Harddisk Hasarlı Bölge Çözüm

Yücel Erdem

Hectopat
Yer
İstanbul/Avcılar
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba Beyler [:)] @recep baltaş abi konuyu görmeni istedim sence bir sorun var mı yanlış birşey varsa sölersen sevinirim hemen düzeltirim.Bu arada kendi çözümüm bir yerde yapıldıysa yapanlar varsa özür dilerim.Bu arada çok gezilen bir forumda daha paylaştım ordaki nick'im leqvar görenler çalmısın falan demesin.

Evet beyler geçenlerde elime 160 GB'lik harddisk geçti bilgisayara harddiski taktım ve format attım 160 Gb'lik harddiski D bölümü olarak kurdum başladım oyun yüklemeye D bölümüne Pes 2013 , Hitman absolution , Metro 2033 kurdum pese girdim oyun açılıyor fakat donuyor,takılıyordu sonra HD Tune'yi yükledim ve hasarlı bölümler çıktı ilk 20 Gb arası çıktı sonra akıma fikir geldi ve ilk 20 Gb bölümü kesip kullanmayacaktım böylece sorun gidecekti ve sorun çözüldü.

Evet beyler ben sorunu bu şekilde çözdüm ve şimdi size de sunmak istedim.

Uyarı:Benim gibi ilk bölümler bozuksa kolaylıkla yapabilir 5-10 gb feda ederek ama ortaları veya sonları bozuk olanlar yapmasın isterse yapsın çünkü matematik ve uğraş ister !! Bu işlemde bilgisayara veya harddiske hiçbir zarar verilmemektedir oluşabilecek sorunlardan sorumlu değilimdir.Bu adımları izlerseniz zaten hiçbir sorun çıkmaz.
1)İlk olarak harddiskiniz boş olmalı boş değilse boşaltın.
2)Bilgisayarıma gelip D bölümüne sağ tıklayıp biçimlendir seçeneğine tıklayın ve biçimlendirin.
3)HD Tune adlı programı indirin ve kurulumunu yapın.
4)HD Tune'yi açın ve yukardaki Error Scan bölümüne tıklayın ve Start'a tıklayın ve işleminiz başladı benim harddisk 160 Gb tam 47dk. 18s. sürdü.

Şimdi Gördünüz gibi kırmızı bölgeler hasarlı yerler ilk baş bölgeler hasarlıysa benim gibi şanslısınız direkman bölümü kesip atabiliyorsunuz ama eğer farklı yerlede yada ortalarda ise işiniz zor burda matematiğinizi kullanıp yapmanız lazım ilk bölüm 50 kare ve 50x50=2500 kare her bir kare 61 mb buda 152500 Gb ediyor herkezin farklı belirteyim.

Evet çizdiğim bölgedeki kırmızı kareler toplam 4 gb denk geliyo yani 4gb bozuk dosya ama aradaki yeşillerde zorunlu gidecek yani 12 gb bölge içersinde 4 gblik bozuk bölüm var ama ben garanti olsun diye 20 gb kısma kesicem.

Şimdi bilgisayar yönetimine girip alta depolama/disk yönetimine tıklayın ve D bölmünüzün üstüne gelip sağ tıklayın ve birimi küçült tıklayın ve hesapladınız bölümü küçültünüz.

Evet birimi küçültünüz ve altta gördünüz gibi kestiğimiz bölüm 20 gb lik bölüm siyah bantlı bölüm bu bölüm hiç bir işlem yapmadan bu şekilde kalıcak ve artık D bölümünü harddiskinizi kullanabilirsiniz.(Beyler ayırdınız bölümü başka bir bölüm olarak açın B , H her hangi bölüm olabilir D bölümünde performans düşüklüğü oluyor kestiğiniz bölümü başka bölüm olarak açarsanız daha iyi olur)

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı