Haksız ceza

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Moderatörlerin savunması: Kimseyi zorla tutmuyoruz. Ya bu deveyi güdersin ya bu diyardan gidersin. Tam bir diktatörlük sistemi. Unutmayın ki burası bir teknoloji forumu. Dilbilgisi sınavında değil insanlar, bu farkı bir ayırt edin önce. Bir kullanıcıya cümleye küçük harfle başladı diye ceza vermek gerçekten trajikomik.

Ama sadece burada değil diğer konularda da bazı hataları görüyorum. Evet düzeni sağlayabilirler ama burada kurallar varsa herkes uymak zorunda.
O halde rapor edin. Neden burada olay çıkartıyorsunuz? Rapor butonu boşa eklenmemiş oraya. Rapor edin, yönetim ilgilensin. Moderasyonu denetlemek size mi düşüyor?

Son düzenleme:
Alıp veremediğim bir şey yok hatta saygı da duyuyorum bütün emeklerine ama bazı kurallar bence saçma.
@Serendipity moderatörlerle ne alıp veremediğiniz var bilmiyorum. Ancak konudaki hataları savunmak için moderatör hatalarını öne sürmek mantıklı değil. Moderatör hata mı yapıyor? Rapor edin.

Ek olarak klavyede yanlış basma sonucu oluşan harf karışıklıklarına ceza vermiyoruz (direk --> direkt tarzı durumlar hariç). Elimizden geldiğince alttan almaya çalışıyoruz ama 200'den fazla mesajı olan bir kişi hâlâ noktaları nasıl yazacağını kestiremiyorsa, uyarı verdiğimiz zaman bize çıkışmayın.
Çünkü bu açılan konu bunlarla alakalı, başka konularda böyle bir şey demiyorum, olay da çıkardığım yok sadece merak ediyorum.
O halde rapor edin. Neden burada olay çıkarıyorsunuz? Rapor butonu boşa eklenmemiş oraya. Rapor edin, yönetim ilgilensin. Moderasyonu denetlemek size mi düşüyor?

Markayı yanlış yazınca ceza alınıyor ama bazı moderatörler de harf hatası yapıyor ve o da cümle içerisindeki düzeni bozuyor.
Basit 1-2 harf hatasına ceza verilmiyor. Bak bu cümleyi şu şekilde yazayım bakalım ceza verecekler mi görelim.

Basit harf hatalarına ceza verilmiyor.

Tabii sen bunu sürekli yaparsan orası ayrı, bir şeyin dalgınlıkla mı olduğu yoksa umursamamazlıktan mı yapıldığı belli oluyor.

Moderatörlerin savunması: Kimseyi zorla tutmuyoruz. Ya bu deveyi güdersin ya bu diyardan gidersin. Tam bir diktatörlük sistemi. Unutmayın ki burası bir teknoloji forumu. Dilbilgisi sınavında değil insanlar, bu farkı bir ayırt edin önce. Bir kullanıcıya cümleye küçük harfle başladı diye ceza vermek gerçekten trajikomik.
Her platform sahibi kendi kullanıcı kitlesini belirlemek için bazı kurallar koyar. Burada istenilen kullanıcı kitlesi de belli, kendi ana dilini bile düzgün yazamayacak kapasitedeki kişiler istenmiyor demek ki. Bu kadar basit, neden illa öğrenmeyi reddedip tutunma çabası var ki?

Not: Bilerek "tabii" kelimesini "tabi" olarak yazdım, moderatör de bunu fark edip düzeltti ve ceza da almadım. Kötü niyetli olmadığınız ya da bir hatayı sürekli yapmadığınız sürece ender bazı durumlar hariç moderatörler gayet iyi niyetli yaklaşıyorlar. Tabii ben şu anda aynı hatayı tekrar yaparsam cezayı yerim, bu kadar basit. :D

Screenshot_3.png

Son düzenleme:
Ben yapılanı eskiden süper moderatörlük de yapmış biri olarak doğru buluyorum. Eleştirdiğimiz tüm forumlarda dil kullanımı yerlerde adamlar bir mesaj yazıyor sanırsın rastgele mesaj üreticisi ile yazılmış bir zırva. Türkçeyi kurallarına uygun kullanmak çok zor değil arkadaşlar. 2014-2015'te sizin bu bahsettiğiniz hatalardan dolayı biz 1 gün ceza yiyorduk ancak yine de bu kadar şikayet yoktu. Hata yapa yapa öğrenirsiniz elbet, kurallar inanın zor değil. Ayrıca moderatör arkadaşlara da fazla yüklenmeyin kurallar böyle onlar da uygulamak zorunda. Hiçbirinin egosu tavan insanlar olduğunu sanmıyorum :) İyi Sosyal'ler.

Ama bunu moderatör olan @Emre C bu konuya da sürekli harf hatası olacak şekilde cevap verdi.
Moderatörler kolay kolay ceza almıyorlar, geçen sene moderatörlük yaptığımdan biliyorum. Ancak sistem değişmemişse büyük olaylarda yaşanılan olayın durumuna göre ceza veriliyor. Moderatörlüğün alınması, uzaklaştırma gibi.

Moderatörler kolay kolay ceza almıyorlar, geçen sene moderatörlük yaptığımdan biliyorum. Ancak sistem değişmemişse büyük olaylarda yaşanılan olayın durumuna göre ceza veriliyor. Moderatörlüğün alınması, uzaklaştırma gibi.
Hata yaparsak sözlü uyarı alıyoruz zaten, biliyorsunuzdur. Bunun dışında, hatanın devam etmesi durumunda uzaklaştırma ya da çok büyük hatalarda görevin alınması bile olabilir.

Ama bu iş moderatör hatası avlamaya dönüşürse (ki artık mesaj yazarken tedirgin oluyorum) doğru olmaz.

Technopat içinde yazım kuralları gayet iyi. Tek sorun bazen cezalar uzun sürebiliyor. Bir de artık düzgün Türkçe kullanmayan kişilere (Whatsapp, Messenger vb. yerlerde) içimden sövüyorum. Teşekkürler Technopat.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı