Hangi bilgisayar parçaları hangi işi yapar?

Bildiğim şekliyle hepsini anlatayım;

Anakart: Anakart, bilgisayar parçalarının tümünün toplandığı ve yazılımsal olarak tanıtıldığı yerdir. Anakart parçaların takılmasıyla birlikte, bu parçaların yazılımsal olarak sisteme tanıtılmasını sağlar. Parçalar arasındaki iletişimi de sağlamış olur.

İşlemci: İşlemci, en temelinde analog olarak verilen sinyallerin tümünü dijital ortama aktarıp bu sinyallere anlam kazandıran, son derece kompleks ve mühendislik harikası bir parçadır. Bünyesinde sürüsüyle transistör barındırmasına rağmen ufacık boyutlarda üretilebilmektedir. Bilgisayarda yaptığınız her işlem, işlemciniz sayesinde gerçekleşir.

RAM: Geçici hafızadır. Bilgisayardaki uygulamalar geçici atanabilir değerler üretmektedir. Bu geçici atanabilir değerlerin tümü, işi bittiğinde silinmek üzere RAM'de depolanır. RAM kapasitesinin fazla olması, aynı anda birden çok işlem yapma kabiliyetini direkt olarak etkiler.

Ekran Kartı: Bilgisayarınızın grafik birimidir. Ekranda gördüğünüz tüm görseller, efektler ve animasyonlar ekran kartı sayesinde işlenmektedir. Bu animasyonların kalitesi ve boyutu, ekran kartını zorlama boyutuyla doğru orantılıdır.

SSD (veya HDD) parçasını anlatmama gerek olmadığını düşünüyorum.
Mesela burada terimler eksik. Bunu nasıl açıklayayım size. Burada işlemci terimleri (CPU eğer varsa başka terimler) anakartta girişlerin isimleri vs. Bunları açıklayacak birisi olursa iyi olur.

Mesela burada terimler eksik. Bunu nasıl açıklayayım size. Burada işlemci terimleri (CPU eğer varsa başka terimler) anakartta girişlerin isimleri vs. Bunları açıklayacak birisi olursa iyi olur.
İşlemcinin herhangi bir terimi yok. Çalışma frekansından falan bahsediyorsanız onlar çok ince bilgi, o bilgileri internetten aratarak bulmanızda fayda var.

Burada işlemci terimleri (CPU eğer varsa başka terimler) anakartta girişlerin isimleri vs.
Bu tarz detaylardan bahsettim zaten. Israrla aynı şeyleri soruyorsunuz. Daha detay bilgiye ihtiyacınız varsa Google'da aratın bir zahmet. CPU yada Türkçesiyle Merkezi işlem birimi (İşlemci) ne yapar ben anlattım. @AEnic31 anlatmış. Hala ısrarla terim eksik terim eksik. Açın bakın o zaman Google'a bir zahmet.
@AEnic31 gülünç olan?

Son düzenleme:
Bu tarz detaylardan bahsettim zaten. Israrla aynı şeyleri soruyorsunuz. Daha detay bilgiye ihtiyacınız varsa Google'da aratın bir zahmet. CPU yada Türkçesiyle Merkezi işlem birimi (İşlemci) ne yapar ben anlattım. @AEnic31 anlatmış. Hala ısrarla terim eksik terim eksik. Açın bakın o zaman Google'a bir zahmet.
@AEnic31 gülünç olan?
hocam haklı siteminize güldüm, aman diyim sinirinizle bana da saldırmayın... aynı kervanın yolcularıyız

Geri
Yukarı