Hangi Linux dağıtımı iyidir?

Sanal makinede Xfce veya daha hafif masaüstü ortamı içeren dağıtımlar öneririm. İçermese bile kendiniz kurabilirsiniz. Manjaro XFCE öneririm. Mint için Cinnamon olmazsa olmazdır.
Peki farkları neler böyle birbirinden ayrılmasının sebebi nedir ne gibi özellikleri var bunları da belirtirseniz sevinirim. Elimdeki PC güçlü hangisi iyiyse onu yüklerim. Mint Cinnamon mu Ubuntu mu Manjoro mu :) Öğrenme konusunda da sorun değil kurcalayip öğrenirim.

Hepsi iyi. İhtiyacınıza zaten neredeyse hepsi hitap ediyor.

Windows ana sistem olarak en iyisi. WSL veya VMware ile Linux'u kullan, PowerToys ile de macOS özelliklerine eriş. Mükemmel.
Dipnot: VMware Workstation Pro sürümünün aktivasyon kodu zaten internette var. Crack falan değil. Ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Windows ana sistem olarak en iyisi. WSL veya VMware ile Linux'u kullan, PowerToys ile de macOS özelliklerine eriş. Mükemmel.
Dipnot: VMware Workstation Pro sürümünün aktivasyon kodu zaten internette var. Crack falan değil. Ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.
Teşekkürler Hepinize. Şuan VMware workstation full sürüm kurdum. Dediğin gibi önce Ubuntu deniyecegim kulak aşinaligi olduğu için bakalım. Daha sonra mint vb test ederim.

Teşekkürler Hepinize. Şuan VMware workstation full sürüm kurdum. Dediğin gibi önce Ubuntu deniyecegim kulak aşinaligi olduğu için bakalım. Daha sonra mint vb test ederim.
Hocam, Ubuntu kurduktan sonra sunucuyu mutlaka Ana Sunucu yapın. TR sunucularında sürekli hata yersiniz.

Yeni kullanıcılar için önermem. Sonuçta GUI uygulamalar ile başlamaları daha kolay alışmalarına neden olacaktır.

Peki farkları neler böyle birbirinden ayrılmasının sebebi nedir ne gibi özellikleri var bunları da belirtirseniz sevinirim. Elimdeki PC güçlü hangisi iyiyse onu yüklerim. Mint Cinnamon mu Ubuntu mu Manjoro mu :) Öğrenme konusunda da sorun değil kurcalayip öğrenirim.

1. Fark: Masaüstü Ortamı.
Xfce, Mate, KDE Plasma, Budgie (yanlış yazmış olabilirim), Cinnamon, GNOME gibi bir sürü masaüstü ortamı var. Bunları Google üzerinde aratıp nasıl gözüktüğüne bakabilirsiniz. KDE Plasma ve GNOME favorimdir. GNOME biraz fazla kaynak kullanır fakat güzeldir. Mesela Ubuntu GNOME kullanıyor.
2. Fark: Tabanlar ve değişiklikler.
Linux bir kerneldir. Bunu derler ve GNU araçları gibi bazı şeyleri (ve tabii dağıtıma özel araçları, örneğin apt ve pacman gibi) ve daha bilmediğim bir sürü şeyi eklerler.
Ve çoğu dağıtım bu dağıtımları taban alarak çıkar.
Örneğin, Ubuntu Debian tabanlıdır. "apt" gibi araçlara sahip olursunuz. Aynı şekilde Mint de Debian tabanlı.
Manjaro ise Arch tabanlıdır. Arch Linux taban alarak oluşturulmuştur. Önermemin en büyük sebebi, deposu. Bir uygulamayı %90 oranla depoda bulabiliyorsunuz. Bir de AUR var. Arch User Repository. Bu unofficial depo olduğundan official depolarda bulamadıklarınızı burada bulabiliyorsunuz.
Dediğin gibi önce Ubuntu deniyecegim kulak aşinaligi olduğu için bakalım.
Kötü bir deneyim alacağınızı düşünmüyorum. Benim de ilk deneyimim Ubuntu ile olmuştu.

Merhabalar kendim kodlamayla uğraşan birisiyim. Linux hiç kullanmadım hatta hiç bilgim yok, merak ediyorum sanal cihaza hangi Linux'u kurmalıyız hangisi daha iyidir? Ubuntu'yu duydum genel olarak kurmalı miyim? Bilgili arkadaşların yorumlarını bekliyorum.
Nevzat OS.

Şaka bir yana günlük kullanım için Ubuntu tabanlılar.

Yeni konular

Geri
Yukarı