Hard disk kafa vurması neden oluşur?

Emin Furkan

Femtopat
Daha fazla  
1TB Seagate hardiskimin sürekli kafa vurması ekranın kitlenip kalması sonuçunda tamamen bozuldu. Şimdi eski PCdeki HDD kulanıyorum ve sağlam olduğuna eminim ama yine aynı sorun var. Kafa sesi geliyor ve bazen ekran donuyor sebebi nedir? Güç kaynağında bir sıkıntı olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
1TB Seagate hardiskimin sürekli kafa vurması ekranın kitlenip kalması sonuçunda tamamen bozuldu. Şimdi eski PCdeki HDD kulanıyorum ve sağlam olduğuna eminim ama yine aynı sorun var. Kafa sesi geliyor ve bazen ekran donuyor sebebi nedir? Güç kaynağında bir sıkıntı olabilir mi?
Darbe almak, sarsılma bunların en temel sebepleri, PSU bozmaz.

Kafa vuran hddlerin çözümü sadece veri kurtarma merkezlerinde. HDD'niz çöp oluyor içindekileri biraz yüksek meblağlara kurtarıyolar. Eğer çok önemli şeyleriniz varsa kurtarmaya yollamanızı tavsiye ederim yoksa can yakar o fiyatlar.

Güç kaynağıyla ilgili bir sıkıntı olmaz. Taşıma esnasında fazla sarsılmış olabilir veyahut da yanlışlıkla vurma gibi sebeblerden dolayı bozulabilir. HDD'ler çok hassas tır o yüzden her zaman daha hızlı ve daha güvenilir olan SSD öneririz.

Hocam, mekanik disklerin montajının sağlam olması gerekir. Zaten yeni kasalarda plastik tutucu kullanılıyor. Genelde ömürleri uzundur. PSU kaynaklı olması çok düşük bir ihtimal.

Bende de öyleydi diski çıkarttım dik bir şekilde koydum ve gariptir çalıştı. Yan koyunca çalışmıyor senin ki gibi tekliyor. Geçici olarak dik koymayı dene belki çözülür.

Geri
Yukarı