Hangi mesleği yapmalıyım?

Kardeşim ne yap ne et yurt dışında yaşamanın yolunu bul :) yaşın daha çok küçük. Derslerine çok çalışıp güzel bir meslek edin. Benim sana tavsiyem biraz klişe olacak ama yazılımcı ol derim. Meşakkatli bir yol gerekir yazılımcı olmak için ama olursan da hiç bitmeyecek meslekler arasında yazılımcılık. Yurt dışında iş imkanı da çok fazla olur yani.

Katılıyorum hocam tanıdığım bir abim var yazılımcı gayet iyi geliri var. Ve biraz gösterdi bana zevkli bir iş gibi gözüküyor.

Hocam hevesinizi kırmak istemiyorum yalnız yarış pilotu olmak Türkiye için söylüyorum çok uçuk bir hayal. Dediğiniz ölüm risklerinin yanında çok geniş çevre ve çok fazla para gerekli. Nitekim Formula 4, 3, 2 serilerinde yarışlara para vererek katılıyorsunuz çünkü sponsor yok. Diğer bir tercih futbolculuk ise yarış pilotluğu kadar zor bir şey değil. Bir futbol kursuna yazılıp ordan akademiye ordan da altyapıya geçme hedefiniz olsun. Ama tabiki bu seçenekler riskli seçenekler çünkü garantisi yok. Bu ikisine nazaran daha garanti olan iş de pilotluk. Matematiğim kötü düzelteceğimi düşünmüyorum demek çok saçma. Gayet de halledersiniz bunun için geç değil.

Aklımdan birçok iş geçti. İlgi alanlarım yaşım ilerledikçe değişti. Fakat birkaç yıldır anladım ki ben 3 meslek arasında kaldım.
O meslekler ise pilotluk, yarış pilotu ve futbolcu.
Uçaklara ve pilotluğa çok ilgim var.
Yine daha 6 yaşımdayken yarış pilotu olmayı düşünmüştüm ve gerçekten en çok bunu istiyorum şu anda ama ailem ve diğer bazı yakınlarım bu fikrimi desteklemiyor. Kaza yapıp ölebileceğim için. Son olarak da futbolcu olmak var. Bu mesleğe de diğerleri kadar ilgim var ve bayağı yeteneğim var.
Ama bir türlü yok seçemiyorum. Eklemeyi unuttum üniversiteyi bitireceğim. Ailem sayesinde. Şimdi şöyle bir değerlendirelim.

Pilotluk: Eğer bu bölümü güzel bir şekilde okursam pilotluk yapabilme ihtimalim var ama matematikte aşırı kötüyüm ve bu derste iyileşeceğimi düşünmüyorum.

Yarış pilotu:
+Uygun kiloda olmak.
+Güçlü boyun kasları.
+Fizik ve aerodinamik bilgisi.
+Takım çalışmasına yatkınlık.
+Yarış aracı ya da aracı sağlayacak sponsor.
+Tosfed'den alınmış branşa uygun yarış sertifikası.
+Branşa uygun ekipman ve donanım (yarış tulumu, eldiven, kask vb.)
Şartları bunlar ve bunları her ne kadar zor olsa da karşılayacağıma inanıyorum.
Okuduktan sonra eğer olmazsa sanırım bu mesleği yaparım imkanım olursa.

Futbolculuk: Kaleci pozisyonunda oynayacağım. Boyum 1.75 ve daha 13 yaşında olduğum için uzayacağını düşünüyorum daha. Söylediğim gibi yeteneğim var. Futbolculuğu biraz isteksizmişim gibi yazdım galiba ama bu mesleği de çok istiyorum.

Kafam halâ karışık hangi mesleği yapsam diye. Bir türlü bir karara varamıyorum.
Tavsiyelerinizi beklerim.
Daha meslek seçmeniz için çok erken.

Aklımdan birçok iş geçti. İlgi alanlarım yaşım ilerledikçe değişti. Fakat birkaç yıldır anladım ki ben 3 meslek arasında kaldım.
O meslekler ise pilotluk, yarış pilotu ve futbolcu.
Uçaklara ve pilotluğa çok ilgim var.
Yine daha 6 yaşımdayken yarış pilotu olmayı düşünmüştüm ve gerçekten en çok bunu istiyorum şu anda ama ailem ve diğer bazı yakınlarım bu fikrimi desteklemiyor. Kaza yapıp ölebileceğim için. Son olarak da futbolcu olmak var. Bu mesleğe de diğerleri kadar ilgim var ve bayağı yeteneğim var.
Ama bir türlü yok seçemiyorum. Eklemeyi unuttum üniversiteyi bitireceğim. Ailem sayesinde. Şimdi şöyle bir değerlendirelim.

Pilotluk: Eğer bu bölümü güzel bir şekilde okursam pilotluk yapabilme ihtimalim var ama matematikte aşırı kötüyüm ve bu derste iyileşeceğimi düşünmüyorum.

Yarış pilotu:
+Uygun kiloda olmak.
+Güçlü boyun kasları.
+Fizik ve aerodinamik bilgisi.
+Takım çalışmasına yatkınlık.
+Yarış aracı ya da aracı sağlayacak sponsor.
+Tosfed'den alınmış branşa uygun yarış sertifikası.
+Branşa uygun ekipman ve donanım (yarış tulumu, eldiven, kask vb.)
Şartları bunlar ve bunları her ne kadar zor olsa da karşılayacağıma inanıyorum.
Okuduktan sonra eğer olmazsa sanırım bu mesleği yaparım imkanım olursa.

Futbolculuk: Kaleci pozisyonunda oynayacağım. Boyum 1.75 ve daha 13 yaşında olduğum için uzayacağını düşünüyorum daha. Söylediğim gibi yeteneğim var. Futbolculuğu biraz isteksizmişim gibi yazdım galiba ama bu mesleği de çok istiyorum.

Kafam halâ karışık hangi mesleği yapsam diye. Bir türlü bir karara varamıyorum.
Tavsiyelerinizi beklerim.

Kral pilot olmak için pilotaj okuman lazım ve devlete ait sadece bir üniversite var oda 4K sıralama istiyor sayısal tabii ki. Onun dışında kalanlar burslu falan. He sen çalışırım yaparım diyorsan pilotluk iyidir. Bir de özel okuyabilirsin ama bayağı para bayılman lazım

Kral pilot olmak için pilotaj okuman lazım ve devlete ait sadece bir üniversite var oda 4K sıralama istiyor sayısal tabii ki. Onun dışında kalanlar burslu falan. He sen çalışırım yaparım diyorsan pilotluk iyidir. Bir de özel okuyabilirsin ama bayağı para bayılman lazım
THK iyi degil. Gecen ogrenciler bolumu gecmek icin para istiyorlar. Mezun olamiyoruz diye baslik acmisti twitter da. Yoksa orayi da arastirmistim.

Bence zamanı geldi.

Dediğiniz mesleklerden birtanesi için bile matematiği yapmanız yapsanız bile fullemeniz fulleseniz bile diğer dersleri fullemeniz gerek onun için bu düşündükleriniz şu an hayal ama ileride gerçekleşmeyecek hayaller değiller sadece çalışmanız gerekiyor ama sizde çalışacak bir insanı bana azımsatmıyorsunuz bana kendinizi daha çok açıklayın ben size yardımcı olayım (tabii ki hedefinizi kendiniz belirleyeceksiniz aynı zamanda "herhangi bir eylem planı olmayan hedef, yalnızca bir hayaldir."

Geri
Yukarı