Hap ve kapsül yutamama

GEN3RAL

Hectopat
Arkadaşlar bugün bayağı bir ilaç aldık. Öksürük, vitaminsizlik falan ilaçları. Biri de Pharmaton kapsül. Şimdi ilaçları aldık ama ufak bi sorun var 😁Ben direkt yutamiyorum, hap olsun kapsül olsun hapları çiğneyerek yuttum(igrençti). İkiye bölüp yut diyenler de oldu. Şimdi çiğnemek veya 2'ye bölmenin bir zararı olur mu? Pharmaton kapsülü direk yutamiyorum, resmen kapsülü çiğneyip plastiğini de atıyorum. Bugün ilk deneyimim bunlar. Sizce nasıl bir çözüm yolu bulmalıyım? Hapı ekmeğe koy ye diyenler de olmuş ama etkisi azalmaz mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar bugün bayağı bir ilaç aldık. Öksürük, vitaminsizlik falan ilaçları. Biri de Pharmaton kapsül. Şimdi ilaçları aldık ama ufak bi sorun var 😁Ben direkt yutamiyorum, hap olsun kapsül olsun hapları çiğneyerek yuttum(igrençti). İkiye bölüp yut diyenler de oldu. Şimdi çiğnemek veya 2'ye bölmenin bir zararı olur mu? Pharmaton kapsülü direk yutamiyorum, resmen kapsülü çiğneyip plastiğini de atıyorum. Bugün ilk deneyimim bunlar. Sizce nasıl bir çözüm yolu bulmalıyım? Hapı ekmeğe koy ye diyenler de olmuş ama etkisi azalmaz mı?
Çiğneyerek içmeni tavsiye etmem. Ağzında o iğrenç koku kalır. Hapı ağzına at yutkunacağın şekilde su doldur sonra yutkun gider zaten o. :)

Çiğneme falan bir yere kadar olur. Yutmak lazım. Kapsülü dilin arka tarafına doğru tam ortaya koy. Daha sonra bir bardak bol su iç ilk veya ikinci dalgada hap da gidecektir. Bunun başka yolu yok. Bir iki sefer deneyin bu şekilde. Sonra zaten olayı çözersin.

İlaci dilinin koyabildigin kadar gerisine koy sonra dilini hic oynatma. Yavas yavas su ic ama yutma. Hap yuzmeye baslayinca yut. Ben de eskiden zorlanirdim boyle yapinca yutabiliyorum. Olmazsa bir daha su al agzina bir daha dene hemen.
Ayrica suyu yutarken hap agzinda yokmus gibi ic.

çok teşekkürler ama yok yok arkadaş sadece ilaç degil çiğnenmemiş hiçbişeyi yutamiyorum haplar var onlari bir şekilde bölüp yutarımda pharmaton kapsülü yutamıyorum çaresiz kaldım 😐 çiğneyince kapsülün etkiside kalmaz ya.

Merhaba, aynı durumu bende yaşıyorum. 2-3 ay önce aldığım kapsül halindeki ilacı yutamıyordum, küçücük birşeydi hatta.. Sinirlerim bayağı bozulmuştu.
Şöyle içmiştim;
Arka planda dikkat dağıtan, güzel hoş bir şarkı aç sevdiğin dinlediğin.. Dinlerken at ağzına kapsülü, dilinin hafif arkasına doğru boğaza yakın. Çokta parmağını sokma tabi ağzına. Sonra bir miktar su al, az başını geriye yatır iyice kaysın sonra da yut gitsin. Şimdi yeni hap içmem gerekiyor benimde.. Çok basit birşey ama işte, psikolojik hep.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı