Hard reset, boot etmeyen sisteme zarar verir mi?

Yoss

Hectopat
Daha fazla  
GameGaraj'dan bir sistem topladım ve bozuk geldi. Sistem boot etmiyordu. Konu bu olmadığı için detaya girmeyeceğim, 15 Aralık'ta aldığım ürün hala teknik serviste...

Ben 30 bin TL gibi bir bütçe ile sıfır bir ürün satın aldım ve sistem çalışmadığı için teknik servise verdim. Deneme yanılma ile sorunu tespit edip çözeceklerini söylediler. Aklıma takılan ise şu:
Bu sorunun tespiti ve çözümü sırasında her adımda bilgisayarın sürekli kapatılıp açılması gerekiyor ve sistem çalıştıktan sonra boot etmediği için kapatmak gerektiğinde Power tuşuna basılı tutmak gerekiyor. Bu belki onlarca kez tekrar edilecek sorun giderilene kadar. Şimdi sorun tespit edilip çözülse dahi benim sıfır ürünüm, defalarca hard reset atılmış bir ürün olacak. Bunun donanıma bir zararı olur mu?

Power tuşuna basılı tutarak kapatma olayının daha çok OS ve HDD'ler üzerinde zararı olabileceği söyleniyor. Benim sistemde HDD yok, ve sistem boot etmediği için OS ile de konunun alakası olmadığını düşünüyorum. Yine de bu bir sıkıntı yaratır mı?

*İade etsem parasının 2 haftaya anca alabileceğimi söylediler. O zamana da fiyatların artma ihtimali var. Yeni aldığım ürünü iade etmek yerine teknik servise vermemdeki sebep bu. Teknik servise verdiğim gün iade etsem şimdiye yenisini almıştım o ayrı mesele...

HDD kullanmıyorsanız herhangi bir problem yok. Resetin sadece HDD'ye kafa vurma sorunu oluşturduğunu biliyoruz.

Sisteme herhangi bir zararı olmaz, sadece SSD'nin ömründen sürekli yeniden yazılacağı için biraz yer. Bu gibi durumlarla karşılaştığınız zaman servise gönderirken ürünün sıfırıyla değiştirilmesini talep etmeniz gerekiyor. Yapmak zorundalar. Aksi takdirde tüketici hakem heyetine başvurabilirsiniz.

Sisteme herhangi bir zararı olmaz, sadece SSD'nin ömründen sürekli yeniden yazılacağı için biraz yer. Bu gibi durumlarla karşılaştığınız zaman servise gönderirken ürünün sıfırıyla değiştirilmesini talep etmeniz gerekiyor. Yapmak zorundalar. Aksi takdirde tüketici hakem heyetine başvurabilirsiniz.

Sıkıntının sistemdeki hangi komponentten kaynaklandığını tespit etmek kolay değildi. Şu ana kadar tespit edebildiler mi onu da bilmiyorum, hatta edip edemeyeceklerinden bile emin değilim. Tüm sistemi de sıfırıyla değiştirirler miydi bilmiyorum. Arayıp deseler ki "anakartta sıkıntı varmış çözdük" ben bu durumda anakartın yenisiyle değiştirilmesini talep etmeyi düşünüyorum. Veya RAM ile alakalı da olabilir. Ama şu an bekleme aşamasında olduğum için bir şey diyemiyorum.

Oldukça sancılı bir süreç ve teknik destek şimdiye kadar hiç destek olmadı. Servise vermesem şimdiye kendim çözmüştüm belki de.

Sıkıntının sistemdeki hangi komponentten kaynaklandığını tespit etmek kolay değildi. Şu ana kadar tespit edebildiler mi onu da bilmiyorum, hatta edip edemeyeceklerinden bile emin değilim. Tüm sistemi de sıfırıyla değiştirirler miydi bilmiyorum. Arayıp deseler ki "anakartta sıkıntı varmış çözdük" ben bu durumda anakartın yenisiyle değiştirilmesini talep etmeyi düşünüyorum. Veya RAM ile alakalı da olabilir. Ama şu an bekleme aşamasında olduğum için bir şey diyemiyorum.

Oldukça sancılı bir süreç ve teknik destek şimdiye kadar hiç destek olmadı. Servise vermesem şimdiye kendim çözmüştüm belki de.

Boot sorunlarında genelde problem BIOS'tan kaynaklı olabiliyor belki iletmek istersiniz servise. Ancak hard resetin vereceği herhangi bir zarar bulunmamakta içiniz rahat olabilir. Eski HDD'li sistemlerde bulunuyordu bu sorun.

Boot sorunlarında genelde problem BIOS'tan kaynaklı olabiliyor belki iletmek istersiniz servise. Ancak hard resetin vereceği herhangi bir zarar bulunmamakta içiniz rahat olabilir. Eski HDD'li sistemlerde bulunuyordu bu sorun.

İçimi rahatlattınız teşekkür ederim. Teknik servisi aradığımda da benzer bir şey söylediler. Ayrıca ilk kez az önce aradılar ve format atabilir miyiz diye sordular. Ne gerek olduğunu anlamadım ama atın dedim. Yeter ki hallolsun. BIOS pilini çıkartarak BIOS sıfırlamıştım. EXPO ayarını da açık da kapalı da denedim bir etkisi olmadi. Anakart RAM uyumsuzluğundan şüpheleniyorum. Bakalım ne olacak...

Servise öyle istediğinizi yaptırabileceğinizi sanmıyorum. Keşke her şeyin başında konuyu açsaydınız da servise göndermeden evvel ne yapabileceğimize baksaydık. Servisle uğraşmak inanılmaz zor olacak şimdiden kolay gelsin size. İnşallah kolayca hallolur tabii temennimiz o yönde.

Keşke her şeyin başında konuyu açsaydınız da servise göndermeden evvel ne yapabileceğimize baksaydık.

Valla açtım ama bakmadınız xd. Sıfır ürün olduğu için geri gönderdim, bir arıza varsa iade hakkımı kullanırım diye düşündüm.

Vallahi açtım ama bakmadınız xd. Sıfır ürün olduğu için geri gönderdim, bir arıza varsa iade hakkımı kullanırım diye düşündüm.

Anakartınızla RAM'iniz de uyuşuyor. Problem BIOS'ta gibi duruyor. Kasanız elinizde olsaydı çözüm yolları denerdik. Bilindik bir anakart kullanmak en önemlisi, her şeyin yönetimi anakarttan oluyor. Geçmiş olsun.

Anakartınızla RAM'iniz de uyuşuyor. Problem BIOS'ta gibi duruyor. Kasanız elinizde olsaydı çözüm yolları denerdik. Bilindik bir anakart kullanmak en önemlisi, her şeyin yönetimi anakarttan oluyor. Geçmiş olsun.

Anakartın uyumlu RAM'ler listesinde bu RAM yok. Ayrıca G.Skill'in RAM'lerinin de hicbirisinde EXPO destegi gostermiyor. Uyuştuğunu nasıl anladınız? Ayrıca BIOSTAR markası için buradaki forumlara göz gezdirdiğimde büyük oranda öneriliyordu. O nedenle tercih ettim.

Yeni konular

Geri
Yukarı