Hangi işi seçmeliyim?

Kısacı

Hectopat
Makaleler
1
Sana iş bilincini ve sektörü öğreten Yorucu, geç çıktığın ve stresli iş mi?
Üst kademe çalışanlar tarafından iş binidirilip ezildiğin, ancak erken çıkabildiğin rahat iş mi?

Aslında daha detaylı bir yazı yazmıştım. Bu kararsızlığımda bana bir öneri sunabilir misiniz dostlar? İyi sosyaller.

2 seçeneğim var, birisine komi birisinde çırak oluyorum. Evet bu yaşta.
1 işte hem tezgahtayım hemde dükkanın temizliğiyle ilgileniyorum. Burada çırağım. (!)
Diğer işim kafeterya da hem garson hem komilik.

1. işimin avantaj ve dezavantajları:
İşe sabit ve geç vakitte girmek
sabit ücret almak
işin ustası olmak.

Yoğun ışık ve kalabalık ortam (stresi çok fazla)
Dükkanın temizlik işleri ve masalarına tamamen sen bakıyorsun. Üstüne ustaya işinde yardım ediyorsun. (kafeteryaya oranla küçük işletme)
Gece 3 e kadar çalışıyorsun

2. İşimin avantaj ve dezavantajları
Yorucu olmayan ve dinlenme haklarının bulunduğu iş
Haftada bir gün izin
en geç 1 e kadar çalışıyorsun
Seninle aynı kademe elemanlarla çalışmak

Tecrübe öğrenemediğin para kazanmak için yapılan iş
Dürüst adamın ezildiği, sorumsuzluğun çalışanlar arasında epey fazla oluğu iş
Saat belirleme ve sosyal haklar sorunsalı.
Erken verilen yevmiye
Daha az ücret (en fazla 20 tl oynuyor.)

İki işi de deneyimlemiş birisi olarak 1. işimi daha çok seviyorum çünkü birşeyler öğrenebiliyorum ve komut almıyorum. Ancak epey stresli ve yorucu iş. Her ne kadar akşama doğru işe başlasam da iş yorgunluğundan dolayı kendime gelemiyorum. Hem işyerinde hemde evde ufak da olsa yalnızlık çekiyorum. 2. işi de sırf rahat olduğu için çalışmak istiyorum ancak belirtmiş olduğum gibi el üstünde tutulan kademesi belirsiz elemanların iş bindirmesi durumu oldukça can sıkıcı. Patronun tınlamaması da ayrı sorunsal.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sevmediğin bir işe ayakların geri geri gitmek mi? Sevdiğin bir işe koşarak gitmek ve yorulmak mı?
Psikolojik olarak stres yaşamak mı? Bedenen stres yaşamak mı?
Bence senin soruların bunlar. Bunları cevaplarsan kararını verirsin.
Şahsen önerim psikolojine çok dikkat etmen.

Her işin belirli stresi vardır, başarılı olmak için zor şeylerin üstesinden gelmelisiniz. Kendinize bilgi ve birikim elde edebileceğiniz bir iş seçmeniz tavsiyem olacaktır. Ben banka da çalışmaya başladım gişeci olarak fakat ileri de pazarlama düşünüyorum ve geçeceğim niye derseniz getirisi çok iyi.

Sevmediğin bir işe ayakların geri geri gitmek mi? Sevdiğin bir işe koşarak gitmek ve yorulmak mı?
Psikolojik olarak stres yaşamak mı? Bedenen stres yaşamak mı?
Bence senin soruların bunlar. Bunları cevaplarsan kararını verirsin.
Şahsen önerim psikolojine çok dikkat etmen.
Psikolojik olarak etkilenmek zorundayım şartlara göre. Sanırım önemli olan nasıl bir biçimde psikolojik olarak etkilenmek. Yorgunluğun getirmiş olduğu stres mi yoksa ezilmenin vermiş olduğu çaresizlik mi daha kötüdür?

Her işin belirli stresi vardır, başarılı olmak için zor şeylerin üstesinden gelmelisiniz. Kendinize bilgi ve birikim elde edebileceğiniz bir iş seçmeniz tavsiyem olacaktır. Ben banka da çalışmaya başladım gişeci olarak fakat ileri de pazarlama düşünüyorum ve geçeceğim niye derseniz getirisi çok iyi.
İş hayatınızda başarılar hocam.

Bence en kötüsü psikolojik olarak baskı. Vücut nasıl olsa toparlar. Bir de üstüne spor yapıp sağlıklı beslenirsen, vücuduna hiçbir şey olmaz :).

Geri
Yukarı