Hangi Linux'u indirmeliyim?

Linux'u diye bir şey yok, hangi distro'yu indireyim diye soracaktınız sanırım.

Ubuntu asla, onu bir aradan çıkartalım.

Kubuntu, Linux Mint, Deepin, elemantaryOS olabilir mesela.

Düşük özellikli sistemler için ZorinOS Lite, Linux Mint XFCE, Xubuntu ve Lubuntu olabilir.

Paralı distro'lar var, ama çoğu distro ücretsiz ve açık kaynaktır. Mesela Zorin OS'in belli sürümleri paralıydı sanırım.

Paralı dağıtımlar var.

Ek olarak, yeni başlayanlara Arch önermek yeni ehliyet almış bir sürücüye Supra kullandırtmak gibi.
Siz bu kadar dağıtım saymışken ben de bir tavsiye vereyim: Kesinlikle yeni başlayanlar dağıtım zıpırlığı yapıp diğer dağıtımları da görmeli. Ortak ve farklı yönleri anlamalı. Yeni başlayanlar Linux dağıtımlarını birbirinden çok farklı zannediyor çünkü en başta.

Düzenleme: distrohopping - dağıtım zıpırlığı

Son düzenleme:
Siz bu kadar dağıtım saymışken ben de bir tavsiye vereyim: Kesinlikle yeni başlayanlar distrohopping yapıp (Türkçeye çeviremiyorum ne yazık ki) diğer dağıtımları da görmeli. Ortak ve farklı yönleri anlamalı. Yeni başlayanlar Linux dağıtımlarını birbirinden çok farklı zannediyor çünkü en başta.
Distrohopping asla yapılmamalı zaten, bir tanesi kurulsun. Sonra istersen DE falan değiştirirsin.

Distro değil de dağıtım daha güzel olur. Distro ne la derler adama.
Aman, her neyse işte. Google'larsa çıkar karşısına anlamı.

Distrohopping asla yapılmamalı zaten, bir tanesi kurulsun. Sonra istersen DE falan değiştirirsin.

Aman, her neyse işte. Google'larsa çıkar karşısına anlamı.
Distrohopping yapılmalı. Eğer yapılmazsa daha iyi Linux dağtıımlarını nasıl bilebilir? Nasıl birbirinden ayırt edebilir? Veya elinin altındaki dağıtımın desteği kötüyse, distrohopping yapmadan nasıl daha iyi dağıtımlar var olduğunu bilebilir?

Geri
Yukarı