Hard disklerde RPM ne kadar önemli?

Yevgo

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar, geçen gün sıfır olarak Toshiba P300 2TB hard disk almıştım fakat sanırım arızalı çıktı. Birkaç farklı SATA Power kablosu ve SATA kablosu ile denememe rağmen BIOS'ta ve Windows'ta HDD'ki göremedim.
(Not: BIOS'um güncel)

Şimdi ürünü iade etmek istiyorum onun yerine aynısından mı yoksa WD Blue 2TB mi alayım. Yanlış hatırlamıyorsam Toshiba olanı 7200RPM 64MB cache. WD Blue ise 5400RPM ama 256MB cache var.
Ne yapmamı önerirsiniz? RPM önbelleğin yanında ne kadar önemli kalır?

Arkadaşlar, geçen gün sıfır olarak Toshiba P300 2TB hard disk almıştım fakat sanırım arızalı çıktı. Birkaç farklı SATA Power kablosu ve SATA kablosu ile denememe rağmen BIOS'ta ve Windows'ta HDD'ki göremedim.

Şimdi ürünü iade etmek istiyorum onun yerine aynısından mı yoksa WD Blue 2TB mi alayım. Yanlış hatırlamıyorsam Toshiba olanı 7200RPM 64MB cache. WD Blue ise 5400RPM ama 256MB cache var.
Kısa cevap olarak evet.

RPM daha önemli bir değişken.

Çoklu işlem yapmıyorsanız önbellek fazla önemli değil. HDD'nin hızını belirleyen temel şey dönüş hızı.

Çoklu işlem yapmıyorsanız önbellek fazla önemli değil. HDD'nin hızını belirleyen temel şey dönüş hızı.
Oyun için kullanacağım hocam, elimde 500gb bir ssd vardı fakat sistem ve birkaç oyun onun içinde olunca depolama sıkıntısı çekmeye başladım ben de fazla bütçem oldığı için HDD almaya kadar verdim.

Oyun için kullanacağım hocam, elimde 500GB bir SSD vardı fakat sistem ve birkaç oyun onun içinde olunca depolama sıkıntısı çekmeye başladım ben de fazla bütçem oldığı için HDD almaya kadar verdim.

7200 RPM daha mantıklı olur. Bütçeniz ve anakart modeliniz nedir? Bence 1TB SSD 2TB HDD'den daha iyidir.

Yeni konular

Geri
Yukarı