Hangi SSD'ye Windows kurulmalı?

Ahsoka

Femtopat
SSD veya HDD modeli
WD SN810 ve KIOXIA EXCERIA G2
Selam, benim laptopumda "WD SN810 512 GB PCI 4.0 NVMe M.2 SSD" mevcut. Bu alan yetmediği için ekstradan 1TB M.2 SSD almak istiyorum.(boşta M.2 SSD slotu mevcut.)

Oraya genellikle oyun yükleyeceğim ve "KIOXIA EXCERIA 1TB SSD PCIe M2G2 NVMe 3D" almaya karar verdim. Bu modelde DRAM mevcutmuş sanırım.

Ama benim şu an laptopumda olan SSD'de DRAM mevcut mu bilmiyorum, nasıl öğrenebilirim? Ve eğer mevcut değilse yeni alacağım SSD ile yer değiştirmeli miyim? Windows'u DRAM olana kurmak mantıklı sanırım.

Hocam G2 modeline Windows'u kurabilirsiniz. WD'ye gelince emin olmamakla birlikte sanırım o modelde DRAM yok.

Daha önceden açılmış olan bir konu vardı, SSD modelleri listesi ve özellikleriyle ilgili. Oradan 3 listeye baktım. Birkaç WD SN modeli gördüm, bazılarında var bazılarında yok yazıyordu ama kendi modelimi bulamayınca emin olamadım.

SN810 hakkında çok fazla bilgi yok ama sanırım DRAM bulunuyor. Bulunmasa bile aralarında okuma anlamında ciddi hız farkı olduğu için sn 810'a sistemi kurmak bence daha iyi olur.

WD'ye kurmanızı tavsiye ederim.

Eğer şu an da kullandığım SSD de DRAM mevcut ise onunla uğraşmak istemiyorum açıkçası. Eğer yoksa tabii ki değiştiririm. Ama "WD SN810 512 GB PCI 4.0 NVMe M.2 SSD" bu modelde DRAM var mı?

SN810 hakkında çok fazla bilgi yok ama sanırım DRAM bulunuyor. Bulunmasa bile aralarında okuma anlamında ciddi hız farkı olduğu için sn 810'a sistemi kurmak bence daha iyi olur.
Evet, WD SN810 ile 7000 okuma, 4000 yazma alıyorum testlerde.

Eğer şu an da kullandığım SSD de DRAM mevcut ise onunla uğraşmak istemiyorum açıkçası. Eğer yoksa tabii ki değiştiririm. Ama "WD SN810 512 GB PCI 4.0 NVMe M.2 SSD" bu modelde DRAM var mı?

DRAM olup olmadığı ile alakalı net bir bilgi bulamadım. DRAM olduğunu yazan resmi olmayan bir kaynak var ama güvenilir de gelmedi açıkçası. Fakat DRAM olmamasının çok da bir önemi yok. DRAM olmayan SSD'de yaşayabileceğiniz sorun DRAM olan bir SSD'ye göre hız düşmesi olabiliyor. Ama zaten bu iki SSD birbirine yakın bile değiller hız açısından. WD810'un 512 GB modelinde üreticinin verdiği bilgilere göre 6.000 MB/s okuma ve 4.000 MB/s yazma hızı var. IOPS değerleri de okuma-yazma 750-630k. Bu değerler diğer SSD'ye göre açık ara önde. Bu durumda DRAM olup olmamasına bakılmaksızın bence SN810'u sistem diski kullanmanız daha iyi olur.

DRAM olup olmadığı ile alakalı net bir bilgi bulamadım. DRAM olduğunu yazan resmi olmayan bir kaynak var ama güvenilir de gelmedi açıkçası. Fakat DRAM olmamasının çok da bir önemi yok. DRAM olmayan SSD'de yaşayabileceğiniz sorun DRAM olan bir SSD'ye göre hız düşmesi olabiliyor. Ama zaten bu iki SSD birbirine yakın bile değiller hız açısından. WD810'un 512 GB modelinde üreticinin verdiği bilgilere göre 6.000 MB/s okuma ve 4.000 MB/s yazma hızı var. IOPS değerleri de okuma-yazma 750-630k. Bu değerler diğer SSD'ye göre açık ara önde. Bu durumda DRAM olup olmamasına bakılmaksızın bence SN810'u sistem diski kullanmanız daha iyi olur.

Zaten şu anda SN810'a yüklü, diğerini ekstradan aldım. O zaman dediğiniz gibi yapıyorum, teşekkür ederim.
WD olanda Marvel's Spider-Man, Hogwarts Legacy gibi oyunlar yüklü. Kioxia'yı eklediğim zaman oyunlarımı oraya taşımayı planlıyorum. Hız farkı fazla olduğundan herhangi bir sorun yaşar mıyım? Oyun açılışınca vb. ya da hızlıdan yavaşa geçince farkı anlar mıyım?

Belki birkaç saniye daha uzun sürer ama bence o kadar da rahatsız edecek farklar olmaz. Ben sizin durumunuza benzer SSD'ler kullanırken oyunları 2. SSD'ye kurup hızlı olana sadece Windows'u ve programları kuruyordum. Fazla yer kalırsa da yükleme ekranları fazla uzun süren bir oyununuz varsa onu atmanız iyi olabilir.

Belki birkaç saniye daha uzun sürer ama bence o kadar da rahatsız edecek farklar olmaz. Ben sizin durumunuza benzer SSD'ler kullanırken oyunları 2. SSD'ye kurup hızlı olana sadece Windows'u ve programları kuruyordum. Fazla yer kalırsa da yükleme ekranları fazla uzun süren bir oyununuz varsa onu atmanız iyi olabilir.

Teşekkür ederim yardımız için.

Yeni konular

Geri
Yukarı