Hangi Türk boyundansınız?

Edirneliyim. Dedemler Bulgaristan göçmeni. Muhtemelen iskan politikasından dolayı bulgaristana yerleştirilmişler. Asırlar boyuda üşenmişler başka memlekete gitmeye. Dedeme sorsam dedem herhalde o kayı boyu falan der (sürekli diriliş ertuğrul dizisi izlemesinden bunu çıkartıyorum.)

Biraz internetten baktım ama çözemedim :D doğma büyüme konyalıyım ve kuşaklarım da tamamiyle Konyalı. Neresi ise söyler misiniz?

Hocam benim anne ve babamda Bulgaristan göçmeni, orada doğup büyümüşler ve 89 yılında Türkiye'ye son gelenlerdenler. Acaba tam olarak kökeni nasıl öğrenebilirim?
2 ihtimal var. Belki daha da çok.

Ailenizin Osmanlı zamanında oraya yerleşmiş olma ihtimali var ki boy bulmak için yeterli değil.
Ama bu bölgeden de gelmiş olabilirsiniz.
Pontic_steppe_region_around_650_AD.png

Buradaki Ogur kabilesi lakin yine de kimse emin konuşamaz.

Burada hangi boydan olduğunu söyleyenler olursa olsun kesinlikle o boydan değildir. Çünkü Osmanlı bir emperyalist devlet olmadığı için soy kaydı yapmamıştır. Size oğuz boyundan olduğunu söyleyen birisinin genetiği İtalyan, Yunan olabilir. Kabile zamanında olmadığımız için boyların önemi yok, gücü yok. Modern zamandayız.

2 ihtimal var. Belki daha da çok.

Ailenizin Osmanlı zamanında oraya yerleşmiş olma ihtimali var ki boy bulmak için yeterli değil.
Ama bu bölgeden de gelmiş olabilirsiniz.
Pontic_steppe_region_around_650_AD.png

Buradaki Ogur kabilesi lakin yine de kimse emin konuşamaz.

Burada hangi boydan olduğunu söyleyenler olursa olsun kesinlikle o boydan değildir. Çünkü Osmanlı bir emperyalist devlet olmadığı için soy kaydı yapmamıştır. Size oğuz boyundan olduğunu söyleyen birisinin genetiği İtalyan, Yunan olabilir. Kabile zamanında olmadığımız için boyların önemi yok, gücü yok. Modern zamandayız.
Hocam Osmanlı zamanında yerleştiğimiz doğru babamlar falan büyüklerin anlattıklarını hep yazarlardı bir kenarlara. Bizim garip yanımız şu, Bulgaristan nüfus sistemine baktığımız zaman çok eskilere kadar gidiyor, zaten Türkiye de olan akrabalarımız da hepsi Bulgaristan veya Yunanistan'dan gelme. Yani burada yerli olarak tanıdığımız hiç yok ya da kayıp o kısım bizde. Dediğiniz mantıklı.

Geri
Yukarı