Çözüldü Hard disk BIOS'ta gözükmüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Daha fazla  
Anakart
msi mag B650 tomahawk wifi
Kablolarda hiçbir sıkıntı yok. Dün hard disk gözükmüyordu bugün de gözükmüyordu. bir güç kablosunu sökeym dedim sonra bir daha takınca gözüktü.
Belki sıkıntı olur PC çalışırken bağladığım için dedim PC resetledim yine gözükmüyor :D tamamen keyfi mi yoksa sorun ne anlayamadım bir türlü. Donanım bilgisi isteyen olursa yazarım, üşendim :)

Çözüm
Bu arada HDD eski olmasını sorma nedeniniz yeni bir ana kartta düzgün çalışmayacağından mı sordunuz yoksa direkt eski olduğu için HDD çalışmayacağını mı düşündünüz?

Temassızlıktan dolayı bilgi göndermeyebilir. CSM;
UEFI'nin BIOS tabanlı eski (Legacy) donanımlara destek sağlamasına yarar.
Yani eski tip donanıma destek sağlar bu sorununuzu düşük de olsa belki çözebilir. HDD'de sorun olduğunu var saymıyorum zaten diğer bilgisayarda sorunsuz çalıştığını söylediniz. Yani sorununuz ana bilgisayarda. BIOS bile görmediği için Windows'ta sorun yok. Bu durum anakartın HDD'yi görmemesinden kaynaklı. Eğer hiç kullanmadıysanız SATA slotları arızalı olarak üretilmiş (garanti sebebi) olabilir. BIOS'un güncel olmaması da buna etki edebilir.

BIOS son sürüm. Garantiye bir uğrarım SDDM'i görmezse sağ olun.
Sorunu çözdüm bütün olay asmedia portuna takılı olmasıymış ekran kartının altında düz normal SATA girişleri varmış oraya taktım ve sorunsuz bir şekilde reslesemde çalışmaya devam ediyor zamanını ayırdığın için teşekkürler.

Temassızlıktan dolayı bilgi göndermeyebilir. CSM;
UEFI'nin BIOS tabanlı eski (Legacy) donanımlara destek sağlamasına yarar.
Yani eski tip donanıma destek sağlar bu sorununuzu düşük de olsa belki çözebilir. HDD'de sorun olduğunu var saymıyorum zaten diğer bilgisayarda sorunsuz çalıştığını söylediniz. Yani sorununuz ana bilgisayarda. BIOS bile görmediği için Windows'ta sorun yok. Bu durum anakartın HDD'yi görmemesinden kaynaklı. Eğer hiç kullanmadıysanız SATA slotları arızalı olarak üretilmiş (garanti sebebi) olabilir. BIOS'un güncel olmaması da buna etki edebilir.
Windows 10 pro güncel versiyon

Windows ztn m_2 sdd'de kurulu
Disk yönetiminde gözüküyor mu? Ayrıca M2 SSD takıldığı zaman SATA slotlarından birisi devre dışı kalır. Sata kablosunu anakartın başka sata soketine taktınız mı?

Tekrar takınca görünüyorsa temassızlık vardır. Bu durumda SATA kablosunu değiştirmeyi veya HDD'yi başka güç kablosuna takın. Olmazsa HDD kaç senelik öğrenebilir miyim? Eski ise görmeyebiliyor. Aynısı bendede oluyor. Reset atınca gözüküyor.

Disk yönetiminde gözüküyor mu? Ayrıca M2 SSD takıldığı zaman SATA slotlarından birisi devre dışı kalır. Sata kablosunu anakartın başka sata soketine taktınız mı?
Disk yönetiminde gözükmüyor biosta gözüktüğü zaman erişebiliyorum sadece. direk biosta yok, birde asmedia slotunda takılı, zaten 2 tane slot var ikisindede denedim sonuç aynı.

Tekrar takınca görünüyorsa temassızlık vardır. Bu durumda SATA kablosunu değiştirmeyi veya HDD'yi başka güç kablosuna takın. Olmazsa HDD kaç senelik öğrenebilir miyim? Eski ise görmeyebiliyor. Aynısı bendede oluyor. Reset atınca gözüküyor.
Kabloda sorun olamaz aynı kablolarla diğer pcme taktığımda çalışıyor.hatta sorun sata güç kablosundadır die diğer pcnin power spluyydan çektim elektiriği. Sonuç aynı

İki gündür yabancı forumlardada araştırdım bir türlü çözemedim en son format atıcam sistemsel bi arıza falan vardır die

Kabloda sorun olamaz aynı kablolarla diğer pcme taktığımda çalışıyor.hatta sorun sata güç kablosundadır die diğer pcnin power spluyydan çektim elektiriği. Sonuç aynı
SATA soketlerinde sorun olabilir mi diye başka bir disk taktınız mı? Anakartta sorun olabilir.

Hdd eski evet biraz

SATA soketlerinde sorun olabilir mi diye başka bir disk taktınız mı? Anakartta sorun olabilir.
Ana pcimde ana kart yepyeni

İki gündür yabancı forumlardada araştırdım bir türlü çözemedim en son format atıcam sistemsel bi arıza falan vardır die
BIOS'ta gözükmediğini söylüyorsunuz. Format Windows'u silip yükler. Eğer sorun Windows olsaydı BIOS'ta gözükürdü.
Hdd eski evet biraz
Eskiden kastım mesela aynı sorunu yaşadığım HDD 2008'den kalma.

Sonuç olarak anakart HDD görmüyor bu durum anakarttan kaynaklanabilir. BIOS güncellemek de gerekebilir. Veya BIOS'tan CSM support açmayı deneyebilirsiniz. Pek çözeceğini sanmıyorum ama denemekten zarar gelmez.

Geri
Yukarı