İstek Ve İlgime Göre Hangi Mesleği Seçmeliyim

Bir yazılım mühendisi kalkıp bir oyunu yapamaz. Ben Tetris'in kodlarını yazmak içi sadece 1 hafta uğraştım. Oyun şirketlerinde her yazılım mühendisinin ayrı dalı vardır. Birisi oyunun fiziklerini ayarlar, birisi mekaniklerini; birisi dış kaplamalarını vs. Yani bir oyun şirketinde çalışırsan sadece bir dal ile uğraşırsın. Kaldı ki oyunlarda emeği geçenler kısmına (ingilizcesini hatırlayamadım) tıklarsan, yüzlerce isim geçtiğini görürsün.

İlk olarak programlama dillerinden başlamalısın. C++, Delphi ve Visual Basic başlıca dillerdir. En yaygın olan C++'tır bunlar arasında. Piyasada kitaplar var. Türkçe'ye çevrilmiş olarak bulabilirsin. Bundan sonrası senin becerilerine, azmine ve en önemlisi "sabrına" kalmış :)

Bir yazılım mühendisi kalkıp bir oyunu yapamaz. Ben Tetris'in kodlarını yazmak içi sadece 1 hafta uğraştım. Oyun şirketlerinde her yazılım mühendisinin ayrı dalı vardır. Birisi oyunun fiziklerini ayarlar, birisi mekaniklerini; birisi dış kaplamalarını vs. Yani bir oyun şirketinde çalışırsan sadece bir dal ile uğraşırsın. Kaldı ki oyunlarda emeği geçenler kısmına (ingilizcesini hatırlayamadım) tıklarsan, yüzlerce isim geçtiğini görürsün.

Benim de demek istediğim buydu ama kendimi yanlış anlattım. Aslında ben '' Bir oyunun yapılmasına katkıda bulunabilir miyim ? '' diye soracaktım.

İlk olarak programlama dillerinden başlamalısın. C++, Delphi ve Visual Basic başlıca dillerdir. En yaygın olan C++'tır bunlar arasında. Piyasada kitaplar var. Türkçe'ye çevrilmiş olarak bulabilirsin. Bundan sonrası senin becerilerine, azmine ve en önemlisi "sabrına" kalmış :)

Sabır mı ? O bende var ya. Duvara kafa atarım. Olur biter :D . Bu yaşlarda tam öğrenemesem de , her öğrendiğim kârdır diye düşünüyorum.

Peki bu C++ dilini öğrenmem için gerekli programlar hangisi ? İnternette çok C++ var da kafam karıştı. @Napster

Arkadaşlar ben büyüyünce ( klasik laf ) bilgisayar ile ilgili bir meslek seçmek istiyorum. Ancak tam karar veremedim. Açıkçası ben bilgisayar mühendisi olup ''Format sadece 5 TL'' yazısının arkasında işimi yürütmek istemiyorum. Yanlış anlamayın, bilgisayar mühendisliği bu demek değil ama ülkemizde böyle :). Yazılım mühendisliği dediler benim de kafama yattı ancak tam karar veremedim. Yaşım küçük şuan ancak belli bir hedef koymak istiyorum.

Not: Yaşın küçük, bırak bu işleri vb. şevk kırıcı sözlerde bulunmayın lütfen.

- Yeni çıkan teknolojik ürünlere meraklıyım ( Telefon, İşlemci, Ekran Kartı vb.)
- Fuarlara gitmek istiyorum. ( Kim istemez ki :D )
- Özellikle donanım konusunda meraklıyım.
- Ekran kartlarının belleğine göre değil mimarisine göre seçildiğini biliyorum.

Sonuncu özellik kesinlikle şaka amaçlıdır. Yazdım çünkü ülkemizin %80 maalesef ekran kartını belleğine göre ayırıyor. Bu arada biliyorum yazılım mühendisliği bu dediklerimi karşılamıyor. Peki yazılım mühendisi olursam bana sağlanan artılar ne olur ?
Bu süper bilgisayarlar oluyor ya hani eşi benzeri olmayan dünyada tek olan bilgisayarların yanında çalışabilirsin. Kariyerini ilerletince bunları yapabilirsin ama formatla bir yere gidileceğini sanmıyorum.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı