Hangi SSD'yi neden seçmeliyim?

Hocam şimdi dediğinize güvenim tam gider 980'proyu da alırım link paylaşırsanız.

Ancak sorun şu ki çevremde yine bilgisayar bileşenleri ile sıkı sıkıya insanlar var SSD almak istiyorlar onların bütçeleri yetmediğinde 512GB farklı SSD'lere yöneliyorlar. Şimdi bu durumda SSD içerisinde Dram olup olmadığına nereden bakabileceğim? Mesela ekran kartlarında memory bellekler gibi siyah kare işaretli şeyler var ya onların aynısı m2lerde olunca mı dramli oluyor çünkü baya üzerinde bellek oluyor. Bir de her zaman görüntüden anlaşılmaz. Bunu bir örnek olarak dile getirdim.

Mesela kuzenim Adata750 modeli olan 512GB ssd alacak. Şimdi bunun DRAM'li olup olmadığına nereden nasıl bakarak al ya da "bak onda dram yok şu ssd'de var" diyebileceğim. Amacım burada artık şu oldu: Hangi SSD'yi almam gerektiği değil SSD alırken kandırılmamak parayı çöpe atmamak. Gider o SSD'yi alırım. Ancak yarın farklı bir durumda yine buraya konu açmaktansa konuyu öğrenip uygulamak daha mantıklı olur. Ki yarın tek başıma farklı bir ssd almam ya da önermem gerekirse bu çizgide dikkatli davranayım.

Bir nevi bana balık tutmayın tutmayı öğretin hocam :) Şimdiye kadar verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.
İnternetten kontrol ederseniz bulabilirsiniz aslında. Bir de fiyat farkından da anlaşılabilir bazen. 😅
Ürünü kendi sayfasından teknik özelliklerinden vs. bakarak da öğrenebilirsiniz. DRAM, DRAM Cache gibi ibareler olur genelde.

Bu arada Adata'nın SU serisinde kronik hatalı SSD'ler var diye biliyorum.

Samsung NVMe 980 PRO Dahili Katı Hal Sürücüsü SSD, 1 TB

Bir süre beklerseniz 2000₺ civarlarında alabilirsiniz, sürekli olarak düşmekte fiyatı. Ayrıca ekstradan genel olarak SSD'lerin fiyatları da yakın gelecekte düşecek, eğer çok acil ihtiyacınız yoksa biraz beklemeniz faydanıza olabilir.

İnternetten kontrol ederseniz bulabilirsiniz aslında. Bir de fiyat farkından da anlaşılabilir bazen. 😅
Ürünü kendi sayfasından teknik özelliklerinden vs. bakarak da öğrenebilirsiniz. DRAM, DRAM Cache gibi ibareler olur genelde.

Bu arada Adata'nın SU serisinde kronik hatalı SSD'ler var diye biliyorum.

Samsung NVMe 980 PRO Dahili Katı Hal Sürücüsü SSD, 1 TB

Bir süre beklerseniz 2000₺ civarlarında alabilirsiniz, sürekli olarak düşmekte fiyatı. Ayrıca ekstradan genel olarak SSD'lerin fiyatları da yakın gelecekte düşecek, eğer çok acil ihtiyacınız yoksa biraz beklemeniz faydanıza olabilir.
Biraz acil ihtiyacım var hocam mecburen şimdi alacağım ama şimdi alacaklarımı sistem yapıp satacağım ve şu an 512Gb alacağım asıl kendi sistemin için kuracağım zaman 1Tb alacağım onun için bekleyebilirim

Geri
Yukarı