Hangi tür müzik dinliyorsunuz?

Cradle of Filth vokali olan Dani Filth gırtlak kanseri olmadan önce 7 çeşit farklı ses çıkarabiliyordu. Kanserden sonra kendisini toparlasa da tarz olarak grup biraz kendisinden saptı. Günde 5 paket sigara içiyordu ve İron Maiden hayranıydı :) Dimmu Borgır bana göre daha oturaklı müzikler yapıyor. Shagrat özellikle kendi çapında başarılı bir vokal. Fakat artık Black Metal kaldırmıyor bünyem :)
Biri Shagrat mı dedi

70-80-90'lar hard rock, rock&roll, blues rock, progressive rock dinliyorum. En hit gruplarım nelerdir mesela: Led zeppelin, Guns'n roses, Deep Purple, Rolling Stones, Queen. Bunların dışında beğendiğim çok beğendiğim gruplar AC/DC, Kiss, günümüzden Muse, Velvet Revolver, Cream, Lynyrd Skynyrd. Kesinlikle dinlenmesi gereken müzisyenler : David Bowie, Jimi Hendrix, Joan Jett, Alice Cooper, Eric Clampton. Bu birkaç haftadır ise deli gibi Heart dinliyorum. Baracuda, Magic Man, Heartless, Crazy On You favorilerim. Bunlar dışında bu yıllardan nice grubu daha dinliyorum elbette. Enleri belirtmek istedim. 800-900 şarkılık bir arşivim var bu yıllara ait. Şimdi tüm mp3 arşivimi flac formatına dönüştürme üzerine çalışıyorum. Bakalım 80 Gb olacak heralde.
bende sana yakın bir tarz ama nasıl Queen dinliyorsun bence o rock müziğe hakaret
Gitar çalıyoruz trasha devam o zaman :) Kurt Cobain çok iyiydi. Akustik mi ?
adamın tarzı iyi bence akustik olması biraz hafif kalıyor ama kaliteli şarkıları var

bende sana yakın bir tarz ama nasıl Queen dinliyorsun bence o rock müziğe hakaret

adamın tarzı iyi bence akustik olması biraz hafif kalıyor ama kaliteli şarkıları var
Yapma dostum, rock dediğin müzik her türlü farklılığa ve evrimleşmeye açıktır. Saydığım tüm gruplar öyle, hepsi kendinden önce denenmemiş farklı şeyler denedikleri için efsaneler. Led zeppelin ve Deep Purple mesela. O distortion'lı sound ile metal müziğin önünü açmış kabul edilirler. Queen de efsanevi gruplardan biri, kendilerinden önce denenmemiş şeyleri yapmışlar zamanları için deneysel şekilde operayı klasik müziği rock'ın içine sığdırmışlardır. Bir hammer to fall, Now im here, I want it all başındakı solo mesela gitar soundu ve vokali gayet sert şarkılardan. Queen rock kültürüne uzak bir dünya nesline rock müziği sevdirmiştir 7'den 70'e. Brian May keza dünyanın en iyi 10 rock gitarislerinden biri kabul edilir. Roger Taylor'ı John Deacen'ı ile dev bir rock grubudur Queen. Mesela ben de Beatles sevmem. Tarzları olgunlaşmamış, hanım evladı ve çocuksu tavırları ve müzikleri rahatsız edici gelir bana. Müzisyenlerinin müzikal kalitesi de müzik bilgisi de yetenekleri de düşük bir gruptur. Anlamsız şekilde overrated bulurum. Ama bu onların Rock olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Yapma dostum, rock dediğin müzik her türlü farklılığa ve evrimleşmeye açıktır. Saydığım tüm gruplar öyle, hepsi kendinden önce denenmemiş farklı şeyler denedikleri için efsaneler. Led zeppelin ve Deep Purple mesela. O distortion'lı sound ile metal müziğin önünü açmış kabul edilirler. Queen de efsanevi gruplardan biri, kendilerinden önce denenmemiş şeyleri yapmışlar zamanları için deneysel şekilde operayı klasik müziği rock'ın içine sığdırmışlardır. Bir hammer to fall, Now im here, I want it all başındakı solo mesela gitar soundu ve vokali gayet sert şarkılardan. Queen rock kültürüne uzak bir dünya nesline rock müziği sevdirmiştir 7'den 70'e. Brian May keza dünyanın en iyi 10 rock gitarislerinden biri kabul edilir. Roger Taylor'ı John Deacen'ı ile dev bir rock grubudur Queen. Mesela ben de Beatles sevmem. Tarzları olgunlaşmamış, hanım evladı ve çocuksu tavırları ve müzikleri rahatsız edici gelir bana. Müzisyenlerinin müzikal kalitesi de müzik bilgisi de yetenekleri de düşük bir gruptur. Anlamsız şekilde overrated bulurum. Ama bu onların Rock olduğu gerçeğini değiştirmiyor.
Sanırım dışa vurum ile alakalı, kendinde ne bulduğunla ya da seni nasıl yansıtacağını düşünmenle. Limp Bizkit bile dinlemiştim lisede, <- bunu kayıtlardan silin. :)

KoRn, Megadeth, Slayer, Metallica, Amon Amarth, Behemoth, Lamb Of God, Children of Bodom, Cradle of Filth, Dimmu Borgir, Metallica, Manga, Pentagram
Bunlar da benden.

Son düzenleme:
Metalciler doluşmuş buraya 😄

Ben de genelde metal ağırlıklı dinlerim. Arada sırada kafa dinlemek istediğim zaman klasik müzik dinlerim. Mozart, Beethoven, Richard Wagner, Johann Strauss, Chopin gibi çok bilinen sanatçılar dışında, Érik Satie, Yann Tiersen gibi daha yeni sanatçıları da dinlerim.

Bunu illaki duymuşsunuzdur. Érik Satie'ye ait bir eser.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Metal müzikte, çok bilinen; Metallica, Megadeth, Black Sabbath, AC/DC, SOAD, Rammstein gibi grupların aksine bir çok grubu da dinlerim. Örnek vermek gerekirse;
Whitechapel,
Type O Negative,
BMTH(son parçalarını beğenmiyorum),
Parkway Drive,
Meshuggah,
Korn,
gibi gibi, bu liste uzar gider.

Verdiğim örnek gruplardan birer parça bırakayım:

Parkway Drive - The River
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Meshuggah - Bleed

Whitechapel - Possibilities of an Impossible Existence

Type O Negative - Black No. 1 (11 dakikalık versiyonu daha güzel)

Bring Me to the Horizon - It Never Ends

Rammstein'in yeri bende ayrıdır. Metal müziğe başladığım grup desem, yalan söylemiş sayılmam.
Rammstein - Benzin (Klibi de ayrı bir tuhaf, bir adamı kurtaracaklar diye bütün şehre zarar veriyorlar, sonunda da adamı kurtaramıyorlar.)

Rock müzikten de, çok bilinen grupların dışında (bunları saymaya gerek yok):
Queens Of The Stone Age,
Soundgarden ,
Steve Vai (bu adam bir başka),
She Wants Revenge,
The Neighbourhood,
Muse,
Radiohead,
gibi gibi, bu liste de uzar gider.

Queens Of The Stone Age - In My Head

Soundgarden - Black Hole Sun (Chris Cornell'i saygıyla anıyorum)

Steve Vai - For The Love Of God (Buraya dahil etmek doğru oldu mu bilemedim)

She Wants Revenge - These Things

Pop müzik dinlemiyorum fakat 2000-2010 arasında olan bazı güzel pop müzikler var, yok değil. Onların bir listesi var, arada bir canım sıkıldığında dinlerim. Mesela:

t.A.T.u - All The Things She Said (pop rock)

Rock and Roll'u (Blues da dahil buraya) unutmak olmazdı değil mi?
Elvis Presley - Jailhouse Rock (En çok bilinen parçalardan)

BB King - The Thrill Is Gone

Bazı yazdığım gruplar size göre bilindik olabilir, sadece genele göre daha az dinlenenleri, kendi dinlediklerimi yazmaya çalıştım. Elimden bu kadar geldi. Müziğin yeri bende ayrıdır. Cover yapan çok iyi kişiler var, mesela Lin Pesto, Frog Leap Studios (Leo). Çok yetenekli ama az bilinen gitaristler de var YouTube gibi mecralarda. Onları da dinlemek, desteklemek lazım.

Ekleme: Türkçe hiç eklememişim.
Şebnem Ferah - Fırtına (aranızda bu konsere giden var mı? 🙂 )

Son düzenleme:

Geri
Yukarı