Hala neden laptop toplayamıyoruz?

Monster Clevo'nun anakartlarına kasa geçirip satıyor diye biliyorum. Yanlış mı?
Çok şey diyen var Çin'den merdiven altı anakart getiriyo diyen de var. Ama öyle olsa çoğunlukta sorunlar sıkıntılar olur. Güncel cihazlarında şikayet oranı çok az. Nadir. Yarısı da kullanıcı kaynaklı. Yani çok yalan haber var internette neyin ne olduğunu bilmiyorum ben de. Bildiğim toplayıcı bir firma oldukları.

Bence insanların yapabileceği şeylere güvenmek gerekiyor. Eğer bir anakart üreticisi anakartı üretip geri kalan tüm modifikasyonları onu alıp kullanacak kişiye bırakırsa akla hayale sığmayacak tasarımlar görebiliriz. Belki de bu anakartları laptop için kullananların yanında bu anakartlar ile terminal sistemleri ve ofis yönetimi gibi şeyler yapan insanlar da olacak. Mantıklı mı konusunda ise "hayır" demek çok mantıksız. Yanlış anlamanızı istemiyorum ama bugünün standartları geçmişte nasıl garip geliyor sa bu da öyle garip geliyor. Yapılana kadar da öyle gelmeye devam edecek. Ayrıca mantık kişiden kişiye göre değişir. Çocukluk tutkusu bilgisayarlar olan ve "Kendine bir şey yapmak" denilen şeyi hayat felsefesi haline getirmiş insanlar bunun üzerine kafa yoracaktır.

Bundan ziyade şöyle bir düşüncem var. Ekran kartı girişi, işlemci soketi, ram girişleri, sata girişleri ve ekran girişleri belli olan modellerin çıkması ve bu gelişme üzerine söz konusu parçaları üreten firmaların bu konuya biraz da olsa kafa yorması. Çok enteresan şeyler görme şansımız olabilir.

Bence bu düşünce şuna çok benziyor;
Altay tankımıza 3d yazıcıdan motor yapalım . Evet motor Türkiye yapabiliyor ama verimli değil, diğerlerine göre daha ağır, yakıt tüketimi fazla.

Pazarı belirli şirketler yönetiyor, hadi oldu diyelim sattırmazlar. İntelin, amd şirketine yaptıklarını biliyoruz. Teknoloji de üç önemli nokta var güvenirlik, kalite, verimlilik.

Başka bir sorun ise, kablolama. Anakartlarda o kadar fazla katman varki artık. Üzerine yerleştirilen bileşenler de bir o kadar karmaşık yollara sahip, şu bölge şunun çıkışı şu bölge şunun çıkışı şeklinde ilerlemiyor hiçbir zaman. Bir bacağı şu köşede, bir bacağı şu köşede oluyorlar. İşin zor kısmı zaten orası. Her firma kendine bir düzen belirlemiş bunları yaparken devam ediyor bu şekilde.

@Mackled808 Aynen bence önümüzdeki yıllarda olacaklar;

DDR5 Yüksek MHz RAM çıkacak. (Bence çıktı, bekletiliyor)
Anakartlar yukarıda bahsettiğim gibi olacak. Gelişecek.
Ekran kartı giriş soketi değişecek bununla beraber performans artacak.
USB yerine daha ufak, daha sağlam ve daha hızlı yeni bir çıkış gelecek.
Bluetooth'a benzer, menzil avantajı çok olan yeni bir teknoloji çıkacak.

Sen olayı çok yanlış anlamışsın. Ben buraya bir konuyu tartışmaya geldim. Kimseyle senin gibi bir alay etme derdim de yok. Eğer amacınız dalga geçmek değilse lütfen üslubunuza dikkat edin. Forumdaki kimseyi gözardı etmek istemiyorum.

Sen olayı çok yanlış anlamışsın. Ben buraya bir konuyu tartışmaya geldim. Kimseyle senin gibi bir alay etme derdim de yok. Teknolojiye bu kadar güvenmeyen biri olduğun için senden utanıyorum.
Alay etme derdim olsa örnekler vererek anlatmaya çalışmam. Teknolojiye güveniyorum ama, Teknoloji öyle ha diye çıkmaz. Vr gözlükler 1968 yılında nasa tarafından test edildi. Son kullanıcıya geldiğinde yıl kaçtı?

Öyle yeni teknolojiler ha diye çıkmıyor, her işte olduğu gibi bunun yolu yordamı var.
Teknolojiyi çıkaran şirketlerin %99u kar amacı güden kuruluşlar.

Senin leptopunu istediğin gibi topla diye kimse zarar etmeyi göze almaz. Teknoloji de küçük paralara değil milyon, milyar dolar harcanan şeyler. Adamlar bilmem kaç mühendis, otomasyonu kolay kolay salmazlar.

Şirketler kâr elde etmek ister. Kâr edemediğinde hizmet sunmazlar. Milyon,milyar dolarlık anlaşmalar var, programlar var. Deli paralar dönüyor. Asus,msi,dell,hp hepsinin parça üreticilerinden indirimleri var.

Sen olayı çok yanlış anlıyorsun bence, boşu boşuna da yükseliyorsun.

Öyle zamanından önce atlayan şirketlerden HTC mobil departmanı çok iyi örnek. Zamnının uçan kaçan telefonlarını yapan firma bak şimdi neler yapıyor.

En azından arbade çıkmamasına sevindim. Dediğiniz konuya gelirsek o zaman bu konuyu yapması için özgür bir beyine ihtiyacımız var. Özgür bir mimari ortaya çıkarmak gerekiyor. Tıpkı Linux gibi malzemeleri bırakıp "Yemeğinizi istediğiniz gibi yapın." demesi gerekiyor. O zaman bu durumda bu işe inanılmaz derecede ilgili olanlar dışında laptop toplayabilecek kişi yok. Yine de hala geleceğin getireceği şeyleri bilemeyiz. Şu anlık sadece biraz daha zor gözüyle bakıyorum.

Aslında toplanabilir. Tabii her laptop anakartının işlemcisinin ve ekran kartı çipinin aynı masaüstü bilgisayardaki gibi çıkması gerekir.

Bence insanların yapabileceği şeylere güvenmek gerekiyor.
İmkansız demedim ki zaten, gelişen teknolojiyle ileride bu imkanın olabileceğini belirttim. Hatta bugün bile yapılabilir ama götürüleriyle mantıklı değil dedim.

Demek istediğim nokta şu, anakartı modifikasyonları kullanıcının yapacağı formatta üretmek kompaktlığı bitirecektir. Bakın imkansız demiyorum zaten, cihazın kalınlığının iki katına çıkmasını, kasanın büyümesini kabul ediyorsanız yerleştirecek şekilde üretirsiniz. Soğutma için dizaynı hadi şimdilik hesaba katmayalım. İnsanlar böyle hantal bir laptop tercih eder mi? Soru bu olmalı.

Kişiden kişiye göre değiştiği doğru. Ancak ben piyasaya göre bakıyorum. Üretilen modeller de az çok tercihler üzerinde şekilleniyor. Neticede arz-talep meselesi. Bugün piyasaya baktığınızda gaming laptop diye geçen, ağır ve büyük, nispeten daha "kaba" olması beklenen cihazlar bile üretilirken mümkün olduğunca kompakt üretilmeye çalışılıyor. Yapabildiği işlerin dışında neticede taşınacak yani bu laptoplar.

Standartlar konusuna gelirsek, dediğim gibi gelişen teknoloji ile beraber bu iş olmaz demiyorum, bugünkü imkanlar ile olmaz diyorum. Geçmişte bugünün standartları garip geliyordu çünkü yeterli teknoloji yoktu. Bugün de istediğiniz şeyi yapacak teknoloji yok, var ama götürülerini engelleyecek bir teknoloji yok; daha doğrusu bu da mümkün olmakla birlikte böyle bir teknolojiyi pazara sokarken üretilen cihazlar tüketicinin karşılayabileceği fiyatlardaa olmayacaktır.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…