Hangi işlemci hangi ekran kartına uyumludur?

Sempos

Hectopat
Makaleler
1
Hangi işlemci hangi ekran kartına uyumludur? Site falan var mı? Hangi işlemci hangi ekran kartını besler?

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemciyi söylemen lazım veya ekran kartını mesela Ryzen 5 2600 RTX 2060’ı besleyebiliyor ama bir tane 2080 Tİ çıkarırsan işler değişir.

Sitelere çok güvenmemeni öneririm. En sağlıklısı ekran kartın ve işlemcini Youtube'a yazıp testlerine bakıp darboğaz yapıp yapmadığını kendi gözlerinle görmen. Yada buraya yazarsan elimizden geldiğince yardımcı oluruz.

Anakartına uyumlu olan her işlemci ile anakartına uyumlu olan her ekran kartı uyumlu olur. Ama işlemcinin gücü yetersiz ise ekran kartını besleyemez ve darboğaz dediğimiz olay ortaya çıkar. İntel i7 7700 üzerinden örnek verecek olursak muhtemelen 1080ti'ye kadar darboğaz yapmaz. AMD ekran kartlarında ise 590'a kadar darboğaz yapmayacağını düşünüyorum. İntel işlemciler ekran kartı besleme konusunda biraz daha iyi ama daha çok işlemci kullanan oyunlarda render programlarında Ryzen kısmı daha iyi bana göre. Siteler pek güvenli değil ama yine de yaklaşık bir sonuç veriyor. Verdiği sonucun 2-3 model alt ekran kartını alırsanız doğru bir sonuca ulaşırsınız bence. Düşündüğünüz işlemcinin marka modelini ve ekran kartı marka modeli belirtirseniz daha çok yardımcı olabiliriz.

Yeni başlık açmak yerine konuyu güncellemek istiyorum. Sorum şu şekilde,
- Kullandığım işlemcim i7 10700. Ekran kartım ise RTX3060. İşlemcime kıyasla i3 12100F ya da i5 13400F daha mı iyi? Bu işlemciler ile RTX3060 kombine ediliyor. Ben ekran kartımı buna göre biraz daha yükseltmek istiyorum.
Teşekkürler.

Güncel.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı