Hangi geliştirme kartı alınmalı?

Wade3

Centipat
Makaleler
1
Daha fazla  
Yakın zamanda Raspberry Pi Pico W, NRF24L01 ve 433MHz iletişim modülleri satın almıştım ancak Pico henüz yeni bir kart olduğundan dokümantasyon bulmak aşırı zorladığı için pek bir şey yapamadım. Bu kartı şimdilik bir kenar kaldırıp başka bir geliştirme kartı üzerinde kendimi geliştirip geri dönmek istiyorum. Hangi kartı almam daha mantıklı olur? Şu an aklımda Arduino Uno R3 Klon, ESP32, Raspberry Pi Zero W var ancak başka önerilere de açığım. Bu işlerde pek deneyimim olmadığını ve ilgilendiğim kısmının IoT ve diğer kablosuz haberleşme yöntemleri (Infrared, RF, 2.4GHz bandında iletişim kuran kablosuz klavye mouse ve Bluetooth cihazları ile iletişim kurmak, bilgisayarlara kablosuz klavye mouse gibi bağlanıp giriş sağlamak gibi) olduğunu belirteyim.

Uno ile yazmanız kolay olur fakat UNO kendisini klavye vs. olarak gösteremiyor.
ESP32 güçlü bir karttır hem ucuz hem de IoT için biçilmiş kaftan.
Kodları vs. arduinoya daha yakın ufak farklar var, çözebilirseniz işinize baya yarar.

Bu işlere Arduino ile başlamak daha rahat olur, elinizde klon mlon bir tane bulunsun.

Ben de öyle düşünüyorum ancak Picodaki gibi dahili Wifi/Bt olmaması üzer mi emin olamadım.

Uno ile yazmanız kolay olur fakat Uno kendisini klavye vs. olarak gösteremiyor.
ESP32 güçlü bir karttır hem ucuz hem de IoT için biçilmiş kaftan.
Kodları vs. Arduino'ya daha yakın ufak farklar var, çözebilirseniz işinize bayağı yarar.

Dokümantasyon konusunda sıkıntı çekmem değil mi hocam? İngilizce de olur sıkıntı değil, yeter ki olsun. Pico ile hiçbir şey yapamıyorum bu yüzden.

Ekleme: Arduino Uno R3 Klonu alıp Wi-Fi ve Bluetooth kullanacağım projelerde bu verileri Pico W üzerinde işletip Uno'ya aktararak kullanabilir miyim?

Son düzenleme:
Ben de öyle düşünüyorum ancak Picodaki gibi dahili Wifi/Bt olmaması üzer mi emin olamadım.

Tabii ki çok temel ve basit kalıyor ama bu işlere yeni olduğunuzu söylemişsiniz. Basitten başlamak iyi olabilir diye önerdim. ESP32 kafanızdaki hedef için daha uygun ama doğrudan IoT ile başlamazsınız herhalde.

Öğretici kaynak bulabilirseniz doğrudan ESP32 de alabilirsiniz, Arduino'nun en büyük artısı devasa bir kullanıcı kitlesi olması.

Bu yönde gelişmek istiyorsanız zaten bu tür kartlarla bol bol uğraşacaksınız. Raspberry vs de bir noktada mutlaka alırsınız.

Hocam bu işlere başlamak için en iyisi arduino ama UNO rev 4 almazsanız rev 3 yanında wifi/bluetooth modülü falan alıp onları bağlamanız lağzım ve emin olun çok baş ağrıtıyorlar o yüzden ben size kesinlikle esp32 almanızı tavsiye ederim tabiki uno rev 4 alma şansınız yoksa.

5 volt çıkışa çok ihtiyacınız yoksa Esp32 alın (5v röle ve servo motorlar için bile 3.ev yetebiliyor) hem wifi hem de bluetooth modülüne ihtiyacınız kalmaz. Ayrıyetten arduinoya göre daha güçlü diye biliyorum. Bluetooth da kullanmayacaksanız esp8266 da işinizi görür fakat kendisi esp32 ye göre daha güçsüz.

Yeni konular

Geri
Yukarı