Hangi NVIDIA sürücüsü iyidir?

Zurnadürüm

Kilopat
Makaleler
22
Daha fazla  
Bu gün ilk kez NVIDIA kartlı bilgisayarıma Manjaro kurdum. Fakat benim anlamadığım şey şu. Wikide NVIDIA 460xx sürücüsü önerilirken, Manjaro forumda 390 sürücüsü önerilmiş.
Kod:
[kaan@kaan-aspirea31555g ~]$ inxi -G
Graphics:  Device-1: Intel UHD Graphics driver: i915 v: kernel
           Device-2: NVIDIA GP108M [GeForce MX230] driver: nouveau v: kernel
           Device-3: Quanta VGA WebCam type: USB driver: uvcvideo
           Display: x11 server: X.Org 1.20.10 driver: intel,nouveau unloaded: modesetting
           s-res: 1366x768
           OpenGL: renderer: Mesa Intel UHD Graphics (CML GT2) v: 4.6 Mesa 20.3.1

Anladığım kadarıyla nouveau açık kaynak sürücü kullanıyorum şimdi. Bunda kalmalı mıyım, 390'a mı geçmeliyim, 460'a mı?

Şimdi ben UHD GPU da kullanıyorum. Bu NVIDIA Optimus, Bumblebee gibi şeyler kurulmalı mı, ne işime yarayacak?

Ben 2080 ile 460.79 sürücüsünü kullanıyorum bir sorununu görmedim ama laptop kullanan bir arkadaşım en son sürüme güncellediğinde oynadığı oyunlarda bariz FPS düşüşü gözlemlediğini söylemişti.

Tekrar sürücüleri kaldırıp, Free sürücüler kurup, kernel sürümünü 4.14, 4.19 veya 5.4'e düşürün ardından reboot atın, 390 sürücülerini kurun.
Where there has been an error during the installation process, upon rebooting you may see the following error message: modprobe: ERROR: could not insert nvidia : No such a device

If this happens:

1. Remove the NVIDIA driver by entering the following command into your terminal:

sudo mhwd -r pci video-nvidia

2. Reboot your computer

3. Enter the following into your terminal:

sudo gedit /etc/mkinitcpio.conf

4. delete the word nouveau from the following line:

MODULES=" nouveau"

It should now look like this (i.e. keep the speech marks ("")):

MODULES=""

5. Save and close the file.

6. It is now necessary to reconfigure your existing kernel to take into account this change. The syntax of the necessary command to enter into your terminal is:

sudo mkinitcpio -p [linux kernel version]

For example, if you are currently using Kernel 3.10, you would enter the following:

sudo mkinitcpio -p linux310

For kernel 3.11, you would enter the following:

sudo mkinitcpio -p linux311

And so on.

7. Now re-install the NVIDIA driver by entering the following command into your terminal:

sudo mhwd -a pci nonfree 0300

8. Reboot your system. Now it should work ;)
Şu yöntemi buldum wikide. Buna benzer sorun bende şu an var.
Bir de hepsinin komutlarını yazar mısın? Kafam karıştı.
Tekrar sürücüleri kaldırıp, Free sürücüler kurup, kernel sürümünü 4.14, 4.19 veya 5.4'e düşürün ardından reboot atın, 390 sürücülerini kurun.

Bir de bunları yapmadan, hangi sürücüyü kullanıyor sistem ona bakma şansınız varsa bakın lütfen. Çünkü şu an sisteminizde sürücü yok gibi duruyor.
Hybrid sürücünü sildim. Nouveau ile masaüstüne erişdim.

Son düzenleme:
sudo mhwd -r pci video-hybrid-intel-nvidia-prime komutu ile yüklenen sürücüyü tekrar kaldır.
Ardından sudo mhwd -a pci free 0300 komutu ile özgür sürücüyü kur.
Bilgisayarını yeniden başlattığın zaman masaüstü ortamına ulaşabilmen lazım.
Masaüstü ortamına ulaştıktan sonra Manjaro Ayar Yöneticisi'nden kernel sürümünü LTS olan bir sürüme düşür. Çalışır durumda olan kerneli kaldırma.
Tekrar sistemi yeniden başlat ve LTS kernel ile giriş yap.
Ardından mhwd çıktısında 390 sürücüsünü göremiyorsan Yazılım Ekle/Kaldır uygulamasında mhwd ile ilgili resmi depolardaki tüm uygulamaları tekrar yükle.
Ardından sudo mhwd -i pci video-hybrid-intel-nvidia-390xx-bumblebee yazarak sürücüyü yüklemeye çalış.

sudo mhwd -r pci video-hybrid-intel-nvidia-prime komutu ile yüklenen sürücüyü tekrar kaldır.
Ardından sudo mhwd -a pci free 0300 komutu ile özgür sürücüyü kur.
Bilgisayarını yeniden başlattığın zaman masaüstü ortamına ulaşabilmen lazım.
Masaüstü ortamına ulaştıktan sonra Manjaro Ayar Yöneticisi'nden kernel sürümünü LTS olan bir sürüme düşür. Çalışır durumda olan kerneli kaldırma.
Tekrar sistemi yeniden başlat ve LTS kernel ile giriş yap.
Ardından mhwd çıktısında 390 sürücüsünü göremiyorsan Yazılım Ekle/Kaldır uygulamasında mhwd ile ilgili resmi depolardaki tüm uygulamaları tekrar yükle.
Ardından sudo mhwd -i pci video-hybrid-intel-nvidia-390xx-bumblebee yazarak sürücüyü yüklemeye çalış.
Hocam gerek kalmadı. Ben wikideki hatayı çözme yoluyla gittim. Kernel sürümü düşürmedim.

Çözümü şu şekildeymiş:
1. nvidia-driver sürücüsünü kaldırmak.
Kod:
sudo mhwd -r pci video-nvidia
2. Bilgisayarı yeniden başlatmak.
3.
Kod:
sudo <text editörünüz> /etc/mkinitcpio.conf
Dosyanı açın ve orada "MODULES" girdisinde olan "nouveau" kısmını silin ve orayı "" şeklinde boş bırakın.
4.
Kod:
sudo mkinitcpio -p linux<linux kernel sürümü>

5.9 ise 59, 4.14 ise 414 şeklinde.
örneğin: sudo mkinitcpio -p linux59

5. Nonfree sürücünü yeniden kurun.
Kod:
sudo mhwd -a pci nonfree 0300

6. Sistemi yeniden başlatın.

MHWD yerine doğrudan nvidia paketini kurmayı deneyebilirsin. Arch Linux - nvidia 460.67-1 (x86_64)

Bu paket zaten Nouveau'yu karalisteye otomatik olarak ekliyor, ayrıca bir şey yapmana gerek yok. archlinux/svntogit-packages

Ayrıca optimus-manager paketini kurmayı dene. Askannz/optimus-manager

Şunu da kur, bununla Intel GPU'nun kullanacağı modüle kadar ince ayar yapabiliyorsun. Shatur95/optimus-manager-qt

Başka bir şey yapmana gerek olacağını sanmıyorum.

Nvidia-390 fermi serisi GPU'lar için uygun, senin GPU için değil.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı