Hangi liseyi seçmeliyim?

ronaldofanboy

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
GeForce GTX 1050 Ti, Ryzen 5 Pro 4650g 8 GB RAM (single channel) 2400 Mhz, B450M Pro M2 Max 480 GB SSD
Seneye LGS'ye gireceğim ama hangi lise için kaç puan lazım bunları araştırıyorum. Fakat kendime özgün bir lise seçemezsem iyi bir üniversiteye gidemem. Yani LGS benim için çok önemli. İyi bir lisede iyi bir meslek seçmek istiyorum. Ama hangi mesleği seçeceğim kararsızım. Yardımcı olur musunuz?

Seneye LGS'ye gireceğim ama hangi lise için kaç puan lazım bunları araştırıyorum. Fakat kendime özgün bir lise seçemezsem iyi bir üniversiteye gidemem. Yani LGS benim için çok önemli. İyi bir lisede iyi bir meslek seçmek istiyorum. Ama hangi mesleği seçeceğim kararsızım. Yardımcı olur musunuz?
Güzel bir Teknik Anadolu seç bence.

Bu senin oturduğun bölgedeki liselerin eğitim durumlarına bağlı. İllaki fen lisesi demek bana biraz saçma gelir açıkçası. Belirli bölgelerde eğitimde bazı anadolu liseleri fen liselerini geçmiş durumda. Bunu göz önünde bulundurarak bölgendeki en nitelikli eğitim veren yeri tercih et. Onun dışında her şey lisenin iyi olması ile bitmiyor. Elbet katkısı var ama iş sende bitiyor.

Hocam fazla telaş ediyorsunuz gibime geldi. Öncelikle iyi bir liseye gidemezseniz iyi bir üniversiteye pekala gidebilirsiniz. Tek değişen şey ortam olur. Meslek konusunda da şuan kafa yormak mantıksız . Lisede kendi yeteneklerinizi ortaya çıkartıp ona göre mesleğe yönelmek daha mantıklı. Hangi lise kaç puan konusu ise seneden seneye ve sınavın zorluğuna göre değişir. Tercihler yapıldıktan sonra taban ve tavan puanlar belli olur. Diyeceklerim bu kadar ben de bu sene girdim kafanıza takılan bir şey olursa sorabilirsiniz.

Dostum meslek seçimi konusunda ülke şartlarını (öğretmenlerin atanamaması vs.) ve kendi keyfini düşünmen çok önemli. İlk önce kendi keyfin neyi istiyorsa ve hangi mesleği yaparsan daha mutlu ve rahat olacağını bulman gerek. Ve daha sonra ülke şartlarına göre eleye eleye karar verebilirsin. Meslek konusunda geleceğe yönelik meslekler ve para getiren meslekler seçmeye özen göster.

Bu senin oturduğun bölgedeki liselerin eğitim durumlarına bağlı. İllaki fen lisesi demek bana biraz saçma gelir açıkçası. Belirli bölgelerde eğitimde bazı Anadolu liseleri fen liselerini geçmiş durumda. Bunu göz önünde bulundurarak bölgendeki en nitelikli eğitim veren yeri tercih et. Onun dışında her şey lisenin iyi olması ile bitmiyor. Elbet katkısı var ama iş sende bitiyor.

Ben güzel bir meslek sahibi olmak istiyorum şu an 7.sınıfım 8. sınıfa geçeceğim ortalamam 81 ama ben meslek seçeceğim konu hakkında kaygılıyım.

Dostum meslek seçimi konusunda ülke şartlarını (öğretmenlerin atanamaması vs.) Ve kendi keyfini düşünmen çok önemli. İlk önce kendi keyfin neyi istiyorsa ve hangi mesleği yaparsan daha mutlu ve rahat olacağını bulman gerek. Ve daha sonra ülke şartlarına göre eleye eleye karar verebilirsin. Meslek konusunda geleceğe yönelik meslekler ve para getiren meslekler seçmeye özen göster.

Meslek seçimi konusunda nedense acele ediyorum ileride rahat yapabileceğim maaşı iyi bir meslekte çalışmak istiyorum ama mesleğimi gideceğim lise ve üniversite belirleyecek o yüzden LGS'ye çalışmaya başladım ama daha mesleği bile doğru düzgün araştırmadım neyi yapabilirim ben?

Hocam fazla telaş ediyorsunuz gibime geldi. Öncelikle iyi bir liseye gidemezseniz iyi bir üniversiteye pekala gidebilirsiniz. Tek değişen şey ortam olur. Meslek konusunda da şu an kafa yormak mantıksız. Lisede kendi yeteneklerinizi ortaya çıkartıp ona göre mesleğe yönelmek daha mantıklı. Hangi lise kaç puan konusu ise seneden seneye ve sınavın zorluğuna göre değişir. Tercihler yapıldıktan sonra taban ve tavan puanlar belli olur. Diyeceklerim bu kadar ben de bu sene girdim kafanıza takılan bir şey olursa sorabilirsiniz.

Şu an da ileride yapabileceğim bir meslek hakkında gerçekten kaygılıyım dünya yanlış meslek seçmiş insanlarla dolu ben onlar gibi olmak istemiyorum.

Güzel bir teknik Anadolu seç bence.

Araştırdım ama o bana uygun bir lise değil gibi.

Son düzenleme:
Ben güzel bir meslek sahibi olmak istiyorum şu an 7.sınıfım 8. sınıfa geçeceğim ortalamam 81 ama ben meslek seçeceğim konu hakkında kaygılıyım.

Meslek seçimi konusunda nedense acele ediyorum ileride rahat yapabileceğim maaşı iyi bir meslekte çalışmak istiyorum ama mesleğimi gideceğim lise ve üniversite belirleyecek o yüzden LGS'ye çalışmaya başladım ama daha mesleği bile doğru düzgün araştırmadım neyi yapabili

Meslek seçimi konusunda nedense acele ediyorum ileride rahat yapabileceğim maaşı iyi bir meslekte çalışmak istiyorum ama mesleğimi gideceğim lise ve üniversite belirleyecek o yüzden LGS'ye çalışmaya başladım ama daha mesleği bile doğru düzgün araştırmadım neyi yapabilirim ben?

Şu an da ileride yapabileceğim bir meslek hakkında gerçekten kaygılıyım dünya yanlış meslek seçmiş insanlarla dolu ben onlar gibi olmak istemiyorum.

Araştırdım ama o bana uygun bir lise değil gibi.
İlgi alanların neler? Bu ilgi alanına göre bir sürü meslek bulabilirsin ki sen ve ben üniversiteyi bitirene kadar daha çok meslek türer gibi. Akışına bırak kaygılanma yaz tatilinin tadını çıkar.

İlgi alanların neler? Bu ilgi alanına göre bir sürü meslek bulabilirsin ki sen ve ben üniversiteyi bitirene kadar daha çok meslek türer gibi. Akışına bırak kaygılanma yaz tatilinin tadını çıkar.

İlgi alanlarım maalesef yok sürekli bu yaşımla hayatla çelişiyorum.

Geri
Yukarı