Hangi Linux dağıtımı kullanılmalı ve Linux benim için uyumlu mu?

Ahmsef

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Sık kullandığım programlar:

1- Office 2019.
2- Doping Hafıza.
3- IDM.
4- Google Chrome.
5- Adobe Photoshop

Driverlar:

İstediklerim:
Kullanımı özelleştirilebilir olsun.
Ücretsiz olsun.
Açık kaynaklı olsun.
Bilgi toplamasın.
Gereksiz uygulamalarla gelmesin, ben indireyim.
Basit olsun.
Hız önemli değil, hızlı olmaktan çok stabil olsun.
Sık güncelleme gelsin.
Windows/Macos görünüm önemli değil.

Evet biraz liste gibi oldu ama bu şekilde. Windows 11 ile Dual boot olarak çalıştıracağım. 1TB SSD Windows, diğer 256 GB SSD Linux olacak. Öğrenmek için kullanıyorum. Zaten oyun gibi işlerimi Windows'tan yapacağım. Yardım edecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Bahsettiğin programları Wine ile kurarsın da optimizasyon anlamında kötü biraz.

Chrome yerine Chromium kullanabilirsin tavsiyem tarayıcı olarak Firefox.

Linux dağıtımları denemek istiyorum dersen başlangıç olarak Linux Mint öneririm cinnamon edition' a bakabilirsin.

Tasarım işleri için yine de Linux önermem Windows
daha iyi ve linuxda office de yok alternatiflere bakman lazım onlarda office programları ile pek uyumlu değiller hazırladığın dosyaya officeden bakmak istersen sonrasında hiyeroglif benzeri şeylerle karşılaşabilirsin.

Bahsettiğin şeylerde Windows daha çok işini gören bir sistem.

Son düzenleme:
Hocam bunu GNU/Linux kategorisine atsaydınız çok daha iyi olurdu.

Sık kullandığınız programların Linux'ta alternatifini kullanabilisiniz. Chrome zaten sitesinden yüklenebiliyor.

LibreOffice Microsoft Office alternatifidir. Office'in web sürümünü de kullanabilirsiniz.
GIMP Photoshop alternatifidir. Onun dışında PhotoPea de kullanabilirsiniz.
Yazılım yöneticisinde birkaç tane indirme yöneticisine rastladım. Ama kullanmadım hiç.
Doping Hafıza'yı bilmiyorum.

Ayrıca sürücüleri sitesinden öyle ayrı kurmaya pek gerek yok. Genelde yüklü şekilde geliyor. O olmadı sürücü yöneticisinden yükleyebiliyorsunuz.

Son düzenleme:
Öncelikle bu programların ücretsiz alternatiflerinin linuxta bulunduğunu belirtmek istiyorum. Kuracağın dağıtımın deposuna bakıp kontrol edebilirsin. Başlangıç için hangi dağıtımı kuracağın çok önemli değil ama illa tavsiye istiyorsan ubuntu öneririm. Bu arada yukarda "hamsilimon" nickli arkadaşımın bahsettiği sorun çok önemli. ücretsiz bir office alternatifi kullanacaksın ve MC Office ile uyumsuz olacak. Bir ton sorun yani kısacası windowsta kal dual boot da yapma :D Merak ediyorsan eski bir laptoba falan kur

Öncelikle bu programların ücretsiz alternatiflerinin linuxta bulunduğunu belirtmek istiyorum. Kuracağın dağıtımın deposuna bakıp kontrol edebilirsin. Başlangıç için hangi dağıtımı kuracağın çok önemli değil ama illa tavsiye istiyorsan ubuntu öneririm. Bu arada yukarda "hamsilimon" nickli arkadaşımın bahsettiği sorun çok önemli. ücretsiz bir office alternatifi kullanacaksın ve MC Office ile uyumsuz olacak. Bir ton sorun yani kısacası windowsta kal dual boot da yapma :D Merak ediyorsan eski bir laptoba falan kur

Linux kullandım bir süre de sorun yaşıyorum bakıyorum kimse cevap vermiyor global formlara falan bakıyorum birileri konu açmış aha diyorum sonunda yarabbi şükür ona da cevap veren yok sonra yüzümde hafif burukluk ve klavyeye yumruk atma isteğinin ardından sistemi tekrardan biosdan kur falan.

Hocam bunu GNU/Linux kategorisine atsaydınız çok daha iyi olurdu.

Hocam moderasyon ekibi kafasına göre değiştiriyor kategoriyi.

Bahsettiğin programları Wine ile kurarsın da optimizasyon anlamında kötü biraz.

Chrome yerine Chromium kullanabilirsin tavsiyem tarayıcı olarak Firefox.

Linux dağıtımları denemek istiyorum dersen başlangıç olarak Linux Mint öneririm cinnamon Edition'a bakabilirsin.

Tasarım işleri için yine de Linux önermem Windows
Daha iyi ve Linux'da Office de yok alternatiflere bakman lazım onlarda Office programları ile pek uyumlu değiller hazırladığın dosyaya Office'den bakmak istersen sonrasında hiyeroglif benzeri şeylerle karşılaşabilirsin.

Bahsettiğin şeylerde Windows daha çok işini gören bir sistem.

Hocam Office, Photoshop ve oyunları Windows'ta kullanmam şart anlaşılan. Zaten başka bir şey kalmıyor herhalde. Meraktan denemek istiyordum fakat sanırsam denemek için kullanmama pek değmez. Virtual makine daha mı mantıklı hocam?

Hocam moderasyon ekibi kafasına göre değiştiriyor kategoriyi.

Hocam Office, Photoshop ve oyunları Windows'ta kullanmam şart anlaşılan. Zaten başka bir şey kalmıyor herhalde. Meraktan denemek istiyordum fakat sanırsam denemek için kullanmama pek değmez. Virtual makine daha mı mantıklı hocam?

Hocam öyle yapacaksanız sanal makine veya live USB daha mantıklı.

Özellikle 8 veya 16 GB USB var ise, live USB'ye program kurup deneyebilirsiniz. Profesyonel anlamda eksiklik olsa da, bayağı havalı şeyler var.

Linux deneyimlemek ve az tecrübe edinmek istiyorsan kullanabilirsin de bana gereksiz geliyor.
Siber güvenlik, yazılım ve sunucu taraflarında falan işin yoksa sıkıcı gelebilir, Windows' a göre eksikliklerini hissedebilirsin.

Linux deneyimlemek ve az tecrübe edinmek istiyorsan kullanabilirsin de bana gereksiz geliyor.
Siber güvenlik, yazılım ve sunucu taraflarında falan işin yoksa sıkıcı gelebilir, Windows'a göre eksikliklerini hissedebilirsin.

Hocam yani anladığım kadarıyla Linux gereksiz bana göre. Yazılım konusunda Hazırlık sınıfında Python görmüştük o aralar C#, Java, Kotlin falan öğrenmiştim fakat bıraktım 1 yıldır bakmıyorum pek.

Geri
Yukarı