Hangi mesleği yapmalıyım?

Daha fazla  
Aklımdan birçok iş geçti. İlgi alanlarım yaşım ilerledikçe değişti. Fakat birkaç yıldır anladım ki ben 3 meslek arasında kaldım.
O meslekler ise pilotluk, yarış pilotu ve futbolcu.
Uçaklara ve pilotluğa çok ilgim var.
Yine daha 6 yaşımdayken yarış pilotu olmayı düşünmüştüm ve gerçekten en çok bunu istiyorum şu anda ama ailem ve diğer bazı yakınlarım bu fikrimi desteklemiyor. Kaza yapıp ölebileceğim için. Son olarak da futbolcu olmak var. Bu mesleğe de diğerleri kadar ilgim var ve bayağı yeteneğim var.
Ama bir türlü yok seçemiyorum. Eklemeyi unuttum üniversiteyi bitireceğim. Ailem sayesinde. Şimdi şöyle bir değerlendirelim.

Pilotluk: Eğer bu bölümü güzel bir şekilde okursam pilotluk yapabilme ihtimalim var ama matematikte aşırı kötüyüm ve bu derste iyileşeceğimi düşünmüyorum.

Yarış pilotu:
+Uygun kiloda olmak.
+Güçlü boyun kasları.
+Fizik ve aerodinamik bilgisi.
+Takım çalışmasına yatkınlık.
+Yarış aracı ya da aracı sağlayacak sponsor.
+Tosfed'den alınmış branşa uygun yarış sertifikası.
+Branşa uygun ekipman ve donanım (yarış tulumu, eldiven, kask vb.)
Şartları bunlar ve bunları her ne kadar zor olsa da karşılayacağıma inanıyorum.
Okuduktan sonra eğer olmazsa sanırım bu mesleği yaparım imkanım olursa.

Futbolculuk: Kaleci pozisyonunda oynayacağım. Boyum 1.75 ve daha 13 yaşında olduğum için uzayacağını düşünüyorum daha. Söylediğim gibi yeteneğim var. Futbolculuğu biraz isteksizmişim gibi yazdım galiba ama bu mesleği de çok istiyorum.

Kafam halâ karışık hangi mesleği yapsam diye. Bir türlü bir karara varamıyorum.
Tavsiyelerinizi beklerim.

Aklımdan birçok iş geçti. İlgi alanlarım yaşım ilerledikçe değişti. Fakat birkaç yıldır anladım ki ben 3 meslek arasında kaldım.
O meslekler ise pilotluk, yarış pilotu ve futbolcu.
Uçaklara ve pilotluğa çok ilgim var.
Yine daha 6 yaşımdayken yarış pilotu olmayı düşünmüştüm ve gerçekten en çok bunu istiyorum şu anda ama ailem ve diğer bazı yakınlarım bu fikrimi desteklemiyor. Kaza yapıp ölebileceğim için. Son olarak da futbolcu olmak var. Bu mesleğe de diğerleri kadar ilgim var ve bayağı yeteneğim var.
Ama bir türlü yok seçemiyorum. Eklemeyi unuttum üniversiteyi bitireceğim. Ailem sayesinde. Şimdi şöyle bir değerlendirelim.

Pilotluk: Eğer bu bölümü güzel bir şekilde okursam pilotluk yapabilme ihtimalim var ama matematikte aşırı kötüyüm ve bu derste iyileşeceğimi düşünmüyorum.

Yarış pilotu:
+Uygun kiloda olmak.
+Güçlü boyun kasları.
+Fizik ve aerodinamik bilgisi.
+Takım çalışmasına yatkınlık.
+Yarış aracı ya da aracı sağlayacak sponsor.
+Tosfed'den alınmış branşa uygun yarış sertifikası.
+Branşa uygun ekipman ve donanım (yarış tulumu, eldiven, kask vb.)
Şartları bunlar ve bunları her ne kadar zor olsa da karşılayacağıma inanıyorum.
Okuduktan sonra eğer olmazsa sanırım bu mesleği yaparım imkanım olursa.

Futbolculuk: Kaleci pozisyonunda oynayacağım. Boyum 1.75 ve daha 13 yaşında olduğum için uzayacağını düşünüyorum daha. Söylediğim gibi yeteneğim var. Futbolculuğu biraz isteksizmişim gibi yazdım galiba ama bu mesleği de çok istiyorum.

Kafam halâ karışık hangi mesleği yapsam diye. Bir türlü bir karara varamıyorum.
Tavsiyelerinizi beklerim.
Futbolcu olmayı bende istiyordum ama eğer başarılı olamazsan yada olup birden kararırsan herkes seni unutursa gibi sorunlar var o yüzden işi garantiye almak en mantıklısı olur. Futboldan başarı elde edemediğinde tekrar devam edebileceğin yeniden başlayabileceğin işin olmalı yoksa sıkıntı olabilir. Bu konuda aileni dinleme çünkü sen istediğini olmalısın onların kararları ile mesleğin seçilemez. Birde başarılı olacağına inanmalısın.

Yaşın küçük olduğu için realist düşünemiyorsun tabi. Bunların herhangi birini olabilmen zor değil, ÇOK ZOR. Türkiye'de yaşıyorsun kendine gel. Sana verebileceğim en güzel tavsiye bunların hepsini kazanabilecek kadar teori bilgin olsun ve vücut çalış. Yıllar geçtikçe fikirlerin de değişebilir o zaman hangisi hoşuna giderse veya hangisini kazanabilirsen ona yönelirsin. Futboldan ziyade pilotaj daha garanti bence.

Daha 13 yaşındasınız. Fikirleriniz ileride değişebilir ama yarış pilotluğu Türkiye'de çok duyduğum bir meslek değil. Futbolcu olmak da altyapıya verilen önemin çok az olmasından dolayı zor bir şey. Pilotluk ise ailenizin parası varsa ya da burslu kazanabilirseniz tavsiye ederim.

Kardeşim ne yap ne et yurtdışında yaşamanın yolunu bul :) Yaşın daha çok küçük. Derslerine çok çalışıp güzel bir meslek edin. Benim sana tavsiyem biraz klişe olacak ama yazılımcı ol derim. Meşakkatli bir yol gerekir yazılımcı olmak için ama olursan da hiç bitmeyecek meslekler arasında yazılımcılık. Yurtdışında iş imkanı da çok fazla olur yani.

Yarış pilotu olmak Türkiye'de çok zor. Türkiye'de kendini gösterebileceğin bir seri yok neredeyse. Yabancı ülkeye gidip yarışlara katılıp başarılı olsan bile bir yere kadar gidebilirsin. Bir yerden sonra artık para kalmıyor. Çoğu firma zaten sponsor olmuyor.

Geri
Yukarı