Hangi ehliyet kursunu tercih etmeliyim?

arslankaan99

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci/Freelancer
Selamlar herkese. Yakında ehliyet kursuna yazılacağım. Bulunduğum konum itibariyle 4 ehliyet kursuda ortalama evime 10-15 dakika yürüme mesafesinde. Bu kursları hangi ölçütlere göre elemliym? Hangi kurs benim için daha faydalı olur?

Öncelikle usta öğreticinin kadın veya erkek olmasına takılma. İlk başta sürücü kurslarına tek tek giderek fiyatı konuş. Sonrasında sınava usta öğreticinle birlikte girip giremeyeceğini, direksiyon dersi aldığın aynı araçla sınava dahil olup olamayacağını sor.

Bu iki etmen senin rahat etmeni sağlıyor. Dersler esnasında usta öğreticinle samimiyet kazanıyorsun, eğer sınava seninle birlikte girerse özgüvenini artıracaktır diye tahmin ediyorum. Direksiyon dersinde sürdüğün araçla sınava girersen herhangi bir yabancılık da çekmemiş olacaksın.

Şahsen benim usta öğreticim tanıdık olduğu için benimle sınava kimin gireceğine (komisyon başkanı ve üyesi değil :D) ve hangi araçla sınava gireceğime ben karar verdim. Usta öğreticin bu işte yeni olmadığı için ondan çeşitli bilgiler alabilirsin. Çalıştığı halk eğitim merkezindeki komisyon başkanı ve üyeleri neredeyse her ay sınava girdiği için tanıyordur. Bu yüzden komisyon başkanı ve üyesinin nasıl insanlar olduğunu sınava girmeden önce sorabilirsin.

Bazı komisyon başkanları deyimi yerindeyse uyuz olabiliyor. Sen işine konsantre olmaya çalışırken yerli yersiz şakalar yapabiliyorlar ve ortamı gerebiliyorlar. Sözde seni germemek ve rahatlatmak için seninle sohbet ederler.

Son olarak umarım işini düzgün yapan insanlara rastlarsın. Emin olmamakla birlikte bazı insanların özellikle doğru şekilde öğretmediğini ve bu sayede sınavda kaldıktan sonra ek ders ücreti ödettiğini gördüm.

Son düzenleme:
Nasıl öğrettikleri hakkında eğitim planını anlatmalarını iste. Benim sürücü kursumda ilk günden boş araziye götürüp anahtarı vermişlerdi ve orada temelleri göstermişlerdi. Performansıma göre 2. gün sürücü kursundan çıkarken direkt olarak anahtarı vermişlerdi ve amatör sürüş rotasının tamamını ben götürüp getirmiştim. Eğer ilk gün kötü performans sergileseydim 2. gün mesela yine onlar beni götürecekti. Yani kısaca benim sürücü kursumda kısa sürede anahtarı verip trafiğe çıkarıp direkt olarak üzerimdeki korkumu atmamı sağlamışlardı. Ben evde direksiyon setim olduğu için ve simulasyon oyunlarından alışık olduğum için ilk defa gerçek araç sürmüş olsam bile anında kavrayıp alışmıştım. Bunu her sürücü kursu yapmıyormuş. Bazıları kendilerinin sahip olduğu bazı simulasyonlar ile başlatıp ondan sonra gerçekte gösteriyorlarmış. Yani bu yüzden tek tek gidip eğitim öğretim planını sorgulamalısın.

Nasıl öğrettikleri hakkında eğitim planını anlatmalarını iste. Benim sürücü kursumda ilk günden boş araziye götürüp anahtarı vermişlerdi ve orada temelleri göstermişlerdi. Performansıma göre 2. gün sürücü kursundan çıkarken direkt olarak anahtarı vermişlerdi ve amatör sürüş rotasının tamamını ben götürüp getirmiştim. Eğer ilk gün kötü performans sergileseydim 2. gün mesela yine onlar beni götürecekti. Yani kısaca benim sürücü kursumda kısa sürede anahtarı verip trafiğe çıkarıp direkt olarak üzerimdeki korkumu atmamı sağlamışlardı. Ben evde direksiyon setim olduğu için ve simulasyon oyunlarından alışık olduğum için ilk defa gerçek araç sürmüş olsam bile anında kavrayıp alışmıştım. Bunu her sürücü kursu yapmıyormuş. Bazıları kendilerinin sahip olduğu bazı simulasyonlar ile başlatıp ondan sonra gerçekte gösteriyorlarmış. Yani bu yüzden tek tek gidip eğitim öğretim planını sorgulamalısın.
Hangi simülasyon oyunlarını oynadınız özellikle oyna dediğiniz bir oyun var mı?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı