Hangi üniversite hangi bölümü okumak istiyorsunuz veya okuyorsunuz?

Hocam, bu düşüncenize katılmıyorum. Özel üniversitelerin teknik altyapıları yeterli ve güncel, bu doğru. Devlet üniversitelerinde yetersiz ve eski, bu da doğru. Ancak burada önemli bir nokta daha var. Kişi eğer çalışırsa, proje ve takımlar için imkan oluşturmaya uğraşacak. Bu da oldukça önemli bir tecrübe bana göre.

Bir de işin çevre boyutu var. Devlet üniversitelerinde, genelde çok sayıda öğrenci oluyor. Bu da çok çeşitli kişilerle tanışmaya imkan sağlıyor. Bu kadar çok kişinin olduğu yerde, kişi arkadaş çevresini güzel seçerse birbirine yardımcı olan gruplar ortaya çıkıyor. Gruplar arası bilgi alışverişi de çok fazla oluyor. Bu da çok önemli bir fayda bence. Özel üniversitelerde kişi sayısı az oluyor genelde, o sebeple bunların gerçekleştirilmesi pek mümkün olmuyor.

Dedikleriniz kesinlikle doğru. Zaten şöyle bir şey var: Kişi devlete de gitse, özele de gitse, çalışmayı sevmeyen ve kendini geliştirmeyen birisiyse bir sonuç elde edemez.

Çevre konusu evet Devlet'te daha fazla oluyor ama kişi zaten kendini geliştiren ve girişken birisiyse, belirli bir çevreyi ediniyor. Vakıflara ve gruplara girip, projeler ve yarışmalara katılıyor. Aslında mesajım biraz eksik kaldı, demek istediğim akademik başarısının yüksek olmasının yanında, kendini geliştiren ve araştırmayı seven kişiler için Özel'in daha cazip gelebileceğiydi.

Yoksa Devlet'te de dediğiniz gibi güzel şeyler yapılabiliyor. Zaten iş kişide bitiyor bir noktada. :)

Hocam eczacılık hedeflerimin en üstünde. Sebebi ise tıp ya da diş hekimliği yapamam. O yüzden en üst hedef olarak onu seçtim.

Kan beni tutuyor hocam. İçim çekiliyor. Alt hedeflerimde var elbette. Şu an 11. sınıfım.

Hakkında hayırlısı olsun o zmn ne diyeyim beni de işte iyi bir üniversite falan tutturamazsam ya da işsiz kalma ihtimalime karşı eczaneye verdiler ama eczane de o kadar basit değil ilaçların yerleri özellikle kafamı çok karıştırıyor.

Bilgisayar mühendisliği istiyordum fakat sıralamaları çok arttı. Geçen yıl 13k gibi bi sayıyla kapatan YTÜ 8k olmuş. Seneye de en az 7k olur herhalde. Ben 7k yapıp YTÜ'ye gitmek istemem açıkcası, hak ettiğini düşünmüyorum. Şuan aklımda elektrik elektronik okuyup yandala başvurmak var. Sizce mantıklı olur mu?

Bir insanın hayatında olabileceği en kötü şeylerden birisi, hedefinin olmamasıdır sanırım. Ne yazık ki öyle bir şey yok ben de :(

Çevre konusu evet Devlet'te daha fazla oluyor ama kişi zaten kendini geliştiren ve girişken birisiyse, belirli bir çevreyi ediniyor. Vakıflara ve gruplara girip, projeler ve yarışmalara katılıyor. Aslında mesajım biraz eksik kaldı, demek istediğim akademik başarısının yüksek olmasının yanında, kendini geliştiren ve araştırmayı seven kişiler için Özel'in daha cazip gelebileceğiydi.
Burada da Sabancı'nın bir dezavantajı var: Okul İstanbul'da değil. Bu sebeple okul dışı sosyal ve akademik çevre olanağı çok düşüyor. Kişi aktif olmak istese bile belli bir süre sonra yorulabilir İstanbul'a git gel yapmaktan.

Tarih bölümünün önü açık mı acaba yani benim tarihe biraz sempatim var dier bölümlere göre ve tarih bölümü için üniversite önemli yoksa ortalama bir üniversite de okunur mu?

Tarih bölümü okumak istemek bence meslekle ilgili olmamalı. Gerçekten ilgin yoksa dersler çok zor gelecektir. Benim hayalim akademisyen olmak onun için aşırı eğlenerek gidiyorum. Ama böyle aşırı para kazanıcağın ucu çok açık meslekler yok açıkçası.

Geri
Yukarı