Hangi AMD işlemci tercih edilmeli?

Bütçe
20-23K civarı
AM5 desteği yok maalesef. İkinci elden satarsın olmadı. Veya bir şekilde takmanın yolu vardır belki bilmediğim, bununla ilgili de konu açabilirsin.

AM5 sistem için işlemci + RAM + anakart + sıvı soğutcu almam gerekecek 600W PSU var onu değişmem gerekir mi bilmiyorum. Bu kadar masraf çıkacağına Intel'den devam etmek mantıklı olur mu i7-14700K i9-14900K gibi.

AM5 desteği yok maalesef. İkinci elden satarsın olmadı. Veya bir şekilde takmanın yolu vardır belki bilmediğim, bununla ilgili de konu açabilirsin.

https://www.sinerji.gen.tr/cooler-master-hava-sogutma-am5-upgrade-kiti-p-44361 bundan alsam NZXT uyumlu olmaz mı?

Son düzenleme:
Bundan alsam NZXT uyumlu olmaz mı?

Bunu net bilmediğim için yeni konu açmanı öneririm.

i7-14700K i9-14900K

Önceki konunda da attığım videoları tekrar bırakayım. Daha uygun fiyata daha performanslı üzerine daha az ısınan üzerine daha az güç tüketen bir işlemci varken bunların yüzüne bakılmaz. İleride yeni 9000 serisinin 3D işlemcilerine de geçebileceğini unutma. Aslına bakarsan masrafın artmıyor, elindeki bileşenleri de satacaksın çünkü. Full yükte bunlar 300W civarında gezerken 7800x3D 80W'larda geziyor, RTX 4080 TDP'si 320W, aradaki verimlilik farkını sen düşün.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Önceki konunda da attığım videoları tekrar bırakayım. Daha uygun fiyata daha performanslı üzerine daha az ısınan üzerine daha az güç tüketen bir işlemci varken bunların yüzüne bakılmaz. İleride yeni 9000 serisinin 3D işlemcilerine de geçebileceğini unutma. Aslına bakarsan masrafın artmıyor, elindeki bileşenleri de satacaksın çünkü. Full yükte bunlar 300W civarında gezerken 7800x3D 80W'larda geziyor, RTX 4080 TDP'si 320W, aradaki verimlilik farkını sen düşün.

burada AM4 soketin AM5 için uyacağını söyledi. NZXT destek ile görüştüğümde bana bir tanede AM5 uyumlu soket göndereceklerini söylediler.

Dediğiniz tabii ki daha mantıklı ama sıvı soğutmada almam gerekseydi arada neredeyse 10-15klık bir fark olacaktı o yüzden sormak istedim.

burada AM4 soketin AM5 için uyacağını söyledi. NZXT destek ile görüştüğümde bana bir tanede AM5 uyumlu soket göndereceklerini söylediler.

Dediğiniz tabii ki daha mantıklı ama sıvı soğutmada almam gerekseydi arada neredeyse 10-15klık bir fark olacaktı o yüzden sormak istedim.

Bu AM5 sisteme 600W PSU yetecek mi acaba?

Çizim, render ve benzer ağır işler için 7950X tercihiniz olsun. Oyunlar için 7800X gayet yeterli.

Soğutucu için ID-Cooling'e bakabilirsiniz. Gayet başarılı ve birçok markaya üretim yapıyor. Çok fazla para vermeye gerek yok, eğer ki bütçeniz fazla ise diğer donanımları daha yüksek almanızı tavsiye ederim.

Çok sevindim, güzel haber.

Yeter, markası modeli nedir?

Reddit'teki uyumlu olduğunu söylediler, NZXT teknik serviste aynı şekilde uyacağını ama çok baskı yaparsam kırabileceğimi söyledi.

Güç kaynağım: Cooler Master Elite V4 600W 80+ 120mm fanlı PSU.

Reddit'teki uyumlu olduğunu söylediler, NZXT teknik serviste aynı şekilde uyacağını ama çok baskı yaparsam kırabileceğimi söyledi.

Güç kaynağım: Cooler Master Elite V4 600W 80+ 120mm fanlı PSU.

Eski parçaları satarken fiyat aralığını sıfır fiyatına göre ne kadar düşük tutmalıyım? İkinci el sitelerinde aşırı yüksek fiyat verende var çok düşük fiyatta o yüzden tam emin olamıyorum. Daha önceki işlemcimi ucuza satmıştım o yüzden benim için kötü bir deneyim olmuştu :D

Dosya Ekleri

• 1708493580219.png
    1708493580219.png
    73,4 KB · Görüntüleme: 23

Geri
Yukarı