Hangi Linux'u indirmeliyim?

Linux dağıtımlarının neredeyse hepsi ücretsiz, RedHat gibi şirketlere yönelik bazı dağıtımlar var ücretli. Onların da paralı olma sebebi yüksek teknik destek sanırım.

Düzenleme: İnternet faturasına ek olarak yansıtma işi hiçbir şekilde olmaz. Hangi uygulamayı indirirseniz indirin.

Red Hat dışındaki GNU/Linux dağıtımları sizden ücret istemez, GNU/linux dağıtımları Windows'da kullandığınız uygulamaların ücretsiz alternatiflerini barındırır. Size önerim Linux Mint kullanmanız. Son kullanıcı için uygun bir dağıtım.
Buyrun Download - Linux Mint .

Hocam yanlışlıkla falan bunları indirsem indirdikten sonra mı istiyor ücret yoksa başta mı? Sonra başımızı ağrıtmasınlar.

Diğer tüm arkadaşlar verdiğiniz tüm bilgileri okuyup terimleri, anlatımları vb. not alıyorum. Herkese verdiği bilgiler için çok teşekkürler.

Hocam yanlışlıkla falan bunları indirsem indirdikten sonra mı istiyor ücret yoksa başta mı? Sonra başımızı ağrıtmasınlar.

Diğer tüm arkadaşlar verdiğiniz tüm bilgileri okuyup terimleri, anlatımları vb. not alıyorum. Herkese verdiği bilgiler için çok teşekkürler.
Merak etmeyin zaten o dağıtımları indirmek pek kolay değil. Siz iyisi mi yazılanlardan seçin bir tane, kurun, kullanın. Ayrıca başınızı ağrıtacak bir durum da oluşamaz rahat olun.

Dağıtım zıpırlığı, belli bir yerden sonra yoruyor zaten. İş güç var, işletim sistemi yüklemekle uğraşmaz herkes. Ama yeni başlayan, vakti müsait olanlara ben de tavsiye ederim dağıtım zıpırlığını.

Evde derslerden başka yapacak bir iş olmayınca ben de dağıtım zıpırlığı yapıyorum. DistroTest'den yapmak yerine kendi bilgisayarımda Live olarak deniyorum. Dağıtım koleksiyonuma da katkı sağlamış oluyorum.

Yanlışlıkla kocaman işletim sistemini indirmezsiniz. Açıkçası bilmiyorum, ben onlara bakmadım. Ancak RedHat(Kırmızı Fötr Şapka)'ın küçük kardeşi olan Fedora(Mavi Fötr Şapka)'yı kullanıyorum. Gayet memnunum. Ücret ile ilgili bir durum yok zaten.

Bildiğim tek ücretli dağıtım Red Hat. Diğer GNU/Linux dağıtımlarından neredeyse hepsi ücretsiz. Bu dağıtımlarla istediğini yapabilirsin.

İndirmeden önce sizden ödeme bilgisi ister. Ödeme formunu doldurunca da ISO dosyasını indirmeye sunar size. Yani siz herhangi bir işlem yapmazsanız (ödeme bilgilerini vermek gibi) sizden ücret almaları mümkün değildir. RadHat Linux genelde sunucular için kullanılır. Normal kullanıcılar da denemek isterse buradan deneme sürümünü indirir ve 1 ay sonra ücret ister. Kullanıcı eğer ücreti ödemek isterse o zaman işlem yapılır. Yani sizin rızanız dışında bir ödeme alması söz konusu değildir. Bu herhangi bir internet sitesinde de geçerlidir. Siz bir yere ödeme/kart/kişisel bilgi vs. girmediğiniz sürece sizden bir ücret alınamaz.

Merak etmeyin zaten o dağıtımları indirmek pek kolay değil. Siz iyisi mi yazılanlardan seçin bir tane, kurun, kullanın. Ayrıca başınızı ağrıtacak bir durum da oluşamaz rahat olun.
Mint dağıtımı çok yazılmış. Onu düşünüyorum. Ubuntu vb. aslında aklımda vardı. Birçok yerde kolay diye okumuştum. Ancak çoğu kişi önermemiş. Mint'e devam edeceğim gibi görünüyor.

Mint dağıtımı çok yazılmış. Onu düşünüyorum. Ubuntu vb. aslında aklımda vardı. Birçok yerde kolay diye okumuştum. Ancak çoğu kişi önermemiş. Mint'e devam edeceğim gibi görünüyor.
Mint zaten Ubuntu tabanlı. Ama ben artık Ubuntu'yu tavsiye etmiyorum. Mint'ten ise pişman olacağınızı zannetmem, uzun süre kullandım geçmişte. Kolay gelsin.

Geri
Yukarı