Hangi AM5 işlemci tercih edilmeli?

lisra

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar, AM5 sistem toplamayı düşünüyorum. Önceliğim iş amaçlı olacak, Gaming kısmıyla pek işim yok. Render da pek almıyorum. Elimde RX 560 GPU var ve oynadığım oyunlarda fazlasıyla işimi görüyor.

Şimdi ise CPU gücümü artırmak için AM5 sistem toplamayı düşünüyorum. İşlemci olayı birazcık kafamı karıştırdı. 7500F düşünüyordum ancak 8000 serisi de gelmiş, 7500F ve 8500G arasında bin lira gibi bir fiyat farkı var. Kağıt üzerinde 7500F L3 cache bakımından önde olsa da 8500G 4nm transistor mesafesine sahip ve iki CPU arasından hangisi tercih edilmeli bilemedim. Bütçeyi biraz daha artirinca 8700G gibi CPU'lar on plana çıkıyor ve IGPU'su güçlü görünüyor. Direkt harici GPU'yu devre dışı bırakıp 8700G CPU almak da mantıklı gözüktü. Bu konuda kafam karıştı açıkçası. Hangi işlemcinin ne artısı ne eksisi var bilgilerinizi paylaşırsaniz çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
8700G çok güzel olur. RX560'ı satarsınız. Yeni ekran kartı alana kadar çok güzel idare eder.
Ama işlemci gücü ne alemde ondan tam emin olamıyorum. O fiyatı pek hak etmiyor gibi de geliyor. Yeni ekran kartı alma düşüncem şimdilik yok, bu gpu beni 3-4 yıl daha çok rahat götürür gibi geliyor.

Ama işlemci gücü ne alemde ondan tam emin olamıyorum. O fiyatı pek hak etmiyor gibi de geliyor. Yeni ekran kartı alma düşüncem şimdilik yok, bu gpu beni 3-4 yıl daha çok rahat götürür gibi geliyor.
RX 560 satın.
Ryzen 7 7700 alın. 8 cekirdekli dehşet bir işlemci.
RX6600 ya da 7600 alın üzerine. Uzun seneler 1080de akarsınız. 7700 sayesinde iş programlarında da sıkıntı olmaz. Eğer tek amacınız oyunsa Ryzen 5 7600 alın.

RX 560 satın.
Ryzen 7 7700 alın. 8 cekirdekli dehşet bir işlemci.
RX6600 ya da 7600 alın üzerine. Uzun seneler 1080de akarsınız. 7700 sayesinde iş programlarında da sıkıntı olmaz. Eğer tek amacınız oyunsa Ryzen 5 7600 alın.
Oyun son amaç açıkçası, zaten oynadığım oyunlar da çok fazla gpu istemediği için bana hayli hayli yetiyor rx 560. Kaç yıldır kullanıyorum, eksikliğini hissetmedim birkaç sene sonra yeni kart ihtiyacım olunca dönemin giriş seviyesi kartını alırım(rtx 6060 vb) diye düşünüyorum

Oyun son amaç açıkçası, zaten oynadığım oyunlar da çok fazla gpu istemediği için bana hayli hayli yetiyor rx 560. Kaç yıldır kullanıyorum, eksikliğini hissetmedim birkaç sene sonra yeni kart ihtiyacım olunca dönemin giriş seviyesi kartını alırım(rtx 6060 vb) diye düşünüyorum
O zaman direkt Ryzen 7 7700X alın hocam.

Kaliteli de bir anakart alin. 4 5 sene rahat edersiniz.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı