Hakaret davası açarken nasıl şikayet edilmeli?

m1cope

Kilopat
Eğer bulunabilirse bu kişiyi nasıl şikayet etmek gerekli? Emniyete gidip kanıtlarla şikayetçi mi olacağım? Cımer'e falan kanıtlarıyla göndersem olur mu yoksa gidip fiziksel olarak şikayet mi etmem gerekli?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam oyun içi küfür ise uğraşmanıza değmez ama diğer türlü sosyal medya ise sizin kararınız. Benim bildiğim ceza mahkemesi üstünden yürütülüyor o yüzden emniyete gidince yardımcı olurlar. Cimerden olmuyor diye biliyorum. ( sizin kanıtınız pek önemsenmez, savcılık genelde kendisi toplar bilgileri. )

Hocam oyun içi küfür ise uğraşmanıza değmez ama diğer türlü sosyal medya ise sizin kararınız. Benim bildiğim ceza mahkemesi üstünden yürütülüyor o yüzden emniyete gidince yardımcı olurlar. Cimerden olmuyor diye biliyorum. ( sizin kanıtınız pek önemsenmez, savcılık genelde kendisi toplar bilgileri. )
Dava açmak kolay değil uğraşma boşuna.
dava kazanılırsa ödenen para cezası devlete mi gidiyor? şahsen bana geliyorsa ben uğraşabilirim.

Dava kazanılırsa ödenen para cezası devlete mi gidiyor? Şahsen bana geliyorsa ben uğraşabilirim.

Ödenen para size geliyor ama tutar öyle 2-3K gibi olmaz. Maksimum 200-300, eğer maddi durumu aşırı iyi değilse maddi ceza verilmez. Kamu yararına çalışma verilir. ( anladığım kadarıyla oyun içi küfür, bence değmez hocam. 1 seneden fazla sürecek ve bir sonuç alınmayacak. Şahsen biraz yorucu )

Cumhuriyet Savcılığı'na veya bağlı bulunduğun emniyete giderek bizzat başvuru yapabilirsin. İspat yükümlülüğün var, delilin yoksa dava kapanır. Bu durumda karşı tarafın sana tazminat açma hakkı doğuyor.

Ödenen para size geliyor ama tutar öyle 2-3K gibi olmaz. Maksimum 200-300, eğer maddi durumu aşırı iyi değilse maddi ceza verilmez. Kamu yararına çalışma verilir. ( anladığım kadarıyla oyun içi küfür, bence değmez hocam. 1 seneden fazla sürecek ve bir sonuç alınmayacak. Şahsen biraz yorucu )

Oyun içi küfür değil. Sosyal medya uygulamalarında fake hesaplar üzerinden hakaret.

Oyun içi küfür değil. Sosyal medya uygulamalarında fake hesaplar üzerinden hakaret.

O zaman biraz işin rengi değişir, sizin insiyatifinize kalmış. ( eğer sizde küfretiyseniz çift taraf suç sayılır. Küfür ettiyseniz hiç uğraşmayın ) ( karşı taraf ısrarlı yapıyorsa ceza yeme olasılığı yüksek )

Yeni konular

Geri
Yukarı