Hangi Mesleği Seçmeliyim?

Pilotluk konusunda aşırı bilgili değilim fakat ücretsiz okumak istiyorsanız pilotluğu 7-8bin gibi bir sıralama yapmanız gerek. Ve lise 1 için o ortalama çok düşük, sıralamanızı aşırı geriye atacaktır; bu da AYT ve TYT için üstün bir efor göstermenizi zorunlu kılıyor. Ve bir kötü haber daha; bu seneki sıralamalara baktığımızda puanlar aşırı yakın, öncelik diploma notunda kalıyor. Ancak imkansız değil, lise 2 de çoğu kişi üniversite sınavlarını umursamıyor. Siz şimdiden başlayarak 9. sınıftaki eksiklerinizi kapatırsanız ve sistemli çalışırsanız başarabilirsiniz.

Kafaya koyduğunuz sürece hiçbir meslek imkansız değil. Sadece amacınız ve o amacınız doğrultusunda ne kadar gittiğiniz önemli. Beyin bir kütüphane ve içine ne kadar kitap koyduğunuz size bağlı.

@painkiller Evet, aynen öyle. Bacağıma uzatma ameliyatı yapıldı, bu benim pilot olmamı engeller mi? Ve pilot olurken ne gibi zorluklar çıkacak karşıma ?
Bacak uzatma amelyatı, sizin günlük fiziksel aktivitelerinize engel yaratıyor mu? Önemli olan nokta bu. Yani gündelik hayat, oturma, kalkma, çömelme, yürüme vs. gibi konularda sorununuz olmamalı.
Pilot eğitimi sırasında zorluklar sürekli karşınıza çıkacak. Mental ve fiziksel olarak. Ayrıca sağlık konusunda da yeterliliğe sahip olmalısınız. Gözleriniz, kulaklarınız, kalp ritmi, şeker vs. gibi bir sorunlarınız var mı? Vertigo, baş dönmesi, bulantı konusunda hassas mısınız?

Pilot olmak istiyorsanız ailenizden uzak olmaya alışın. Bence elektrik elektronik mühendisliği ya da makine mühendisliği düşünebilirsiniz. Ancak sizin hayatınız. Siz karar vermelisiniz. Geçmiş olsun bu arada.

makine mühendisliği düşünebilirsiniz.
Makine Mühendisliği okuyan veya mühendis olan arkadaşlarım ne yazık ki memnun değiller şu an. Çok fazla mezun olduğunu ve gelir ortalamasının çok düştüğünü anlatıyorlar. Özellikle artı bir yeteneğiniz yoksa (yabancı dil, autoCAD, photoshop vs.) iş imkanının direk düştüğünü söylüyorlar.

Merhaba. Bu yıl lise 3 okumam gerekiyordu fakat ameliyat olup, okula ara verdiğim için lise 2 okuyacağım.

Geleceğimle ilgili planlarım neler olmalıdır ?

Elektrik, elektronik ve teknoloji’ye aşırı merakım var, bu konularda bilgim de var. Günümün çoğunu teknolojiyi takip ederek ve araştırarak geçiriyorum.

Derslerim ortaokul’da fena değildi, fakat lise 1’i 49,75 gibi kılpayı bir puanla geçtim.

Ders çalışmak istiyorum fakat, maalesef çalışamıyorum.

Pilotluğu da aşırı istiyorum, maaşından falan değil kesinlikle. Bence pilotluk mükemmel bir meslek.

Peki pilot olmak zor mudur? Kendime öz güvenim var.

Sizce kendime nasıl bir plan çizmeliyim?
hangi mesleği seçtiğini çok merak ediyorum

Yeni konular

Geri
Yukarı