Hangi Linux dağıtımını kullanıyorsunuz?

Bazen diğer dağıtımları denerim, gözlemlerim, bazen de kurarım ama kullanmaya gelince kendi dağıtımımı kullanırım.
Şu sıralar henüz dünyada olmayan farklı bir melez ortamı üzerinde çalışıyorum. Beni oldukça yoruyor ama kullanışlı bir oturum olacağını düşünüyorum. Zan edersem 10-15 gün içinde paylaşıma sunarım. En iyi raporu verecek olan kullanıcılardır, onlardan gelen görüş doğrultusunda geliştireceğim ya da vaz geçeceğim, o zaman anlaşılır.

Bazen diğer dağıtımları denerim, gözlemlerim, bazen de kurarım ama kullanmaya gelince kendi dağıtımımı kullanırım.
Şu sıralar henüz dünyada olmayan farklı bir melez ortamı üzerinde çalışıyorum. Beni oldukça yoruyor ama kullanışlı bir oturum olacağını düşünüyorum. Zan edersem 10-15 gün içinde paylaşıma sunarım. En iyi raporu verecek olan kullanıcılardır, onlardan gelen görüş doğrultusunda geliştireceğim ya da vaz geçeceğim, o zaman anlaşılır.

Hocam sizin dağıtımınızı denedim. Çok beğendim.

Şimdilik Fedora, yakında kendi dağıtımımı geliştireceğim. ElectronJS kullanarak dağıtımıma özel yazılımlar geliştirmeye başladım bile ancak ElectronJS bu iş için ne kadar uygun olacak onu bilemiyorum. Chrome tabanlı bir yazılım geliştirme çözümü sonuç olarak hafif olmayacaktır, en azından bellek tüketimi açısından.

Chrome tabanlı bir yazılım geliştirme çözümü sonuç olarak hafif olmayacaktır, en azından bellek tüketimi açısından.
Visual Studio Code hafif. Electron ile yazıldı. Neden hafif olmasın?

Sanki Electron ile dağıtıma özel yazılımlar geliştirmek doğru değil gibi.

Visual Studio Code hafif. Electron ile yazıldı. Neden hafif olmasın?

Sanki Electron ile dağıtıma özel yazılımlar geliştirmek doğru değil gibi.
Web ile uğraştığım için bana en uygun çözüm JavaScript oluyor haliyle. Diğer türlü programlama dili öğrenmem gerekecek ki bu da epey zaman alır. Eğer Electron'dan vazgeçersem tercih edeceğim çözüm yöntemi C++ ve Qt QML olacaktır. Çünkü kendi arayüzümü serbestçe oluşturabilmem benim için çok önemli. Belirli pencere API'lerine bağlı kalarak yazılım geliştirmek istemiyorum.

VSCode veya Atom da türevlerine kıyasla hafif değil. Bir hesap makinesi yaptığımı varsayalım, ortalama 60-80Mb boyutu olacaktır ve bence bu bir hesap makinesi için oldukça fazla. Bellek tüketimi de rakibi olacak hesap makinelerinden kesinlikle daha fazla olacaktır.

Burda hesap makinesi sadece bir örnek tabii, hesap makinesi bile 60MB oluyorsa gerisini siz düşünün demek istedim bu örneği vererek. Electron uygulamalarının boyutları Chrome motoru yüzünden gereğinden fazlaca büyük.

Yeni konular

Geri
Yukarı