Hangi mesleği seçmeliyim?

Rahman_Burak58

Hectopat
Daha fazla  
Ne seçeceğim konusunda kararsız kalıyorum. Teknolojik aletler ile uğraşmayı severim. Sayısalım çok iyi değil. Mesela şu mesleği düşündüm. PC kasalarıını, mouselerin şekillerini tasarlayan kişi olmak isterim. Ama adını bilmiyorum. Bilen varsa söylerse iyi olur. Ve son sorum. Toner işinde para var mı? Babamın arkadaşının yanında çıraklık yapacağım. Büyüyünce kendi toner dükkanımı açıp iyi para kazanabilir miyim?

Kendi mesleğiniz konusunda öneri almak iyi bir fikir fakat son kararı siz verin. Ne beni dinleyin ne de başkasını kendinize güvenin kendiniz son kararı verin. Sayısal çok çalışabilirsin kötüyüm demek başaramayacağın anlamına gelmez. Bilgisayar Mühendisliği çok güzel olur bu durumda. Tasarlama işi için pek bir bilgim yok belki Sanat yeteneğine göre iş alımına girebilirsin.

Gelecek cevaplar aşağı yukarı aynı olacak. İstediğin şeyin peşinden git, geleceğini ona göre kur. "Ben istediğim meslekte gelecek göremiyorum" dersen; yazılım, tıp, adalet bölümlerini düşünebilirsin. Dünyada insanlar yaşamaya devam ettiği sürece bu 3 bölümde çalışan insanlara her zaman ihtiyaç olacaktır.

2021-06-04_21-42.png

Ne seçeceğim konusunda kararsız kalıyorum. Teknolojik aletler ile uğraşmayı severim. Sayısalım çok iyi değil. Mesela şu mesleği düşündüm. PC kasalarıını, mouselerin şekillerini tasarlayan kişi olmak isterim. Ama adını bilmiyorum. Bilen varsa söylerse iyi olur. Ve son sorum. Toner işinde para var mı? Babamın arkadaşının yanında çıraklık yapacağım. Büyüyünce kendi toner dükkanımı açıp iyi para kazanabilir miyim?
Çizgi film ve Animasyon yapımında çalışabilirsiniz.
Maaşını da ismini de bilmiyorum gruplara ayrılıyor ama zevk bakımından güzel görünüyor.

Son düzenleme:
Tasarım işlerinde eğitimin yanında yaratıcılık ve çizim yeteneği gereklidir. Bu nedenle bu alanda başarılı olabilir misiniz diye düşünmeniz gerekiyor. Elektronik ürünlerin tasarım noktası çoğunlukla mühendisliğe girmektedir. Çünkü ergonomi gibi etmenlerin yanında mekanik aksamların tasarıma entegre edilmesinin de tasarlanması gerek.
Toner işinde para olması çok göreceli bir durum. Benim açımdan aşırı sıkıcı bir iş ve her şeyin giderek dijitalleştiği dünyada çok da geleceği olan bir iş alanı değil. Artık fatura, ders notları, belge gibi çıktı ürünleri dijital olarak üretilmekte ki e-imza gibi etmenler giderek gelişiyor.
Türkiye'de hayallerinin peşinden gitmek yeterli değil. Sonucunda benim gibi işsiz kalabilirsiniz. Eğer ilginiz varsa yazılıma yönelebilirsiniz. Sayısalınız kötüyse metin yazarlığı gibi tüketilebilir içeriklerin oluşturulduğu alanlara yönelmek size para kazandırabilir.

Tasarım işlerinde eğitimin yanında yaratıcılık ve çizim yeteneği gereklidir. Bu nedenle bu alanda başarılı olabilir misiniz diye düşünmeniz gerekiyor. Elektronik ürünlerin tasarım noktası çoğunlukla mühendisliğe girmektedir. Çünkü ergonomi gibi etmenlerin yanında mekanik aksamların tasarıma entegre edilmesinin de tasarlanması gerek.
Toner işinde para olması çok göreceli bir durum. Benim açımdan aşırı sıkıcı bir iş ve her şeyin giderek dijitalleştiği dünyada çok da geleceği olan bir iş alanı değil. Artık fatura, ders notları, belge gibi çıktı ürünleri dijital olarak üretilmekte ki e-imza gibi etmenler giderek gelişiyor.
Türkiye'de hayallerinin peşinden gitmek yeterli değil. Sonucunda benim gibi işsiz kalabilirsiniz. Eğer ilginiz varsa yazılıma yönelebilirsiniz. Sayısalınız kötüyse metin yazarlığı gibi tüketilebilir içeriklerin oluşturulduğu alanlara yönelmek size para kazandırabilir.
Hocam çizgi film ve animasyon şeyi konusunda da bilgi verebilir misiniz ?
Gruplara göre ayrılıyor tasarlayan var senaryocu var karakterleri hareket ettirenler var.
Güzel midir hocam ?
Gruplarına göre bilgiler verebilir misiniz karakter hareket ettirme kısmını sevdim ben.

Hocam çizgi film ve animasyon şeyi konusunda da bilgi verebilir misiniz ?
Gruplara göre ayrılıyor tasarlayan var senaryocu var karakterleri hareket ettirenler var.
Güzel midir hocam ?
Gruplarına göre bilgiler verebilir misiniz karakter hareket ettirme kısmını sevdim ben.
Bu tarz işler sevmekle olmuyor gerçekten. Mesela ben şarkı söylemeyi çok seviyorum, rock yıldızı olmak istiyorum ama sesim müsait değil. İşler yetenek ve disiplinlerin bir arada kullanılmasına bakıyor. Animasyon işi sizlere güzel gözükebilir ancak işin içine girdiğinizde teknik detaylar, yönetmenden emir almak, istenen şey ile sizin yaptığını şey arasındaki uçurum sizi işlerden soğutabilir. Bu nedenle Türkiye'de siyaset, kur, haberler, ekonomi gibi sorunlar nedeniyle fark edemesek de dünyada "hobi" denen bir şey var ve insanlar mutlu olacağını düşündüğü şeyleri deneyerek öğrenebiliyor ve hobilerini mesleğe dönüştürebiliyorlar. Gece gece yine sinirlendim. Bizi bu hale getirenlere lanet olsun, gitsinler artık başımızdan.

Yeni konular

Geri
Yukarı