Hangi meslek yapılabilir?

Bölümle alakalı üniversite diploman yoksa yazılım şirketlerine istersen gözün kapalı uygulama yaz yine de almazlar
Yalan yanlış bilgiler verme öyle bir alırlar ki. Bilişim sektöründe yaptığın iş önemli sen şirkete fayda sağladığın sürece işe alınırsın.

Merhaba arkadaşlar, ben 16 yaşında bir gencim ve okul okumak istemediğimi fark ettim ve bir meslek edinmek istiyorum. İlgilendiğim alanlar genelde teknoloji üzerine fakat babamın yapmamı istediği meslek oto klima tamiri. Yani bana çok garip geliyor sanayide çoğu işçi emeğini alamıyormuş gibi hissediyorum. Yapmamı tavsiye ettiğiniz bir meslek var mı, bu zamanda şu şu yapılır gibi? Not olarak üniversite okumak gibi bir hayalim yok.

Vallahi şunu söyleyeyim. Benim birader yana yana keşke oto beyinci olsaydım diyor. (sektörle yakınlığı var). Otomotiv sektörü Türkiye'de ölmez meslek. Üstelik ahlak yok geçiren geçirene.
Oto beyin tamirini araştır. Üstün başın temiz getirisi de güzel.

Ha benim tavsiyem yapabiliyorsan yurt dışına git. Evlendikten sonra zor. Ben 16 yaşıma gidebilseydim kesinlikle hasta bakıcılık okurdum. hasta bakıcı ya da hemşirelik okursan başvursan yeter.
(32 yaşında 3 çocuk babası Mali müşavirden.)

Hocam ilk okul arkadaşım okumadı, ben okudum. Şuan 2 evi 1 de yazlığı var. Dükkanı da kendisi üzerine. Sanayi diyip küçümsemeyim sakın, şuan işinin ehli bir motor ustası randevu ile çalışıyor.

Hocam benim kuzenim de aynı böyleydi 9. sınıfda meslek lisesine girebildi orada da başarısız oldu dersleri de hep kötüydü dedi ben okumak istemiyorum zaten paraya düşkün bir çocukdu babası iyi bir derici ustasının yanında iş buldu şu an 15 yaşında aylık 2000 kazanıyor tecrübelendikçe de arttıracaklarmış maaşı. Size tavsiyem eğer pek gözü açık ve atik biri değilseniz sanayide değil de el ustalarının yanında iş bulmaya çalışın marangoz, derici o tarz şeyler şu an aklıma gelmiyor, çünkü sanayi ortamı az çok hayal edilebilir bir yer herkes İstanbul beyefendisi değil olmadı gir 1 ay falan beğenmediysen çıkarsın.

Hocam ilk okul arkadaşım okumadı, ben okudum. Şuan 2 evi 1 de yazlığı var. Dükkanı da kendisi üzerine. Sanayi diyip küçümsemeyim sakın, şuan işinin ehli bir motor ustası randevu ile çalışıyor.
Hiçbir işi küçümsemem fakat bana uygun olan yer sanayi değil gibi.

Senin ne istediğin önemli. Hangi işi yapmayı seviyorsan o işi yap. Eğer sabahları erkenden kalkıp işe gitmeye can atıyorsan, hafta sonu gelmesin diye dua ediyorsan o işi yapmaya devam et.
Teknoloji telefonlara ilgim var mesela tamiri aşırı beceremem ufak tefek yapabilirim.

Hocam benim kuzenim de aynı böyleydi 9. sınıfda meslek lisesine girebildi orada da başarısız oldu dersleri de hep kötüydü dedi ben okumak istemiyorum zaten paraya düşkün bir çocukdu babası iyi bir derici ustasının yanında iş buldu şu an 15 yaşında aylık 2000 kazanıyor tecrübelendikçe de arttıracaklarmış maaşı. Size tavsiyem eğer pek gözü açık ve atik biri değilseniz sanayide değil de el ustalarının yanında iş bulmaya çalışın marangoz, derici o tarz şeyler şu an aklıma gelmiyor, çünkü sanayi ortamı az çok hayal edilebilir bir yer herkes İstanbul beyefendisi değil olmadı gir 1 ay falan beğenmediysen çıkarsın.
Telefon teknik servisi ve tezgahtarlığı olabilir aslında bi deneyeceğim 1 ay

Hocam benim demek istediğim sadece okumak ile olmuyor yani. Berber olun, kuaför olun, oto tamirci olun, oto elektrik olun, gerekirse duvar usatası olun... Sevdiğiniz işi yapın yeter. Sadece okumak ile hayat kurtulmuyor. Okumadan etmeden de işinizi güzel yaparsanız aranan kişi olabilirsiniz.

Geri
Yukarı