Hafızanın iyi mi yoksa kötü mü olduğu nasıl anlaşılır?

Yusuf Aydıner

Centipat
Daha fazla  
10 sene önce yaşadıklarımı tüm detayına kadar hatırlayan bir insanım, fakat bir şey ezberlemekte zorlanıyorum hatta daha da ötesi mesela telefonu masaya koydum diyelim mutfağa geçene kadar unutuyorum. Benim hafızam şimdi iyi mi kötü mü?

10 sene önce yaşadıklarımı tüm detayına kadar hatırlayan bir insanım, fakat bir şey ezberlemekte zorlanıyorum hatta daha da ötesi mesela telefonu masaya koydum diyelim mutfağa geçene kadar unutuyorum. Benim hafızam şimdi iyi mi kötü mü?
Hocam normal bir şey değil, ama takviye ile elbette geçer yukardaki arkadaşın dediği gibi vitamin eksikliğiniz varsa tamamlayın.

2 yıl önce COVID oldum ve hafıza sorunları başladı. Komşum ile 1 saat önce konuştuklarımızı hatırlamadığım oluyor bazen. Komşum bir doktora git dese de şu an acil bir durum olmadığı için gereklilik duymuyorum.

Yaş ile, stres ile, sağlık durumu, iş yoğunluğu, yaşanmışların önem sırası ile bunlar değişkenlik gösterir.

Beyin ve hafıza robotik görevli olarak çalışmaz.
O anki duygu ve dikkatinize bağlı olarak önem sırası ile kayıt yapar. Dikkat etmediğiniz veya sizin için önemsiz olan olayları indexleme ihtiyacı duymadan siler geçer.

Evet ben de rahmetli babaannem ve halam ile yaşadıklarımı hatırlıyorum. Halen 45 yıl önce halamın bana boğacak gibi sarıldığında yaşadığım zorluk ve mutluluğu hissediyorum. Dedemin bayramda bile kimseye el öptürmeyişini ve nedenlerini hatırlıyorum.
Birinci sınıf da ki öğretmeninim adını hatırlamıyorum ama beni alfabeyi hızlıca öğrenmem için teşvik edişini ve kırmızı kurdele takılan 17. kişi olduğumu da unutmuyorum.

Yani duygusal anlar hızlı ve silinemeyecek şekilde kayıt edilir. Anlık olarak sürekli hatırlama sorununuz olmaz.

Birçok askerlik anımıda unutmuyorum ama sorsan aynı ranzadaki arkadaşımın adını şu an hatırlamasam da karşıma çıksa, ismini söylerken şaşkınlığım farklı olacaktır.

Anlık ve zorlama olarak yaptığınız birçok yaşanmışlık maalesef bilgisayar da ki gibi olmuyor insan hafızası için.

Ama sağlık açısından bir sorun olabileceğini düşünüyor iseniz müracaat bir uzman bir nörolog olabilir.

Hafıza teknikleri kitapları bu konuda oldukça güzel teknikler sağlayacak, günlük yaşam ve iş hayatınıza oldukça katkısı olacaktır.

Sağlıklı - huzurlu ömürler herkese.

Geri
Yukarı