Hangi Türk ülkesinde yaşamak isterdiniz?

Hangisi?

• Türkiye

Oy: 78 46,7%
  • Azerbaycan

Oy: 35 21,0%
  • Kazakistan

Oy: 10 6,0%
  • Kırgızistan

Oy: 1 0,6%
  • Özbekistan

• Türkmenistan

• KKTC

Oy: 41 24,6%

• Oy verenlerin toplamı
    167
Hun boyları ile melez durumdalar. Belirli ölçüde Türkler. Haçlı ordularının demiri, Avrupa'nın kargısı ile Osmanlıyı savaşlarda maf ettiler.
Türkçe konuşmadıkları için Türk değiller. Tek bağları onogurların arasında olmaları. Batı Tiele boyları batıya göç ederken birçok insanı peşine katmıştır zaten. Macarların bunlardan biri olması onları Türk yapmaz. Hunların arasından kuzey batılı insanlar bile çıktı. Aynı şekilde Xiongnu içinde moğollar var ve dillerinde bir sürü Türkçe kelime var diye moğolları Türk saymak kadar saçma bir şeydir Macarları Türk saymak. Ayrıca Macarların içinde doğu avrasya oranı yok denecek kadar az hiçbir şekilde Türk değiller.

Abi bu kadar boş yorumlar göreceğimi hiç beklemiyordum. Soru hangi Türk ülkesinde yaşamak istersiniz diye sorulmuş. Arkadaş lütfen çıkın terk edin şurayı ya. Altı sayfa yazı yazmışsınız zaten 4 sayfası ya macarların kökeni, asimile olması. Arkadaş soruyu cevaplayacaksanız cevaplayın. Soru üzerinden örneklerinizi verin. Seçtiğiniz ülkeyi doğru düzgün bilmeden sadece para karşılaştırıp daha iyi diyerek geçmeyin. Seç seçeceğin ülkeyi sonra sohbet ve muhabbet amacı ile gel buraya kültürünü mü beğendin, tarihi eserlerini mi beğeniyorsun, yoksa halkı mı hoşuna gidiyor ya da iklimi mi güzel? Gel güzelce açıkla tartışacaksanız öyle tartışın sohbet edin. Ama bakıyorum hani güzel bir soru olduğu için konuya tıklıyorum 4 sayfaya yakını zaten boş beleş yok asimile oldular, yok biz de olduk, yok olmadık. Yok işte hunlar melezmiş. Vallahi sıktınız ya.

Hiçbiri aksine Kanada veya İsveç, Finlandiya gibi kuzey ülkelerinde yaşamak isterdim çünkü insanlara verdikleri önem pahabilçilemez ve doğaya olan saygıları gelecek nesile güzel bir dünya bırakmak istemeleri ne kadar ahlaklı ve düşünceli olduklarının göstergesi. Ve bunlara ek olarak eğitimleri çok iyi. Spor olanakları da çok iyi her kasabada bile Koşu parkuru, yüzme havuzu gibi spor tesisleri var. Benim için spor çok önemlidir hatta Atatürk'ün "Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur" sözünü hatırlatayım. Oraların insanları da kesinlikle bu sözü benimsiyormuş gibi yaşar. Zaten eğitim belirli bir seviyenin üstünde olduğu için her şey yolunda gidiyor, herkes kendi işine bakıyor öyle olunca da ülke hiçbir anlamda sıkıntı çekmiyor. Kesinlikle Türkiye'deki gibi herbokologlar yok; bu konuda bile ekonomi bilmeden ekonomi konuşanları gördüm. Sadece para birimine göre ekonomi yorumlayan ve borç batağındaki Türkiye'den borç alan Kıbrıs'ın ekonomisine düzgün diyen insanlar ki bunlar gibiler her konuda var zaten Türkiye'nin şimdiki durumda olmasının en temel sebebi bunlar. Bakıyorum da yukarıda bahsettiğim yerlerden birine giderek kendimi kurtarmışım ne kadar şükretsem ve sevinsem az. Umarım size de nasip olur.

Türkçe konuşmadıkları için Türk değiller. Tek bağları onogurların arasında olmaları. Batı Tiele boyları batıya göç ederken birçok insanı peşine katmıştır zaten. Macarların bunlardan biri olması onları Türk yapmaz. Hunların arasından kuzey batılı insanlar bile çıktı. Aynı şekilde Xiongnu içinde Moğol'lar var ve dillerinde bir sürü Türkçe kelime var diye Moğol'ları Türk saymak kadar saçma bir şeydir Macarları Türk saymak. Ayrıca Macarların içinde doğu avrasya oranı yok denecek kadar az hiçbir şekilde Türk değiller.

Macarlar, Türkçe konuşmadıkları için Türk değillerse, biz de Orhun Yazıtları gibi atalarımızın yazılarını okuyamıyoruz ki sadece bu da değil. O eserlerde, destanlarda yazanların anlamlarını bilmeden latince harflerle okusak bile anlayamayız. O zaman bizim konuştuğumuz dil de Türkçe değil ki gerçekten de öyle denebilir çünkü Türkçe'den çok Arapça, Farsça kelimeler var yaklaşık 700 yıllık Osmanlı dönemi dolayısıyla. O halde biz Türk değil miyiz? Varsayımın çok yanlış. Moğol'lara gelirsek de onlar da biz Türklerle aynı boydan geldiği için iki kardeş milletiz demek yanlış olmaz. Ayrıca, 13.yy'da büyük Cengiz İmparatorluğunu gezen Marko Polo, Tatar kelimesini Türkler'le Moğollar'ın ikisini birden kapsayan bir deyim olarak kullanmıştır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hiçbiri aksine Kanada veya İsveç, Finlandiya gibi kuzey ülkelerinde yaşamak isterdim çünkü insanlara verdikleri önem pahabilçilemez ve doğaya olan saygıları gelecek nesile güzel bir dünya bırakmak istemeleri ne kadar ahlaklı ve düşünceli olduklarının göstergesi. Ve bunlara ek olarak eğitimleri çok iyi. Spor olanakları da çok iyi her kasabada bile koşu parkuru, yüzme havuzu gibi spor tesisleri var. Benim için spor çok önemlidir hatta Atatürk'ün "sağlam kafa sağlam vücutta bulunur" sözünü hatırlatayım. Oraların insanları da kesinlikle bu sözü benimsiyormuş gibi yaşar. Zaten eğitim belirli bir seviyenin üstünde olduğu için her şey yolunda gidiyor, herkes kendi işine bakıyor öyle olunca da ülke hiçbir anlamda sıkıntı çekmiyor. Kesinlikle Türkiye'deki gibi herbokologlar yok; bu konuda bile ekonomi bilmeden ekonomi konuşanları gördüm. Sadece para birimine göre ekonomi yorumlayan ve borç batağındaki Türkiye'den borç alan Kıbrıs'ın ekonomisine düzgün diyen insanlar ki bunlar gibiler her konuda var zaten Türkiye'nin şimdiki durumda olmasının en temel sebebi bunlar. Bakıyorum da yukarıda bahsettiğim yerlerden birine giderek kendimi kurtarmışım ne kadar şükretsem ve sevinsem az. Umarım size de nasip olur.

Macarlar, Türkçe konuşmadıkları için Türk değillerse, biz de orhun yazıtları gibi atalarımızın yazılarını okuyamıyoruz ki sadece bu da değil. O eserlerde, destanlarda yazanların anlamlarını bilmeden latince harflerle okusak bile anlayamayız. O zaman bizim konuştuğumuz dil de Türkçe değil ki gerçekten de öyle denebilir çünkü Türkçe'den çok arapça, farsça kelimeler var yaklaşık 700 yıllık osmanlı dönemi dolayısıyla. O halde biz Türk değil miyiz? Varsayımın çok yanlış. Moğol'lara gelirsek de onlar da biz türklerle aynı boydan geldiği için iki kardeş milletiz demek yanlış olmaz. Ayrıca, 13.yy'da büyük cengiz imparatorluğunu gezen marko polo, tatar kelimesini türkler'le moğollar'ın ikisini birden kapsayan bir deyim olarak kullanmış.
Hiçbiri aksine Kanada veya İsveç, Finlandiya gibi kuzey ülkelerinde yaşamak isterdim çünkü insanlara verdikleri önem pahabilçilemez ve doğaya olan saygıları gelecek nesile güzel bir dünya bırakmak istemeleri ne kadar ahlaklı ve düşünceli olduklarının göstergesi. Ve bunlara ek olarak eğitimleri çok iyi. Spor olanakları da çok iyi her kasabada bile koşu parkuru, yüzme havuzu gibi spor tesisleri var. Benim için spor çok önemlidir hatta Atatürk'ün "sağlam kafa sağlam vücutta bulunur" sözünü hatırlatayım. Oraların insanları da kesinlikle bu sözü benimsiyormuş gibi yaşar. Zaten eğitim belirli bir seviyenin üstünde olduğu için her şey yolunda gidiyor, herkes kendi işine bakıyor öyle olunca da ülke hiçbir anlamda sıkıntı çekmiyor. Kesinlikle Türkiye'deki gibi herbokologlar yok; bu konuda bile ekonomi bilmeden ekonomi konuşanları gördüm. Sadece para birimine göre ekonomi yorumlayan ve borç batağındaki Türkiye'den borç alan Kıbrıs'ın ekonomisine düzgün diyen insanlar ki bunlar gibiler her konuda var zaten Türkiye'nin şimdiki durumda olmasının en temel sebebi bunlar. Bakıyorum da yukarıda bahsettiğim yerlerden birine giderek kendimi kurtarmışım ne kadar şükretsem ve sevinsem az. Umarım size de nasip olur.

Macarlar, Türkçe konuşmadıkları için Türk değillerse, biz de orhun yazıtları gibi atalarımızın yazılarını okuyamıyoruz ki sadece bu da değil. O eserlerde, destanlarda yazanların anlamlarını bilmeden latince harflerle okusak bile anlayamayız. O zaman bizim konuştuğumuz dil de Türkçe değil ki gerçekten de öyle denebilir çünkü Türkçe'den çok arapça, farsça kelimeler var yaklaşık 700 yıllık osmanlı dönemi dolayısıyla. O halde biz Türk değil miyiz? Varsayımın çok yanlış. Moğol'lara gelirsek de onlar da biz türklerle aynı boydan geldiği için iki kardeş milletiz demek yanlış olmaz. Ayrıca, 13.yy'da büyük cengiz imparatorluğunu gezen marko polo, tatar kelimesini türkler'le moğollar'ın ikisini birden kapsayan bir deyim olarak kullanmıştır.

Aslında orhun yazıtlarını anlayabiliriz az da olsa.

Olsa olsa Azerbaycan derdim bari, ekonomisi iyi sayılır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şıklarda yok ama Moğolistan demeyi tercih ederim. Çünkü TL'nin değeri Moğolistan'da çok büyük, 1TL, 333 Moğol parasına denk geliyordu en son.

Şıklarda yok ama Moğolistan demeyi tercih ederim. Çünkü TL'nin değeri Moğolistan'da çok büyük, 1TL, 333 Moğol parasına denk geliyordu en son.
Bilmiyorum ama Moğolistan'da Japonya'daki gibi yen usülü işliyor olabilir çünkü 333 moğol parası çok fazla. Yanlışım varsa düzeltin.

Geri
Yukarı