Hangi motoru almak daha mantıklı?

Hangisi?

• 1. Seçenek (Kalbin)

• 2. Seçenek (Aklın)

Sonuçları sadece ankete oy verdiğinizde görebilirsiniz.

Carlsberg

Kilopat
Makaleler
9
Aslında sorum basit, sizce aklımı mı dinlemeliyim, yoksa kalbimi mi?
Özetlemek gerekirse yakın zamanda motosiklet alacağım. Önümde 2 seçenek var;
1. Kendi şehrimde, istediğim renkte, 2014 model, 29 bin kilometre yapmış,
2. Başka şehirde, sevmediğim renkte, 2015 model, 23 bin kilometre yapmış,

Her ikisinin de bakımları tam, her ikisi de aynı fiyat, her ikisi de temiz (2. seçenek neredeyse 0, kitapçıkları bile duruyor. İkisi de temiz ama 2. ayrı bi' temizlikte) ve iki satıcı da indirim yapmaya yanaşmıyor.
Bende bu iki seçenek arasında sıkıştım kaldım. Kalbim sevdiğin rengi al, hem sana daha yakın diyor. Öbür yandan aklım, mantığım da çok daha temiz ve yeni olanı almak varken diğerine gitmeme engel oluyor. Siz olsanız hangisini seçerdiniz bu durumda merak ediyorum doğrusu.

@Astra

Aslında sorum basit, sizce aklımı mı dinlemeliyim, yoksa kalbimi mi?
Özetlemek gerekirse yakın zamanda motosiklet alacağım. Önümde 2 seçenek var;
1. Kendi şehrimde, istediğim renkte, 2014 model, 29 bin kilometre yapmış,
2. Başka şehirde, sevmediğim renkte, 2015 model, 23 bin kilometre yapmış,

Her ikisinin de bakımları tam, her ikisi de aynı fiyat, her ikisi de temiz (2. seçenek neredeyse 0, kitapçıkları bile duruyor. İkisi de temiz ama 2. ayrı bi' temizlikte) ve iki satıcı da indirim yapmaya yanaşmıyor.
Bende bu iki seçenek arasında sıkıştım kaldım. Kalbim sevdiğin rengi al, hem sana daha yakın diyor. Öbür yandan aklım, mantığım da çok daha temiz ve yeni olanı almak varken diğerine gitmeme engel oluyor. Siz olsanız hangisini seçerdiniz bu durumda merak ediyorum doğrusu.

@Astra
Hocam, aynı fiyat olsa bile farklı şehirde git, gel yapacaksın ve bu iş sonucunda sevmediğin rengi elde ediceksin. Sabah kalkınca şunun renge bak keşke demiyeceksen :

Git, gel bütçesini de hesapla. Fazla tutmuyor (yakın ise) rengi de alınca fazla umursamam diyorsan al ama o kadar da fazla fark yok alt tarafı biri 2014, biri 2015 model sonuçta grenaj gibi parçalarında değişiklik yoktur. Kilometre olarak 7.000’lik bir fark var ama bu fark bakımını yaptıysa çokta önemli değil.

NOT :

İlanın linklerini atarsan inceleyim merak ettim. Hem daha doğru bilgilendirme yapma şansımız olur karşılaştırma yaparsak.

Hocam, aynı fiyat olsa bile farklı şehirde git, gel yapacaksın ve bu iş sonucunda sevmediğin rengi elde ediceksin. Sabah kalkınca şunun renge bak keşke demiyeceksen :

Git, gel bütçesini de hesapla. Fazla tutmuyor (yakın ise) rengi de alınca fazla umursamam diyorsan al ama o kadar da fazla fark yok alt tarafı biri 2014, biri 2015 model sonuçta grenaj gibi parçalarında değişiklik yoktur. Kilometre olarak 7.000’lik bir fark var ama bu fark bakımını yaptıysa çokta önemli değil.

NOT :

İlanın linklerini atarsan inceleyim merak ettim. Hem daha doğru bilgilendirme yapma şansımız olur karşılaştırma yaparsak.

Şuan link atamıyorum mobilim bulmam bayağı sıkıntı ama yarın mesajı düzenler eklerim.
Özetlemem gerekirse, benim yaşadığım şehir Bursa. Alacağım motor CBR 125. Buradaki 2014 model olan kırmızı rengi, kafa grenajı ve sol grenajı değişmiş, koruma demirleri olan bir motor. Diğerinin bulunduğu şehir ise İstanbul. 15 model, tertemiz çiziği dahi yok değişeni vs yok, ayrıca üzerinde IRC değil yeni takılmış ANLAS lastik mevcut, muayene karnesi tam, hatta çocuk, kitapçığına kadar vereceğini söylüyor. Üzerinde de ekstradan egzozu var yanında orjinal egzozu da verecek. Hatta bayramdan sonra 24bin bakımını da ben yaptırıp öyle teslim edeceğim diyor. İDO ile gidiş dönüş 50TL gibi bir şey İstanbul’a çok büyük bir sıkıntı değil, benim tek canımı sıkan onun HRC yani beyaz renk olması. Zaten siyah veya kırmızı olsa koşa koşa gidip alacağım. 😄
O yüzden ikilemde kaldım, dediğim gibi aklımın ve mantığımın kesiştiği, kilitlendiği yerdeyim şuan, foruma danışayım dedim. :)
Elbette salak değilim, 2. seçeneğin çok çok daha mantıklı olduğunun farkındayım ancak ben çok şekilci bir insanımdır, ufak şeylere çok takarım, 2. seçeneğin mantıklı olduğunu bildiğim gibi, eğer onu alırsam her sabah ona bakıp “Acaba diğerini mi alsaydım be.” diyeceğimi de biliyorum. Diğer bir yandan kırmızıyı alsam başıma açacağı ilk sorunda yine kendime kendime lanet edip, niye diğerini almadım ki diye kızacağımı da biliyorum. O yüzden bu kadar titiz ve temkinli yaklaşıyorum olaya. Şu an acaba beyazı alıp kaplatsam mı diye bile düşünüyorum doğrusu. 😄

Bir yatma söz konusu var herhalde kaza yapmış ve hasar kayıtlı yada kendisi düşürmüştür ama nasıl düşürdü de kafa grenaj değiştirdi ki ?

Bana göre beyaz renk idare eder ama siyah ve repsol daha ağır basar herhalde ama temizse yatmış motoru alacağıma beyazı tercih ederim hemde lastik masrafın olmayacak.

Bana kalırsa SS görünümlü diye CBR alma hep hor kullanılmış oluyor ve EURO 3, ABS/CBS’siz. Tabiki ne kadara buldun ? Bence piyasa fiyatında bulduysan o fiyatları hak etmiyor haberin olsun. Alacağın fiyatı yazarsan öneride bulunabilirim.

Bir yatma söz konusu var herhalde kaza yapmış ve hasar kayıtlı yada kendisi düşürmüştür ama nasıl düşürdü de kafa grenaj değiştirdi ki ?

Bana göre beyaz renk idare eder ama siyah ve repsol daha ağır basar herhalde ama temizse yatmış motoru alacağıma beyazı tercih ederim hemde lastik masrafın olmayacak.

Bana kalırsa SS görünümlü diye CBR alma hep hor kullanılmış oluyor ve EURO 3, ABS/CBS’siz. Tabiki ne kadara buldun ? Bence piyasa fiyatında bulduysan o fiyatları hak etmiyor haberin olsun. Alacağın fiyatı yazarsan öneride bulunabilirim.

Çok çok uzun zamandır motor araştırıyorum zaten, ne yalan söyleyeyim CBR’dan daha mantıklı bir model de bulamadım. SS hastalığı var biraz bende uzun zamandır da zaten başka tip motorlar kullandım, artık SS’a geçmenin zamanı geldi diye düşünüyorum. (Arora Zorro 180, Pulsar 150NS, Xmax 250)

Hal böyle olunca dediğim gibi uzun zamandır CBR bakıyorum, yaklaşık 1.5 senedir. Hatta aslında istediğim motor CBR 250, çünkü büyük hacimli motorları da kullandım, 125’in kesmeyeceğini biliyorum ama malum doların uçmasıyla 2. el piyasası da uçtu, el mahkum 125’e kaldık. Yine bu bulduklarım piyasa fiyatlarının bir nebze altına. Her ikisi de 9.000TL. Normalde 10.000-11.0000TL civarlarında aynı model, aynı km’ye sahip motorlar.

Bu söylediğim iki motorda da hasar kaydı yok, muhtemelen arkadan arabaya girmiş o yüzden değiştirmiş, değişen parça da orjinali ile değişmiş servisinde.

Hocam SS sevdiğinizi anladım da bence bulaşmayın.

Temiz RS 200 olabilir ;
Bunlar var o fiyata
Bunlar var o fiyata
Bunlar var o fiyata

Bunlara bakabilirsin temiz bulursan buradan yada LETGO gibi yerlerden alınabilir yada o 11 bine yakın fiyata TVS RTR 200, HERO HUNK 200R gelicek. Hem EURO 4, hem de sıfır almış olursunuz.

Çok güzel diyorsun, önerdiğin motorlar fena makineler değil ancak uzun süre kullandım bu naked motorları ve cidden benim tarzım değil hani, hiç zevk alamıyorum sırf binmiş olmak için biniyorum desem yeridir.

Pulsar'a gelince, dediğim gibi 150NS kullanmış olarak pek memnun kaldığım söylenemez. Aynı zamanda o motorun sahibi olan arkadaşım da pek hoşnut değil makineden, özellikle de servisinden. Geçenlerde de bir yazı okudum BAJAJ'ın servis ve parça rezaleti hakkında ve cidden yuh dedirtti. Hintli motorlardan da iyice soğudum bu sebeple. Hiç binmedim RS200'e nedir nasıldır bilemiyorum, 125'ten daha hızlı olduğunu ve beni çok daha fazla keseceğini tahmin edebiliyorum ama yine bir yerden sonra bana yavaş kalacak o da, zaten bizim fakültede kullanan bir eleman var, onun altında görüyorum, ufacık bir motor. Cidden hani hiç içime sinecek bir şey değil. Yinede tek tek inceledim attığın bütün linkleri, zaten 36bin yapmış olanı değerlendirmeye almaya bile gerek yok, diğerlerinden de 9.000TL olanı en mantıklısı gibi duruyor ancak o bile 2016 model 22bin yapmış onu aldığımda ekstradan bir de bakım masrafı çıkacak bana 24bin bakımı kapıya dayanmış. Benim düşüncem şu şekilde, 250cc kullanıcısı olarak onun altı zaten beni kesmeyecek, bu 125'te olsa 150'de veya 200'de olsa ben bunu 1, hadi bilemedin 1.5 sene kullanıp CC yükselteceğim, aklımda da R25 veya Ninja 300 var. Bu yüzden kapı bende yine CBR'a çıkıyor veya CBR'a en yakın olan R125'e. R125'te ise, hem parça pahalı, hem daha fazla yakıyor, hemde kendisi pahalı 11'den başlıyor o da hayal oluyor yani. Kaldı ki o da küçük bir motor çok keskin hatlara sahip ama o hacim yok onda da bu sefer tutmayın küçük enişteyi modunda trafiğe çıkıyorsun. :D
Demem o ki, yılların bildiğimiz kalitesi japon olan, 24bin km yapmış, bakımları tam, temiz, 2015 model Honda'yı almak hintli 22bin yapmış, 2016 Bajaj'dan.ok daha mantıklı geliyor. Benim meselem de iyice terzi kendi söküğünü dikemez olayına döndü. Çok geniş bir bilgiye sahibim bu konularda başkasına tavsiye verirken kolay ip gibi diziyorum ancak iş kendime gelince öyle kalakalıyorum. Kusura bakma bu arada senide uğraştırıyorum.

Birde sonradan fark ettim, ilk linkteki motorda hasar kaydı, ikincisinde ise boya varmış. :/

Bu arada, ne kadar hala gönlümden kırmızı olan geçiyor olsa da, şu an herkesin beni diğerine yönlendirmesi sebebi ile beyaz olana çok daha yakınım. Muhtemelen bir aksilik çıkmazsa bayramdan sonra tekrar görüşeceğim satıcı ile.

Hocam SS tercihinden dolayı bu fiyata fazla bir seçenek çıkmıyor. YZF R125 var parça pahalı, kesiciye erken giriyormuş. RS 200 var ABS’li ama 16 bin ile 29 bin KM arası ama ya boyalı, ya hasar kayıtlı. CBR var ABS’siz, hasar kayıtsız 20 bin ile 30 bin KM civarı.

Bence ilk seçenek bütçeyi yükseltmek yada motosiklet tipini değiştirmek SS değilde naked, commuter tarzı (bunlar daha iyi olur) veya ikinci seçenek SS çok istiyorsanız beyaz rengine bakın sağlamsa alın.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı