Hangi Windows işletim sistemi daha az RAM tüketir?

Windows 8.1 kur. Benim PC 8 GB o bile Windows 10'a zor yetiyor. Ben bir ara 8.1 kurduydum bilgisayar 10 numara olduydu ama AMD RX 580 için Windows 8.1 sürücüsü çıkarmamış o yüzden tekrar Windows 10'a dönmek zorunda kaldım.
Bende bu sistemden sonra rx570 8gb almayı düşünüyorum.

Windows 10 LTSC sürümüne'de geçebilirim belki.

Bunların ne özelliği var?
hangisini kullanırsam sistem daha az ram salar bana ?

Windows 8.1 Embedded Industry Pro with Update 3
Windows 10 1607 LTSB
Windows 10 1809 LTSC

Üçü de şirketler/işletmeler için hazırlanmış Windows versiyonları ve destekleri normal Windows versiyonlarına göre daha uzun.

"Windows 8.1 Embedded Industry Pro with Update 3" ufak cihazlar için hazırlanmış özel bir Windows 8.1 versiyonu ve haliyle ufak cihazlara yönelik bir üretim olduğundan çok fazla kaynak kullanmıyor (Servis kullanımı az, Telemetry yok) Ufak cihazlar için dizayn edilmiş olsa da temeli Windows 8.1 olduğundan herhangi bir uyumsuzluk problemi de yaşatmıyor. Kurulum sonrası ve driverların ardından laptobumda boşta iken 600 MB ram kullanıyor. Seçeneğim olsaydı masaüstü içinde bunu kullanırdım ancak AMD ve Ryzen yüzünden bunu yapamıyorum ancak eski laptobum da bu versiyonu kullanıyorum.

Windows 10 LTSB ve LTSC de şirketlere sunulan desteği uzatılmış Windows versiyonları. Bunların diğer Windows versiyonlarına göre farkı MS Store, Cortana, Microsoft Edge,Xbox App, Game Bar, Game Mode gibi servisleri barındırmıyor. Haliyle boşta iken ram kullanımı daha az oluyor. Bazılarına göre Windows 10 1607 LTSB en iyi performans veren versiyon olarak görülüyor zira bu versiyonda Standby List bug bulunmamakta. LTSC ise daha yeni ve Game Mode özelliğine sahip ancak Standby List bugı bulunmakta. Bu da stutter ve donmalara sebep oluyor. (Tabi bu durumun çaresi de ISLC)

Bende en son 2017'de Windows 10 Ultimate adlı bi' işletim sistemini kullanıp bilgisayarımdaki tüm verilerimin çalınmasından sonra kimseye güvenmez oldum, ReviOS ne ya ? :D

Birazdan Windows 8.1 Single Language kuracağım.

Desteği bitti ya, çok geride kaldı, hadi 8'de kullanırım da, 7 çok eski be...

Bunların ne özelliği var?
hangisini kullanırsam sistem daha az ram salar bana ?

Bunu bende biliyorum, bildiğin bi' video veya önerebileceğin bi' ayar varsa yazabilir misin? Teşekkürler.
Şimdi sizin çok ihtiyacınız olan bir servisi de yanlışlık ile kapatabilme riskiniz var. Bunu kalıcı olarak kapatmamaya çalışın. Google de bir sürü video var.

Windows 8.1 kur. Benim PC 8 GB o bile Windows 10'a zor yetiyor. Ben bir ara 8.1 kurduydum bilgisayar 10 numara olduydu ama AMD RX 580 için Windows 8.1 sürücüsü çıkarmamış o yüzden tekrar Windows 10'a dönmek zorunda kaldım.
8 GB RAM Win10'a zor mu yetiyor ? Yok artık 4 GB RAM kullanırken bile RAM sorunu yaşamıyordum.Şu anda 8 GB kullanıyorum sistem boşta 1.5 GB RAM civarı kulanıyor.

CS:GO 20fps
Minecraft 200-400 fps
zula 60-90
bunlar dışında başka oyun giremiyorum girmeye çalışsam bile ya ekran kartı error verip görüntü kapanıyor veya fps 10 felan oluyor :(
sanırım diğer sistemimde kuvvetle muhtemel F/P olarak rx 570 8gb olacak.
Zula da sıkıntı oluyodu 3-4 yıl önce ama şuan oynamıyorum
Bende işlemci iyi olduğu için cs de bazı haritalarda 40 fps ye çıkabiliyordu

Son düzenleme:
Gerek yedek bilgisayarım, gerek tamir için gelen düşük sistem bilgisayarlar için ben bu işletim sistemini kullanuyorum. Windows 10 1607 LTSB

Güncel sürüm ile arasında dağlar kadar fark var. RAM kullanım miktarına bakmadım ama aynı sistem için güncel sürüm ve bunu kıyaslama şansım çok oldu. Kasma, donma vb. şeylerle karşılaştırmıyor.

O PC'ye Windows 7 Home Premium 32 bit at. Teşekküre gerek yok. 😉
Win 7 den iyisi bulunamaz
Gerek yedek bilgisayarım, gerek tamir için gelen düşük sistem bilgisayarlar için ben bu işletim sistemini kullanuyorum. Windows 10 1607 LTSB.

Güncel sürüm ile arasında dağlar kadar fark var. RAM kullanım miktarına bakmadım ama aynı sistem için güncel sürüm ve bunu kıyaslama şansım çok oldu. Kasma, donma vb. şeylerle karşılaştırmıyor.

Yinede Win 7 ile aralarında dağlar kadar fark var Win 10'un şansı yok Win 7 karşısında.

Geri
Yukarı