Hamster için en iyi yiyecek hangisi?

603734

Centipat
Arkadaşlar ben 6 gün önce bir hamster (türü campbell dwarf siyah beyaz minik bir hamster) aldım. İlk başlarda hep kendi yeminden veriyordum, sonradan internette araştırıp bakınca kendiyemi hariçde yiyecek yediğini gördüm. 2-3 kez az olmak şartıyla salatalık verdim bayağı bayağı yiyordu sonra sıkıldı yemedi, gittim yeşillik aldım onu da çok yemedi, bugünde çok az bir çilek verdim hepsin yedi.

Kendisi de en çok çekirdeği seviyor (çok vermiyorum zararlı diye 6-7 tane veriyorum) ne zaman versem alıp elimden çitliyor. Peki sorum şu bu hamsterler bu saydıklarımdan fazla daha çok neye bayılıyorlar? Yarın fındıkda alıp vereceğim fakat başka ne alayım sizce?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam marul verebilirsin çok severler.

Ginepiglere falan marul önerilmez hamsterlar içinde benzer olduğunu düşünüyorum marulun çoğu sudur içinde pek faydalı bir şey yoktur haliyle hayvanda ishale sebep olabilri bu sebeple yeşil otları verirken dikkat etmek lazım.

Yine ginepiglerden yola çıkarak birkaç tavsiye vereyim.
Brokoli, karnabahar, salatalık, havuç,
Asla vermemen gereken şeyler.
Soğan, sarımsak, patates.

Tabii sen yine de vermeden iyice araştır.

Ginepiglere falan marul önerilmez hamsterlar içinde benzer olduğunu düşünüyorum marulun çoğu sudur içinde pek faydalı bir şey yoktur haliyle hayvanda ishale sebep olabilri bu sebeple yeşil otları verirken dikkat etmek lazım.

Yine ginepiglerden yola çıkarak birkaç tavsiye vereyim.
Brokoli, karnabahar, salatalık, havuç,
Asla vermemen gereken şeyler.
Soğan, sarımsak, patates.

Tabii sen yine de vermeden iyice araştır.

Salatalık veriyorum ilk başta azıcık yiyor sonra bırakıyor en sevdiğide çekirdek fazlada vermek istemiyorum ama verincede öyle hevesle yiyoki. Günde 6-7 çekirdek veriyorum bir şey olur mu yoksa çok mu zararlı? Çünkü çekirdekden başka hiçbir şey yemiyor bugün mesela hiç vermemiştim öğlen baktım ortalığı inletiyor (yuvasında ora bura dönüyordu talaşları aralayıp bir şey arıyormuş gibi koşuyordu) dedim stresemi girdi sonra aç olduğun anladım çekirdek verdim elimden ışık hızında alıp götürdü yeşillik falan verdim onu da az yedi ama daha çok çekirdek yedi. Bir ara çok az çilekde vermiştim ama hepsin yedi. Fındık verdim birazcık yedi hepsin yemedi yuvasına sakladı. Her şeyi verdim sayılır mercimek bile vermiştim yedimi bilmiyorum ama sabah kalktığımda azalmıştı içinde. Havuçuda 1 kere vermiştim onunda hepsin yemedi. Bazen kontrol için kapağınıda açınca gözlerin seğriltip bana bakıyor oradan yemek ver diye :D

Yuvasına götürüyorsa sonra yer ama bazen unutur yemez, ara ara o zulasını dağıt tekrar çıkart. Bir de hamster yiyecekleri vardır karışık çerezli falan oluyor onlardan ver zamanla değişir damak tadı belki.

Geri
Yukarı