Halter boy uzamasını etkiler mi?

ThomasShelby1

Hectopat
Daha fazla  
Başlığı fazla takmayın. Dikkatinizi yazdıklarıma verin. 14 yaşındayım, boyum 1.80. Halter kaldırıyorum (Max)15 kilo boyumun uzamasını etkiler mi?

Çevrem hep kısalır derdi. Ama yakın bir arkadaşım 1 yıldan fazla süredir haltere gidiyordu. Birçok hareket ve ağırlık çalışıyordu. Ama boyu kısalmadı aksine uzamıştı. Ama kişiden kişiye, bünyeden bünyeye değişebilir bence.

Hayır etkilemez, bununla alakalı yapılan çok bir bilimsel kanıt yok. Fakat bu işi profesyonel olarak yapacaksanız işiniz zor, uzun boy büyük bir dezavantaj çok ağır kilolarda.

Ergenlik öncesi kemik yapısı yeterince güçlü olmadığı için daha kontrollü çalışma planları kullanmak gerekli. Özel olarak halter boy kısaltır demek doğru değil. Ancak henüz vücut gelişmekte olduğu için, yetişkinlere uygun daha ağır programlar sizin için zararlıdır. Uygun form olmadan yapacağınız ağırlık antrenmanları da aynı şekilde size zarar verir.

Yanlış bir form ile çok sık ve ağır kaldırırsanız omurganıza ve diğer kemiklerinize zarar verebilirsiniz, omurlarınız arası mesafe azalabilir, kamburluk geliştirebilirsiniz, kemik kırıklarına yol açabilirsiniz. Bu gibi sebepler boyunuzu etkileyebilir. Ağırlık ile birlikte kilo vermek için sıkı diyet uygularsanız, yarattığınız kalori açığı sebebiyle de büyümenize zarar verebilirsiniz.

Kontrollü ve sağlıklı bir beslenmeyle, yaşınıza uygun şekilde uzman gözetiminde (hem spor antrenörü hem de hekim) yapılacak bir program takip edin.

Düzenli olarak da el bilek grafisi ile kemik yaşınıza ve epifiz plaklarınıza baktırmakta fayda var. 6 ayda bir bakıyorlar galiba, doktorunuz daha iyi bilir.

Halter boy kısaltmaz.İnsanlar haltercilerin hepsinin kısa boylu olduğunu öne sürer,bunun sebebi kısa boylu insanların halter sporuna daha yatkın olmasından kaynaklıdır. Halterde momentum çok önemlidir,uzun boylu bir insanla kısa boylu bir insan aynı ağırlığı farklı momentumlarda kaldırır.
160 boyunda bir birey bir halteri omuz bölgesine kadar çıkarmak için 1 metre 30 santime kadar patlayıcı güç uygular,180 bir birey ise 1 metre 50 santime kadar patlayıcı kuvvetle halteri omuzlarına alması gerekmektedir. Aradaki 20 santim halter sporunda yüksek ağırlıklarda önemli bir farktır. Bilinçli bir şekilde yapılırsa bir zararı olmaz,15 kilo halterlede kimsenin boyu kısalmaz zaten,15 kiloluk barada halter denmez. 15 kiloluk barı hangi bölgeyi çalışmak için kullanıyorsun onu söylersen dikkat etmen gereken şeyleri yazabilirim.

Halter boy kısaltmaz.İnsanlar haltercilerin hepsinin kısa boylu olduğunu öne sürer,bunun sebebi kısa boylu insanların halter sporuna daha yatkın olmasından kaynaklıdır. Halterde momentum çok önemlidir,uzun boylu bir insanla kısa boylu bir insan aynı ağırlığı farklı momentumlarda kaldırır.
160 boyunda bir birey bir halteri omuz bölgesine kadar çıkarmak için 1 metre 30 santime kadar patlayıcı güç uygular,180 bir birey ise 1 metre 50 santime kadar patlayıcı kuvvetle halteri omuzlarına alması gerekmektedir. Aradaki 20 santim halter sporunda yüksek ağırlıklarda önemli bir farktır. Bilinçli bir şekilde yapılırsa bir zararı olmaz,15 kilo halterlede kimsenin boyu kısalmaz zaten,15 kiloluk barada halter denmez. 15 kiloluk barı hangi bölgeyi çalışmak için kullanıyorsun onu söylersen dikkat etmen gereken şeyleri yazabilirim.
hocam ben genelde omuz bölgesi çalışıyorum

Yeni konular

Geri
Yukarı