle gibi 200-300 MB RAM tüketen dağıtımlar var ki bunlar bile en hafif Linux dağıtımları değiller.

Zayıf sistem için nasıl Windows daha iyi oluyor hocam?

Arkadaş oyun üzerine konu açmış ondan yoksa Linux tarafında Steam, Lutris vb araçlar var gayet iyi çalışıyor ama güçlü sistemler gerek.
Arkadaş illa Linux kuracağım derse tek tavsiyem yeni başlayan biri ise Xfce içerin bir dağıtım kurması ama oda millat önce kalmış gibi duruyor.

Ne? Boşta 600-700 MB RAM tüketen Xfce'li Lxqt'li bir dağıtımdan nasıl daha hafif oluyor Windows? Onu geçtim lxle gibi 200-300 MB RAM tüketen dağıtımlar var ki bunlar bile en hafif Linux dağıtımları değiller.

Hepsi milattan önce kalmış gibiler son 8 yıldır Linux kullan biri olarak bunlar yerine XP kurarım daha iyi.

Geri
Yukarı