Hangi ISS seçilmeli?

FazliBasturk

Hectopat
Daha fazla  
Türk Telekom 25Mbps pakete 100TL ödüyorum, sürekli hızım düşük oluyor onları aradıktan sonra 1 - 2 saat düzeliyor sonra geri 10Mbps altına kadar düştüğü oluyor. Bu fiyata 25Mbps bile azken ben 10Mbps kullanıyorum genel olarak. Başka bir sağlayıcıya geçme fikrim var ancak hangisini seçsem bilemiyorum. Altyapım 83Mbps'ye kadar destekliyor. Fakat şöyle bir sorunum daha var, internetimizin 2 yıllık taahhüdü var. 1 yılı bitti hatta geçti birkaç ay. Fakat hâlâ bitmedi. Kaç lira ödeniyor eğer başka bir yere geçersek? Ya da iptal etme vb olayı var mı?

1 Yıldan itibaren taahhüt yasal bir şey değil. Şikayet ettiğiniz takdirde herhangi bir şey ödemezsiniz. 2 Yıl daha beklemek yerine işlem başlatın. Sanırım Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuruyorduk bunun için. Yaşadığınız sorunları belirterek işlem başlatırsanız çözüleceğini düşünüyorum.

Bulunduğunuz yerde ISS'lerin hepsi FTTH olarak internet çekiyor ve desteklediği hız aynıysa; TürkNet'e geçin. 100 liraya taahhütsüz, kotasız bulunduğunuz yerdeki altyapının desteklediği en yüksek hızı verdiklerini iddia ediyorlar. Zaten altyapı ve desteklenen hız aynı olduktan sonra gerisi tarifelerin fiyatına kalıyor.
Not: Bir yıldan uzun taahhüt varsa 6502 Tüketicinin Korunması Kanunu 52/4'e göre zaten sözleşme bağlayıcılık açısından geçersiz olduğu için "istediğiniz zaman bir sebep göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden vazgeçme hakkına sahiptir" olarak zaten belirtiyor.

Netspeed öneririm.

Bulunduğunuz yerde ISS'lerin hepsi FTTH olarak internet çekiyor ve desteklediği hız aynıysa; TurkNet'e geçin. 100 liraya taahhütsüz, kotasız bulunduğunuz yerdeki altyapının desteklediği en yüksek hızı verdiklerini iddia ediyorlar. Zaten altyapı ve desteklenen hız aynı olduktan sonra gerisi tarifelerin fiyatına kalıyor.
Not: Bir yıldan uzun taahhüt varsa 6502 Tüketicinin Korunması Kanunu 52/4'e göre zaten sözleşme bağlayıcılık açısından geçersiz olduğu için "istediğiniz zaman bir sebep göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden vazgeçme hakkına sahiptir" olarak zaten belirtiyor.

1 Yıldan itibaren taahhüt yasal bir şey değil. Şikayet ettiğiniz takdirde herhangi bir şey ödemezsiniz. 2 Yıl daha beklemek yerine işlem başlatın. Sanırım Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuruyorduk bunun için. Yaşadığınız sorunları belirterek işlem başlatırsanız çözüleceğini düşünüyorum.

Tüketici hakem heyetlerine yapılan başvurular en geç altı ay içinde görüşülerek karara bağlanıyor. Ancak başvurunun niteliğine göre karar süresi altı ay daha uzatılabiliyor.

İnternette böyle yazıyor ama tam bir bilgi var mı? Ne kadar sürer bu başvuru çünkü eğer o kadar 6 ay falan sürüyorsa hiç gerek yok çünkü şimdi gördüm taahhütün 7 ayı kalmış.

Tüketici hakem heyetlerine yapılan başvurular en geç altı ay içinde görüşülerek karara bağlanıyor. Ancak başvurunun niteliğine göre karar süresi altı ay daha uzatılabiliyor.

İnternette böyle yazıyor ama tam bir bilgi var mı? Ne kadar sürer bu başvuru çünkü eğer o kadar 6 ay falan sürüyorsa hiç gerek yok çünkü şimdi gördüm taahhütün 7 ayı kalmış.
Prosedürü şu şekilde de değerlendirebilirsiniz;
Cayma bedelini ödeyip yeni bir servis sağlayıcısına geçersiniz. Sonra THH'ye başvurunuzu yaparsınız cayma bedelini ödediğiniz dekont ile birlikte. En fazla 3 ay içinde sonuç alırsınız yazılan kadar uzun sürmüyor. THH sizi haklı bulduktan sonra sağlayıcı firma ücreti size geri yatırıyor.

Geri
Yukarı