Hangi işletim sistemlerini kullandınız?

Yaklaşık 20 tane GNU/Linux distrosu, 2 mobil GNU/Linux distrosu, Windows 3.1, Windows 95, Windows 98 SE, Windows 2000, Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows 10, Windows 11, macOS Snow Leopard, macOS Mavericks, macOS Sierra, macOS High Sierra, macOS Mojave, FreeBSD ve GhostBSD, Plan9 from User Space, ChromeOS, Neverware Cloudready, FreeDOS ve aklıma gelmeyen birkaç tane OS daha. ReactOS'de kullanmaya çalıştım fakat kurulum sonrası BSoD'den ileri gidemedim. Emulatörde de Commodore Basic denedim fakat Türkiye'de doğru düzgün bir Commodore 64 bulamadığımdan gerçek donanımda kullanamayacağım.

Son düzenleme:
Ömrü1 yıllık Laptop'umda i58250U 8 GB RAM 2 GB MX130 240GB SATA SSD.
Windows sürümleri MS-DOS, Win1, Win2, Win3.1, Win95, Win98, Win'me, Win2000, winxp, Windows 7, Win8.1, Windows 10.
Linux distroları Android, Ubuntu, Debian, Pardus, Zorin OS, garuda Linux, Lubuntu, Linux Mint...
Other: ChromeOS (saf versiyon),cloudready(Chromium)
Kısacası neler kullanmamıştım.
Yaklaşık 20 tane GNU/Linux distrosu, 2 mobil GNU/Linux distrosu, Windows 3.1, Windows 95, Windows 98 SE, Windows 2000, Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows 10, Windows 11, macOS Snow Leopard, macOS Mavericks, macOS sierra, macOS High Sierra, macOS Mojave, FreeBSD ve ghostbsd, plan9 from user space, FreeDOS ve aklıma gelmeyen birkaç tane OS daha. Reactos'de kullanmaya çalıştım fakat kurulum sonrası BSoD'den ileri gidemedim. Emulatörde de commodore Basic denedim fakat Türkiye'de doğru düzgün bir commodore 64 bulamadığımdan gerçek donanımda kullanamayacağım.

Reactos'u unutmuşum.

Onlarca işletim sistemi var ve hepsinin kendince artı ve eksileri bulunuyor. Ben işletim sistemi değiştirmeyi yürüyüş yapmak gibi bir rutine çevirdim artık. Windows 7, 8, 8.1, 10, 11; macOS Catalina, Big Sur, monterey; Linux dağıtımlarından Elementary, Ubuntu, ve şu an kullandığım Pardus işletim sistemlerine baktım. Devam da edeceğim. Linux sistemlerine yavaş yavaş alışıyorum. Öyle ki artık bir rehbere ihtiyacım yok. MacOS'lerde bayağı yeniyim. 1 hafta önce başladım. Mac bence bayağı iyi ama tam olarak kurabildiğinizde, zira ben bunu yapamadım. 😅
Bunlar arasında gidip gelmek bana güzel bir deneyim yaşattı.
Peki siz hangi işletim sistemlerini kullandınız? En iyisi hangisiydi ve nesini beğendiniz?

Windows XP, Windows 7, Windows 8.1

Windows XP.
Windows 7
Windows 8 beta.
Windows 8.1
Windows 10.
Windows 11
Peppermintos 9
macOS El Capitan
macOS Mavericks.
Elementary OS.
Ubuntu.
Lubuntu.
Arch.
Arco.
Manjaro.
Debian.
Pardus.
Fedora.

İlk Windows Vista Home Premium kullandım. Ardından Windows 7 Starter kullandım ve bu en çok kullandığım işletim sistemiydi. Sonra 2017 civarı mecbur Vista'ya geri dönmüştüm. Ardından 2018 gibi yine Windows 7'ye geçtim. Sonra 2020'nin Ağustos ayında gözüm ilk defa modern görünümlü bir işletim sistemi gördü ve Windows 10 Home sürümünü kullandım. 2021 Nisan civarı Dual-Boot ile Windows 10'un yanına Windows 8.1 Pro kurdum. Bir arkadaşım aynı zamanda da en yakın arkadaşım o zamanlar Windows 8.1 kullanırdı, bana da önerirdi. 2 GB RAM'i vardı, benim de 3.25 GB'dı o zamanlar. Bana kurtul şu W10'dan deyip dururdu. 8.1'i de bir müddet kullandım, ilk kullandığımda beğenmemiştim. Bu ne biçim Windows demiştim. Ardından yine Windows 10'u kullanmaya devam ettim. Sonra bir kaç kere daha can sıkıntısından format atıp 8.1 kurduğum olmuştu. Aslında artık 8.1 baya hoşuma gidiyordu. Tasarımı falan baya iyi gelmişti bana. Özellikle o başlat menüsü. Ardından yine 10 kullandım ve 2021 Ekim ayının 29'unda Windows 8.1 kurdum fakat bu sefer lisansta satın aldım. Sonra tam tarihini hatırlamıyorum fakat 2 hafta civarı oldu, Windows 11 kurdum bu seferde. Şuan da onu kullanıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı