Hard diskin gücünü kesme

buyuksel

Kilopat
RAM
16
SSD veya HDD modeli
60gb ssd +4tb hdd +1 tb hdd + 160gb hdd
Ekran kartı
gtx1080
Anakart
z97x
İşlemci
4770k
Anakarta bağlı hard diskin gücünü masaüstünden kesip ihtiyacım olduğu zaman başlatabilir miyim? Normalde USB to SATA aparat kullanıyorum fakat disk masada duruyor. Çalışırken sağa sola çarpacak diye tırsıyorum.
Kasa içinde gerek olduğu zaman çalıştırıp ihtiyaç dışında elektriğini kesebilir miyim? Motor boşa dönmemesi için.

Ayrıca HDD'nin elektriğinden tasarruf etme çabanız anlamsız.

Artı -1 Eksi

Otomatik kapanması​

Güç planı ayarlarından x dakika kullanılmadığında kapatılsın şeklinde ayar yapabilirsin.
  1. Windows + X tuş kombinasyonuna basın.
  2. Güç yönetimi seçeneğini seçin.
  3. İlgili ayarlar başlığından ek güç ayarları seçeneğini seçin.
  4. Aktif güç planını düzenleyin veya kendinize yeni güç planı oluşturun.
  5. Plan ayarlarını değiştir seçeneğini seçin.
  6. Gelişmiş güç ayarlarını seçeneğini seçin.
  7. Sabit disk menüsünden aktif olmadığında kapatma süresini belirleyin.
  8. Kaydedin ve çıkın.
Artık disk kullanılmadığında kapatılacak. Daha sonra ihtiyaç olduğunda da otomatik olarak başlatılacak. Diskin başlaması biraz zaman aldığından uygulamalar yanıt vermiyor durumuna düşebilir.

Elle kapatmak​

Elle kapattığında diski tekrar elle açman gerekir.

Disk yöneticisi ile:​

1. Windows + X tuş kombinasyonuna basın.
  2. Disk yönetimi seçeneğini seçin.
  3. İlgili diske sağ tıklayın ve diski çevrimdışı moda alın.
  4. Disk bölümlendirmesi sağdadır, disk solda. Sol tarafa tıklayacaksınız.

Komut istemi ile:​

1. Komut istemini yönetici olarak çalıştırın.
  2. diskpart komutuyla disk yönetim aracını çalıştırın.
  3. list disk komutuyla diskleri listeleyin. İlgili diski select disk komutuyla seçin.
Artık diski açmak için online disk kapatmak içinse offline disk komutunu kullanabilirsiniz.

Elektriğinden tasarrufu düşünmüyorum, motor döndükçe ısınacak ya, onun derdindeyim. Yoksa harcanan amper ve voltaja bakmıyorum. Diski ilk taktım 35, şimdi 39. ki kullanmadığım ve güç seçeneklerinden 1 dk yapmama rağmen.

Bilgisayarınızda eskimesinden en son korkmanız gereken parça HDD'lerdir, endişe etmenize gerek yok. HDD'lerin ısınması gayet normaldir, içerisinde dakikada 7200 kere dönen bir disk var. Havasız bir ortamda durmadıkça performans kaybı veya fiziksel hasar görmesi çok düşük ihtimal dahilindedir.

Bilgisayarınızda eskimesinden en son korkmanız gereken parça HDD'lerdir, endişe etmenize gerek yok. HDD'lerin ısınması gayet normaldir, içerisinde dakikada 7200 kere dönen bir disk var. Havasız bir ortamda durmadıkça performans kaybı veya fiziksel hasar görmesi çok düşük ihtimal dahilindedir.

En kolay bozulabilen parça da harddisklerdir. Belki şu son 10 yılda 5 ya da daha fazla diski çöpe atmışımdır. Ki halen kullanmakta olduğum sağlığı düşük disklerimde mevcut. Gittiği yere kadar.
SSD + 3 * HDD mevcut. Hard disklerin 1'i 100% sadece.
RAM'lerin bozulması şans işi. O da birkaç kez başıma geldi.
İşlemciyi bozmak için özel çaba gerekir. Bu henüz nasip olmadı.
3-4 kez de ekran kartı yakmışlığım var.
Bu şartlar altında birazcık endişelenmem normal herhalde.

1694569312684.png

kullanmadığım ve güç seçeneklerinden 1 dk yapmama rağmen.
Arka planda bir şey anlık olarak bile kullansa o sayaç sıfırlanıyor. Diğer bir olasılık da diskin kapanmayı desteklememesi.

Dediğim "elle kapatma" yöntemi çalışmazsa disk bekleme modunu desteklemiyordur.

Geri
Yukarı